Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler

Kadınların en çok karşılaştığı enfeksiyon çeşidinden birisi olan vajina kaşıntısının asıl sebebi aslında mantar olarak bilinmektedir. Mantarın yayılışına bağlı olarak da buna uygun bir tedavi yöntemi denemek gerekmektedir. Kimi zaman doktor tarafından önerilen kaşıntı ilaçlarına vücut bağışıklık kazanabilmektedir.

Çünkü vajina kaşıntısı kendini tekrarlayabilecek olan bir enfeksiyon çeşidi olarak bilinmektedir. Bunun için de doktor tarafından önerilen ilaçları kullanmak yerine vajina kaşıntısı için doğal yöntemler önerilmektedir. Kaşıntı döneminde uygulanabilecek olan küçük tedavi yöntemleri sayesinde daha sağlıklı sonuçlar elde etmek de mümkün hale gelecektir.

Vajina kaşıntısının belirtileri olarak genital bölgede yanma da görülebilmektedir. Kaşıntının etkisiyle birlikte ileri derecede yanma durumunda tedavi uygulanmak zorundadır. Enfeksiyonun kendiliğinden geçmesi mümkün olmayacaktır. Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler bu aşamada rahatlıkla uygulanabilecektir. Sık idrara çıkma durumu da enfeksiyonun olduğunu gösteren bir belirtidir.

Normal akıntıların haricinde görülebilecek olan beyaz akıntı, mantarın yayıldığını göstermektedir. Son olarak cinsel ilişki sırasında ağrıların görülmesi de mantar riskini ortaya koyabilmektedir.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur

Kadınların çoğunda görülen vajina kaşıntısı farklı sebeplerle karşımıza çıkabilmektedir. Korunmasız yapılan cinsel ilişkiler vajina kaşıntısı sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle ilişki sonrasında yanma ve kaşınma belirtileri görülürse, mantar riskinin ortaya çıkacağı düşünülmelidir.

Kaşıntı riskinin en çok cinsel ilişki sonrasında ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden de mantar riski meydana gelebilmektedir. Uykusuzluk bu faktörlerden birisi olarak görülmekte. Stres de aynı şekilde vajina kaşıntısına neden olabilecek bir unsurdur.

Kaşınmanın artması durumunda kanamaların da meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Bu durumda kaşıntıya karşı en etkili olan doğal yöntemler uygulanmalı.

Vajinanın tam olarak temizlenmemesi ya da kurulanmaması durumunda mantar riski ortaya çıkabilmektedir. Mantarın engellenebilmesi adına, duş sonrasında vajinanın en iyi şekilde temiz bir havlu ile kurulanması gerekecektir.

Vajina Mantarı İçin Doğal Yöntemler

Nemli kalan bölüm kendi içerisinde mantar üretebilecektir. Akıntı ile devamlı nemli kalması durumu da enfeksiyonun geçmesini erteler. Vajina kaşıntısı neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise sağlıksız beslenmedir. Özellikle şekerli gıdaların çokça tüketilmesi durumunda kaşıntılar oluşabilecektir.

Doğum kontrol hapları östrojen seviyesini yükseltmektedir. Bu ilaçların kullanımı engellenebiliyorsa en kısa zamanda ilaç kullanımının bırakılması tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde hamilelik döneminde de kaşıntılar meydana gelebilir. Bu durumda da doktora danışmakta fayda bulunmaktadır.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur

 • Mikoz enfeksiyonu
 • Mantar enfeksiyonu
 • Cinsel yol
 • Hijyen ürünleri
 • Menepoz
 • Stres

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Vajina kaşıntısına çözüm bulabilmek için öncelikle nedeninin araştırılması gerekecektir. Bu durumda da vajina kaşıntısı için doğal yöntemler rahatlıkla uygulanabilir. Özellikle kaşıntının en önemli sebeplerinden birisi cinsel ilişki olarak görülmektedir. Cinsel ilişkinin korumalı olarak gerçekleştirilmesi kaşıntıyı büyük oranda engeller.

İlişki sonrasında temizlik de yine kaşıntının engellenebilmesi adına büyük önem taşıyacaktır. Meni akıntısı vajinada neme neden olmaktadır. Bunun için ilişki sonrasında ılık su ile vajina temizlenmeli ve temiz bir havlu ile kurulanmalıdır.

Vajina akıntısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da düzenli beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli beslenme tüm vücut sağlığı için önemlidir. Enfeksiyon durumunda da sağlıklı ve düzenli beslenmek, düzenli uyumak önem kazanacaktır.

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk duş almak risk faktörünü arttıran unsurlar arasındadır. Dar iç çamaşırı giymek de kan akışını engellediği için önerilmemektedir.

Vajinanın şampuan ya da buna benzer sabunlarla yıkanması önerilmemekte. Özellikle vajinanın kendini temizleyici bir yapıya sahip olduğu unutulmamalıdır. Vajinanın PH dengesinin bozulması da yine aynı şekilde mantarı meydana getirebilmektedir. Sadece su ile temizliğin yapılması her zaman daha sağlıklı sonuçlar oluşturmaktadır.

Vajinal akıntının en büyük düşmanlarından birisi de ıslak olan mayo ya da bikini ile uzun süre kalmak olacaktır. Nemli ya da ıslak olan bu kıyafetler vajinanın mantar riskini arttıran unsurlardır. Özellikle her mevsimde vajinanın nemli iç çamaşırlarıyla temas etmemesi önerilmektedir. Bu gibi durumlar farklı hastalıkların ortaya çıkmasında da etkili olabilecek durumlardır.

Vajina Kaşıntısı İçin Bitkisel Çözüm

Vajina kaşıntısında evde kolayca uygulanabilecek olan doğal yöntemler uzmanlar tarafından önerilmektedir. Doktor tarafından önerilen ilaç ya da krem tedavileri vücudun bağışıklığının bu ilaçlara karşı uyum sağlamasına sebebiyet verebilmektedir.

Vajina kaşıntısı kendini yineleyen bir hastalık olduğu için her zaman aynı ilacın kullanılması olumsuz durumlara sebep olabilir. Bunun için vajina kaşıntısı için bitkisel çözüm her zaman daha sağlıklı sonuçlar verebilecektir.

Uzmanlar tarafından önerilen bitkisel çözümlerden birisi de çay ağacı yağı olarak bilinmektedir. Bu yağ vajinada oluşan mantarları yok edebilmektedir.

Özellikle vajinal duvarlarda hassasiyet oluşturabileceği için dikkatli bir şekilde kullanmakta yarar vardır. Genel olarak kullanım şekline bakıldığında, yağ ile Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Ardından tampon bu yağa batırılır. Biraz yağı çektikten sonra da vajina içerisine yerleştirilir.

Gece boyunca tamponun vajinayı rahatlattığı görülebilecektir. Mantarların yağ sayesinde ölmesi de kaşıntının geçmesini sağlayacaktır.

Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler  içerisinde yabani kekik yağı yer almaktadır. Çay ağacı yağı haricinde yabani kekik yağı da vajina kaşıntısını engellemektedir. Hindistan cevizi yağı ile karıştırılacak olan yabani kekik yağı diğer tarifte olduğu gibi tampona sürülerek bekletilmelidir. Bu sayede mantar riskini de ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Vajina Kaşıntısı Ne İyi Gelir Bitkisel

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir bitkisel yöntemlerle ve doğal yöntemlerle bir kaç dakikada çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca olası bir mantar ve enfeksiyonu da önleyebilirsiniz. Sizler için vajina kaşıntısına ne iyi gelir bitkisel yöntemlerini paylaşacağız.

 • Soğuk Kompres

Vajina kaşıntısı için en basit yöntem vajinaya soğuk kompres uygulamaktır. Hem acıyı hafifletir hem de kaşıntının biraz da olsa önüne geçer.

Malzemeler

 • 2-3 adet buz küpü
 • Temiz bez

Uygulanışı

Öncelikle temiz bezin içerisine buz küplerini yerleştirin. Daha sonra bezi buzlar dışarıda olmayacak şekilde sarın. Bu uygulamayı 5 dakika boyunca vajina bölgenizde tutun.

1 dakika kadar ara verin. 5 defa 5’er dakika vajina bölgenize koyup 1 dakika ara verin ve bu uygulamayı sırasıyla yapın.

 • Elma Sirkesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 bardak ılık su

Uygulanışı

Elma sirkesiyle suyu karıştırın. Hazırladığınız karışımla vajinanızın iç kısmını yıkayın. Bu uygulamayı 1 hafta süresince günde 2 defa uygulayın.

 • Tuz Banyosu

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 bardak ılık su

Uygulanışı

Bu yöntemi uygulamak çok basittir. Tuz ve suyu karıştırıp banyoda vajina bölgenizi yıkayın. Sizi kısa süre sonra rahatlatacaktır. 1 hafta boyunca günde 1 defa yapmanız yeterli olacaktır.

 • Sarımsak Yağı

Malzemeler

 • 4-5 damla sarımsak yağı
 • 1 yemek kaşığı E vitamini yağı

Uygulanışı

Hazırladığınız bu 2 yağı karıştırın ve vajina bölgenize masaj yapar gibi sürün. 10 dakika kadar bekleyin ve daha sonra yağın gittiğini hissedene kadar yıkayın. Bu yöntemi 2 hafta süresince günde 1 defa yapabilirsiniz.

 • Doğal Yoğurt

Malzemeler

 • 1 adet adet döneminde kullanılan ped
 • Yarım kase yoğurt

Uygulanışı

Tamponu yoğurdun içine daldırın ve vajinanızın içine yerleştirin. 2 saat kadar bekleyin ve rahatlattığını hissedeceksiniz. Gün aşırı 2 defa yapabilirsiniz.

Vajina Kaşıntısı İçin Karbonat

Karbonat yoğun bir temizleyici özellik gösteren maddedir. Bunun doğru bir şekilde kullanılması sayesinde kaşıntıya neden olabilecek mantarlar da vajinadan atılabilecektir. 1 litre suya 2 yemek kaşığı kadar karbonat atılmalı ve suyun karbonatı emmesi için iyice karıştırılması gerekmektedir.

Karbonatlı su karışımının vajinanın yıkanması için kullanılması gerekmektedir. Ardından yine ılık su ile birlikte vajina yıkanabilir. Karbonatın içerisinde yer alan maddeler sayesinde mantarları çok kolay bir şekilde öldürdüğü bilinmektedir. Yıkanan vajina ardından temiz bir havlu ile yıkanmalıdır.

Vajina kaşıntısı için karbonat uzmanlar tarafından en çok önerilen doğal tedavi yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde sarımsak tüketimi de enfeksiyonu engelleme yollarındandır.

Sarımsağın her mevsim tüketilmesi sayesinde vajinadaki mantar riski de engellenecektir. Karbonat tedavisi cinsel ilişki sonrasında da uygulanabilir. Bu sayede vajinanın mantar üretmesi kolayca engellenecektir.

Vajina Kaşıntısı İçin Sirke

Sirke de karbonatta olduğu gibi güçlü bir temizleyici özelliktedir. Doğal olan bu tedavi yöntemi sayesinde vajinanın PH seviyesinin dengelenmesi mümkün olabilecektir. Aynı şekilde dengenin korunması sayesinde vajinada oluşan mantarların ölmesi de olanaklı hale gelecektir.

Vajina kaşıntısı için sirke tedavisinde sadece sirke değil; su da gerekmektedir. Yaklaşık olarak 1 litre suya 2 su bardağı üzüm sirkesi karıştırılmalıdır. Kavanoz içerisine koyulursa yıkama esnasında daha büyük kolaylık sağlanabilecektir. Karbonat karışımındaki gibi vajinanın bu su ile yıkanması gerekmektedir.

Sirkenin kokusunun engellenebilmesi için tedavi uygulandıktan sonra ılık su ile vajinanın yıkanması önerilir. Ardından yine temiz bir havlu ile hafif bir şekilde kurulanması gerekecektir. Kurulama sayesinde vajinanın nem yapması engellenecek ve kaşıntıların da geçmesi sağlanabilecektir.

İsteğe bağlı olarak sadece su ile vajinanın düzenli aralıklarla yıkanması da önerilir. Vajinadaki asıl kaşınmanın sebebinin temiz olmamasından kaynaklanabileceği de unutulmaması gereken bir diğer unsurdur.

Vajinal Kaşıntısı Fitil

Vajinal kaşıntısı fitil kullanmak için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde kullanılan fitil yöntemi, lokal olarak etkisi vardır. Yani fitilin etkisi vücuda yayılmaz ve karaciğere hiçbir şekilde zarar vermez.

Genel olarak kısa tedavilerde tercih edilir. Vajina kaşıntısı için fitil genellikle gece yatmadan hemen önce bir eldiven yardımıyla birlikte yağlı krem ile desteklenerek vajinanın iyice iç kısmına doğru itilir. Bunun sonucunda bir miktar vajinada akıntı ve yanma hissi oluşabilir.

Vajina kaşıntısı için fitili doktorunuz tavsiye etmedikçe kesinlikle kullanmamalısınız.

Vajinal Akıntı İçin Doğal Yöntemler

Vajina Kaşıntısı İçin Krem Adı

Vajina kaşıntısı için krem doktor tarafından reçete edildikten sonra kullanılmalıdır. Hastanın genel durumu gözlendikten sonra doktorunuz tarafından aşağıdaki kremlerden biri veya bir kaçı sizin için önerilebilir

 • Fenistil
 • Stilex jel
 • Pruzon pomad
 • Dermovate krem
 • Bepanthol kaşıntı giderici krem
 • Travocort krem
 • Hipokort
 • Sudocrem

Vajina Kaşıntısı İçin Hangi Bölüme Gidilir

Vajina kaşıntısı şiddetli ve uzun süredir devam ediyorsa hastanelerin dermatoloji (cildiye) bölümüne gitmeniz gerekmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir