Vajinal Akıntı İçin Doğal Yöntemler

Her kadında görülebilen normal ve düzenli durum olan vajinal akıntı, bazen enfeksiyonla birlikte görülebilmektedir. Normal olmayan vajinal akınıntının rengi sarı veya yeşil olabilmektedir. Vajinal akıntı bazı enfeksiyonlarda koyu kıvamında olur ve kötü bir kokuya sahip olabilmektedir.

Maya veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlar genel olarak bu tür akıntılara sebep olmaktadır. Vajina akıntısının anormal olduğunu düşünüyorsanız, kötü koku yayıp farklı bir görünüme sahipse en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı neden olur diye soracak olursanız; aslında vajinal akıntı normal olarak sağlıklı bir akıntıdır. Vücut vajinayı temizlemek için veya korumak için gerçekleştirdiği bir çeşit yöntemdir. Aslında pek korkulacak bir durum değildir. Vajinal akıntının artması dış etkenlerden dolayı daha da fazlalaşabilmektedir. Dış etkenler olarak cinsel uyarılma veya yumurtlama gibi durumlardan ibarettir.

Ancak bazı durumlar ise; egzersiz, doğum kontrol hapı kullanılması, duygusallık ve stres gibi etkenler de vajinal akıntıyı arttırabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Vajina Mantarı İçin Doğal Yöntemler

Normal olmayan vajinal akıntı genel olarak enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bunun da en büyük belirtisi vajinal akıntıda koku, renk ve kıvamıyla anlaşılabilir.

Vajinal Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Vajinal akıntı sebepleri olarak; normal vajinal akıntıyı bozabilecek başka etkenler de mevcuttur. Aşağıdaki durumlarda;

 • Antibiyotik kullanımı
 • Bakteriyel Vajinozis: Hamile kadınların yanı sıra, çok eşli olarak cinsel ilişkiye giren kadınlarda
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Rahim ağzı kanseri olan kadınlarda
 • Klamidya veya gonore
 • Şeker hastalığı
 • Banyo köpüğü
 • Kokulu sabunlar
 • Losyon kullanımı
 • Vajinal duş
 • Ameliyat sonrası enfeksiyon
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Trichomonas enfeksiyonu
 • Vajinal Atrofi: Menepoz döneminde olan kadınların vajina duvarının incelmesi ve kuruması
 • Vajinit: Vajina içinde veya çevresinde oluşan tahriş
 • Maya enfeksiyonu

Yukarıdaki durumlarda vajinal akıntının anormal olarak artmasına sebep olmaktadır.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntı tedavisi aslında vajinal akıntıya göre değişkenlik göstermektedir. Bu da her kadında aynı sebepten veya aynı türden vajinal akıntı gerçekleşmez.

Vajinal akıntı sebebi maya enfeksiyonuna bağlı olarak gerçekleşiyorsa genellikle krem veya jel tarzında antifungal ilaçlarla tedavisi gerçekleşir.

Vajinal akıntının sebebi bakteriyel vijanozis ise; tedavisi antibiyotik ilaç veya kremler sayesinde yapılır.

Trichomoniasisten dolayı vajinal akıntı varsa, metronidazol veya tinidazol tarzı ilaçlarla oral yolla tedavisi gerçekleşir. Vajinal akıntıya sebep olan enfeksiyonlardan korunmak için size bazı ipuçları verelim.

Vajinal Akıntıya Yol Açabilecek Enfeksiyonlardan Korunma Yolları

 • Vajina düzenli olarak ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkanmalıdır
 • Kokulu sabun kullanılmamalıdır
 • Parfüm kullanılmamalıdır
 • Vajinal duştan kaçının
 • Köpüklü banyo yapamamaya özen gösterin
 • Bakteri oluşumunu önlemek için her tuvaletten sonra mutlaka temizliğinin önden arkaya doğru yapılması gerekir
 • Tamamen pamuklu iç çamaşırı kullanın
 • Sıkı kıyafet giymeyin

Vajinal Akıntı Bitkisel Tedavi

Her kadında mutlaka çevresel faktörlerden dolayı vajinal akıntı gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda vajinal akıntı tamamen enfeksiyonlardan dolayı akıntıda artış gerçekleşmektedir.

Vajinal akıntı normal olarak seyredebilir. Ancak vajinal akıntı artışı olan kadınlar için vajinal akıntı bitkisel tedavi yöntemleri ile akıntıyı kontrol edebilirsiniz.

 • Doğal Yoğurt

Doğal yoğurt, vajinada bulunan floradalara benzer kültürleri içermektedir. Bu yüzden sıvı artımını etkileyen enfeksiyonlara karşı etkili bir çözümdür. Probiyotikler direk olarak enfeksiyözlere karşı etkisi bulunmaktadır. Vajinayı doğal ortamına döndürür.

Doğal yoğurttan 1-2 kaşık kadar alıp vajinanın dış tarafına sürün. Kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra suyla temizleyin. Bu uygulamayı günde 2-3 defa yapabilirsiniz.

 • Aynısefa İnfüzyonu

Aynısefa çiçeklerinden oluşan karışımı infüzyon şeklinde vajinaya uygulayabilirsiniz. Aynısefa bitkisi vajinada tahriş ve kızarıklık yaratmaz.

Aynısefa çiçeklerinden oluşan karışımı soğumaya bırakın ve vajina bölgesine sürün. Günde iki defa bu karışımla vajinayı yıkayabilirsiniz.

 • Adaçayı İnfüzyonu

Adaçayı vajinal akıntıyı dengeler ve kötü kokuyu giderir. Ayrıca adaçayı cildi yeniler, mantar ve bakteri enfeksiyonlarını azaltmaya yarar.

1 litre su ile adaçayını karıştırın. Vajina bölgesini temizlemek için bu karışımı kullanın. Problem gidene kadar günde 2 defa temizliği bu karışımla yapabilirsiniz.

 • Sarımsak İnfüzyonu

Sarımsak doğada bulunan en etkili doğal antibiyotiktir. Maya ve bakterilerin yok edilmesi konusunda oldukça iddialıdır ve vajinal akıntıyı azaltır.

2-3 diş sarımsağı ezin. 1 litre su kaynatın ve ezdiğiniz sarımsakları kaynar suyun içine atın. 15 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin. Daha sonra soğumasını bekleyin. Vajinayı bu su ile temizleyin. Haftada 3-4 defa gece yatmadan önce temizliğinizi yapabilirsiniz.

 • Elma Sirkesi

Elma sirkesinin içerisinde bulunan doğal asitler vajinadaki pH seviyesini dengeler ve bakterilerle savaşır. Ayrıca kötü kokuyu da engeller.

1 çay bardağı elma sirkesini su ile inceltin. Daha sonra vajinayı bu karışım ile temizleyin. Haftada 2 defa bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 • Sodyum Bikarbonat

Sodyum bikarbonatın içerisindeki organik bileşikler aşırı vajinal akıntı ve kötü kokuya çözüm olarak kullanılmaktadır. Vajinal bölgedeki pH dengesini sağlar, mantar ve enfeksiyon ile savaşır.

1 çay kaşığı karbonatı 1 bardak su ile karıştırın ve için. Bir diğer yöntem ise ılık suya yarım fincan bikarbonat ekleyin ve karıştırın. Daha sonra vajina bölgesini bu karışımla temizleyin. Haftada 3-4 defa tekrarlayın. Vajinal akıntı azaldıktan sonra uygulamayı bırakın.

Vajinada Yeşil Akıntı Tedavisi

Vajinadaki akıntının rengi enfeksiyona bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Anormal vajinal akıntının rengi sarı veya yeşil olabilir. Bazı enfeksiyonların etkisiyle akıntı koyu kıvamda olur. Hatta kötü bir kokuya sahip de olabilir.

İlginizi Çekebilir

Vajina Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Maya veya bakteriyel kaynaklı vajinal akıntılar genel olarak anormal akıntı olarak sınıflandırılır.

Bu durumda hemen doktorunuza başvurunuz.

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı

Vajinada beyaz peynirimsi akıntı genel olarak mantar enfeksiyonları ile ilişkilendirilir. Vajinadan gelen peynirimsi akıntı veya süt beyaz akıntı ile karşılaştığınız anda doktorunuza başvurunuz.

Vajinada Beyaz Kremsi Akıntı Nedenleri

Vajinada beyaz kremsi akıntı nedenleri menstrüel döngünün başlarında veya sonlarında gerçekleşir ve bu durum normaldir. Ancak bu akıntıyla birlikte kaşınma ve yoğun süt kesiği gibi bir akıntı mevcutsa bu normal bir durum değildir. En kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Vajinada Sümüksü Akıntı Neden Olur

Vajinada beyaz kremsi bir akıntı mevcutsa normaldir. Ancak bu akıntı ile birlikte kaşıntı mevcutsa ve rengi farklıysa anormal bir akıntı anlamına gelmektedir. Bunun neden ise mantar ve enfeksiyona bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Geçmeyen Vajinal Akıntı

Geçmeyen vajinal akıntı, gençlerde, evli ve cinsel ilişkileri aktif olan kadınlarda görülebilmektedir. Vajinit denilen bu rahatsızlıkla birlikte anormal olarak vajinal akıntı, kötü koku ve kaşıntı kendini göstermektedir. Mantar ve enfeksiyona bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık ile karşılaşma oranı 100 kadından 80’inde görülebilmektedir.

Bu can sıkıcı rahatsızlıktan iyi bir muayene ve tedavi ile kurtulabilirsiniz.

Doğal Genital Bölge Beyazlatıcı


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir