Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olur?

Yağlı saçın bakımı nasıl yapılır? sorusunu zaman zaman hepimiz sorabiliriz. Yağlı saç dediğimizde sorun saçlarda değil saç derisindedir. Saç derisinin salgıladığı yağ oradan saçlara dağılır ve bunun sonucunda da saçlar yağlı bir görünüm alır.

Yağlı saç kirli ve yapışık bir görünümde olduğu için son derece rahatsızlık verir. Bu tür saçlara şekil vermek de oldukça zordur. Genetik nedenler, saç bakımında yapılan yanlışlar ve saçın yapısına uygun ürünlerin kullanılmaması saçların yağlanma nedenlerinden başlıcalarıdır. Bu yazımızda yağlı saçın bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçın yağlanması nasıl önlenir sorusuna cevap olarak verilen uygulamalar aslında son derece kolay uygulamalardır. Yağlı saçlar sönük ve çirkin bir görünüm alırlar. Saçın kendi yapısının yanında, saç bakımında yapılan bazı yanlışlar da aşırı yağlanmaya neden olabilir. Bu yazımızda saçın yağlanmasını önlemek için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu basit ve etkili yöntemleri uygulayarak siz de daha temiz ve güzel görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir?

Yağlı bir saç yapınız varsa bunun için özel bir şampuan kullanmanız gerekir. Günümüzde her saç tipine uygun şampuan bulmak oldukça kolaydır. Yağlı saçlar için olan şampuanlar, saçlardaki yağlanmayı geciktirecektir.

Saçlarımızı temizlemek için çok sık yıkamak da yağlanma sorununu beraberinde getirebilir. Saçlar ihtiyaç halinde her gün yıkanabilir fakat yıkama esnasında şampuan kullanmamak gerekir. Şampuan saçları ve saç derisini kurutacağı için daha fazla yağ salgılanır, bunun sonucunda da saçlar daha çabuk yağlanabilir. Bunu önlemek için haftada 2 kere şampuan kullanarak, bunun dışında şampuan kullanmadan saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Hızlı Saç Uzatmak İçin Doğal Yöntemler

Saçları yıkarken kullanılan suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Çok sıcak suyla saçları yıkamak da yağ üretimini hızlandıracağı için saçlar mümkün olduğu kadar ılık su ile yıkanmalıdır.

Yüksek ısı yayan saç şekillendiriciler de saçlardaki yağlanmayı tetikler. Yağlanmanın yanında saçların yıpranmasına da neden olan bu uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Şaç spreyi ve jöle gibi ürünler de saçların daha hacimsiz ve yağlı görünmesine neden olduğu için bunlardan uzak durmakta fayda var.

Saçları çok sık fırçalamak da saç yağlanmasının nedenleri arasındadır. Sık fırçalanan saçlarda yağ üretimi hızlı olacağı için çok gerekmedikçe saçlarınızı fırçalamayın. Elinizi sık sık saçlarınıza götürüyorsanız bu alışkınlığınızdan da vazgeçin. Çünkü elinizde biriken toz ve kirler, siz saçlarınızla oynadıkça o bölgelere geçer. Bunun sonucunda da saçlarınız daha çabuk kirlenir ve yağlanır.

En az ayda bir defa saç diplerini derinlemesine temizleyecek saç bakımı uygulayın. Rahatça hava alan saç derisi daha sağlıklı ve güzel saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi kullanmak yerine doğal yollarla kurutmaya özen gösterin. Saç kurutma makinesinin yayacağı yüksek ısı nedeni ile saçlar daha çabuk yağlanacağı için bu tür uygulamalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Saçlarınızı havlu ile kuruturken de çok fazla hırpalamadan kurulamanız gerektiğini unutmayın.

Saç yağlanmasını gidermek için tüm bu yazdığımız detaylara dikkat etmelisiniz. Aşırı yağ salgılamaya neden olabilecek gıdalardan da uzak durmalısınız. Bu şekilde saç bakımında yapacağınız bazı küçük değişikliklerle yağlanma sorununu ortadan kaldırabilir ve daha güzel görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Yağlı Saç Nasıl Suyla Yıkanmalı?

Yağlı saçlara sahip olan çoğu kişi saçlarının iyice temizlenebilmesi için sıcak su tercih etmektedir. Oysa ki sıcak su saç derisinin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Bunun sonucunda da saçlar daha kısa sürede yağlanır. Böyle bir sorun yaşamamak için saçların ılık su ile yıkanması gerekiyor.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Yağlı saç için şampuan seçimi de oldukça önemlidir. Bu tür saçlarda yağlı saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar kullanılmalıdır. Kimyasal şampuan yerine bitki özlü şampuanların tercih edilmesi de saçlardaki yağlanma sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Kimyasal şampuanlar saç derisini kurutur ve saç derisi kuruduğu zaman aradaki dengeyi sağlamak için daha fazla yağ salgılar. Yağlı saçlara saç kremi uygulanmaması gerekir. Ayrıca kullanılan şampuan da krem içermemelidir.

Yağlı Saçlar Nasıl Şekillendirilir?ya

Yağlı saçları şekillendirmek için saç düzleştirici ve maşa gibi yüksek ısı yayan aletleri kullanmayın. Saç derisi yüksek ısıya maruz kaldığı zaman daha fazla yağ salgılanır. Saçları yıkadıktan sonra fön makinesi yerine doğal yollarla kurutmaya çalışın.

Eğer saçlarınızı acil olarak kurutmanız gerekiyorsa o zaman  fön makinesini ılık ayara getirerek kullanın. Saç şekillendirmek için kullanılan köpük ve saç spreyi de yağlanma sorurunu arttırabileceği için bunların yerine jöle kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yağlı Saçlar Ne Sıklıkta Taranmalıdır?

Saçları çok sık taramak da saç derisinin yağ salgılamasını hızlandıran etkenlerden birisidir. Bu nedenle yağlı saçlardan şikayetçi iseniz saçlarınızı çok sık taramayın. Aynı şekilde saçlarınızı düzeltmek için elinizi sık sık saçlarınıza götürmemeniz gerektiğini de unutmayın.

Yağlı Saçlar Nasıl yağlı ?

Bu tür saçlarda yağ dengesini sağlamak için asitli doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Yağlı saçları şampuanla güzelce yıkadıktan sonra durulama suyuna biraz limon suyu ya da sirke ilave edebilirsiniz. Bu ürünler saçlardaki yağ-asit dengesini ayarlamaya yardımcı olabileceği için saçların yağlanmasını geciktirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Saç Rengi Açmak İçin Doğal Yöntemler

Saçların yağlanması nasıl önlenir? diye merak edenler varsa yukarıda yazdıklarımızı uygulayarak bu sorunun üstesinden gelebilirler. Bu küçük ama etkili ayrıntılara dikkat etmediğiniz taktirde yağlı saçlardan kurtulmanız mümkün değildir. Tüm bunların yanı sıra evde yağlı saçlar için doğal bakım uygulayarak da daha sağlıklı ve güzel saçlara kavuşmanız mümkün.

Yağlı Saçlar İçin Limonlu Şampuan Yapımı

Yağlı saçlar için limonlu şampuan yapımı sayesinde size rahatsızlık veren bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Saçlardaki yağlanmanın birçok farklı nedeni olabilir. Aslında yağlanma saçlarda değil saç derisinde meydana gelir.

Aşırı yağlanan saç derisinden gün içinde bu yağlar saçlara geçer. Yağlı saç kirli, kafa derisine yapışık ve sönük görünümü nedeniyle oldukça rahatsızlık verir. Bu görünümden kurtulmak için saçları her gün yıkamak da çözüm değildir.

Çünkü sık yıkanan saçlarda deri daha hızlı yağ salgılayacağı için saçlar temiz görünmek yerine daha kötü bir görünüm alacaktır. Siz de yağlı saçlarınızdan şikayetçi iseniz aşağıda paylaşacağımız yağlı saçlar için limon özlü şampuan tarifi işinize yarayabilir.

Saçlardaki yağlanmayı gidermek için yağlı saçlara özel şampuanlardan kullanılmalıdır. Kimyasal içerikli şampuanlar saç derisini kurutup daha fazla yağlanmaya neden olacağı için bunların yerine bitkisel özlü şampuanlar kullanılması gerekmektedir.

Bu tür saçlar için en ideali limon özlü şampuanlar olduğu için biz de sizlere ev yapımı limonlu şampuan tarifi vermek istiyoruz. Tarife geçmeden önce yağlı saçlara kullanılacak olan şampuanların kremsiz olması gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Ev Yapımı Limonlu Şampuan Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane limon
  • 5 damla limon yağı
  • 5 yemek kaşığı ısırgan otu yaprağı ( ince kıyılmış olacak )
  • 2 tane yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı bitkisel şampuan
  • Yarım litre su
  • Temiz bir şampuan kabı

Yağlı Saçlar için Limonlu Şampuan Nasıl Yapılır?

İlk olarak limonun suyunu sıkın. Yumurtaların beyazını ve sarısını ayırın. Şampuan yapımında sarıları kullanılacak beyazlarını da omlet yapmak için kullanabilirsiniz. Bu şekilde ön hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra suyu bir tencereye alın ve içine kıyılmış ısırgan otlarını ilave ederek kaynatın.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesi İçin Doğal Yöntemler

Daha sonra 15 dakika demlendirin ve suyunu süzerek ılımaya bırakın. Yapmış olduğunuz ısırgan otu suyu ılıdıktan sonra bunu diğer malzemelerle birlikte cam bir kasenin içine alın. Tüm malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra ev yapımı limon özlü şampuanı temiz bir şampuan kabına boşaltın.

Yağlı saçlar için ev yapımı şampuan bu şekilde hazırlandıktan sonra saçlarınıza her yıkamada bu şampuanı kullanabilirsiniz. Limon özlü bitkisel şampuanı düzenli olarak kullandığınızda saçlarınızdaki yağlanma sorunundan kurtulup, daha temiz ve güzel görünen saçlara sahip olabilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir