Vajinada Yanma İçin Doğal Yöntemler

Vajinanın dengesinin bozulması, farklı hastalıkları da meydana getirebilmektedir. Bu dengenin bozulmasının farklı sebepleri olabilir. Özellikle de temizlik sırasında kimyasal ürünlerin kullanılması vajina dengesinin bozulmasında büyük bir role sahiptir.

Bunun engellenebilmesi için de vajinanın en doğru şekilde yani doğal yöntemlerle temizlenmesi gerekecektir. Su her zaman vajina temizliğinde en çok tercih edilmesi gereken madde olmaktadır. Saf su ile vajinanın temizlenmesi diğer hastalıkların da kolayca engellenmesine olanak tanır.

Vajinada yanma için doğal yöntemlerin uygulanabilmesi için, yanmanın asıl sebebinin ne olduğu bilinmelidir. Yanma farklı sebeplerle karşımıza çıkabilir. Özellikle vajinadaki akıntıların tekrarlanması kaşıntılara sebep olabilecektir. Mantar sebebinden dolayı ortaya çıkabilecek akıntıların kaşıntılara da sebep olabileceği görülür.

Kaşıntı neticesinde vajinada yara oluşabilecektir. Bu yaraların yanma hissini meydana getirebileceğini söylemek mümkün.

Vajina yanmasının tek bir sebebi bulunmamaktadır. Korunmasız yapılan cinsel ilişki sonrasında cinsel hastalıklara maruz kalmak da mümkün olabilecektir. Bu hastalıkların yanmaya sebep olduğu bilinmektedir. Doktor kontrolünde tedavi görmek bu hastalığın atlatılması için en sağlıklı tedavilerden birisi olacaktır.

Vajinada yanma için doğal yöntemler içerisinde vajinanın doğru bir şekilde temizlenmesi de yer almaktadır. Özellikle yanmanın yaz mevsimlerinde daha çok görüldüğü söylenebilir. Bunun en önemli sebebi de vajinanın yaz mevsiminde daha çok havasız kalması ve terlemesi olarak görülebilecektir.

Pamuklu kıyafetlerin kullanılması sayesinde vajinanın hava alması da sağlanabilecektir. Ayrıca mayo ve bikinilerin nemli olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Mayo ve bikininin nemli bir şekilde giyilmesi neticesinde mantar riski de artış gösterecektir. Mantarın vajinada kolay bir şekilde üremesi sayesinde de kaşıntılar kaçınılmaz olacaktır.

Vajinada Yanma Nasıl Geçer

Vajinada meydana gelen yanma farklı sebeplerle karşımıza çıkabilir. Kimi zaman cinsel ilişkiden dolayı, kimi zaman da kaşıntı sonrasında yanma hissi oluşabilecektir. Gündelik hayatı da etkileyecek olan yanma hissinin en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vajinada yanma nasıl geçer sorusuna baktığımızda, aslında su ile yanma hissinin alınabileceği görülür. Temiz bir havlu soğuk su ile ıslatılmalıdır. Yanmanın yaşandığı bölümlere kompres uygulanmalıdır.

Vajinanın yanma hissinin oluşmasında dış etkenler de etkilidir. Son dönemlerde piyasaya sürülen parfümlü tuvalet kağıtları kimi kadınlar için tehdit oluşturabilecektir. Parfümsüz tuvalet kağıtlarının kullanılması önerilmektedir. Aynı şekilde tuvalet sonrasında vajinanın yıkanması ve kurulanması da büyük önem taşır.

Vajina Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Her tuvalet sonrasında vajinanın yıkanması sayesinde bakterilerin oluşması da engellenebilecektir.

Tedavi süresinde cinsel yaşama da dikkat edilmesi gerekmektedir. Vajina her türlü hastalığa karşı savunmasızdır. İlişkinin korunmalı bir şekilde yapılması sayesinde pek çok hastalık da engellenebilecektir. Yanma hissinin oluştuğu durumlarda cinsel ilişkiyi kesmek gerekecektir.

Temiz elleriniz ile vajina içerisini de iyice yıkamanız gerekmektedir. Su sayesinde vajinanın kaşınma ve yanma hissi büyük oranda azalacaktır.

Vajinada Yanma ve Kanama

Vajinada oluşan yanma hissinin bir çok sebebi olabilecektir. Özellikle de vajinada yanma ve kanama sorununun en büyük sebeplerinden birisi de sağlıksız ortamda cinsel ilişkiye girmek olarak görülebilir. Partnerin temiz olması ve cinsel ilişkinin de korumalı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vajinanın cinsel ilişki sırasında tüm hastalıklara karşı korumasız olduğu unutulmamalıdır. Vajinanın yanması ve kaşınması durumunda vajina duvarlarının ve içinin temiz su ile yıkanması gerekmektedir. Ardından en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar bulunacaktır.

Doktorun vereceği losyon ve ilaçlar sayesinde vajinanın kanaması engellenebilir. Daha büyük hastalıkların engellenebilmesi adına da doktora danışmakta fayda bulunmaktadır. Vajina temizliğinin de bu arada ihmal edilmemesi gerekecektir.

Yanma hissinin artması durumunda soğuk su ve havlu ile kompres yapılabilir. Bu durumda vajinanın rahatlaması ve yanma hissinin durdurulması sağlanabilecektir.

Vajinanın yanma hissinin geçmesinin ardından vajinanın nefes alması sağlanmalıdır. Özellikle de pamuklu olmayan iç çamaşırlarının yanma hissini daha da arttıracağı unutulmamalıdır. Bunun için bol olan iç çamaşırları kullanılmalıdır.

Vajinada Yanma ve Acı

Vajina hastalıkların asıl sebepleri mantar oluşumundan kaynaklanır. Mantarın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hangi mantarın olduğunu anlamak için de belirtilere bakmak gerekecektir. Mantar çeşidinin tespit edilmesi, mantarın tedavisinde büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Vajina Mantarı İçin Doğal Yöntemler

Vajinada yanma ve acı özellikle de cinsel ilişki sonrasında görülebilmektedir. Bu durumda acil bir şekilde hekime danışmak gerekecektir. Cinsel ilişki sırasında oluşan hastalıkların en kısa zaman içerisinde tedavi edilmesi büyük önem taşır. Tedavi edilmeyen hastalıkların kısırlığa da sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır. Erken tedavi önemlidir.

Yanma ve acı ovülasyon dönemlerinde de tetiklenebilmektedir. Hormonal dengenin sağlanması açısından vajinada yanma ve acı meydana gelebilir. Bu durumda da yine kişinin vajinayı rahatlatması açısından su ile yıkaması gerekecektir.

Ardından kurulama işlemi gerçekleştirilmeli ve pamuklu temiz bir iç çamaşırı giyilmelidir. Vajinayı sıkmayacak ve nefes almasını sağlayacak iç çamaşırları sayesinde mantar riski de azaltılacaktır. Aynı zamanda akıntının engellenmesi adına farklı bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilecektir.

Vajinada Yanma ve Batma

Vulva ağrısı olarak da bilinen bu hastalık gündelik hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Vajinada yanma ve batma oluşmasının asıl sebebi cinsel ilişki olmayabilir. Kimi zaman tuvaletlerden mikrop kapmak da olasıdır. Bu durumda bisiklet sürmek, at binmek ve sıcak su küvetlerinden uzak durmak gerekmektedir.

Özellikle cinsel ilişki yanma ve batmanın artmasına neden olabilecektir. Bir süre bunlardan uzak kalmak ve yanma ile batma hissi devam ederse doktora gitmek gerekecektir.

Bu hastalığın kendinden geçmesi beklenmemelidir. Kimi zaman vajinaya yerleşen bakteriler aylarca aynı sıkıntıları meydana getirebilmektedir. Bunun için de yanma ve batma hissinin engellenmesi için dermatolojik olarak kanıtlanmış ilaçlar tercih edilebilir. Yine aynı şekilde bitkisel tedaviler de uygulanabilir.

Vajinada Yanma Bitkisel Çözüm

Mantar oluşumda evde uygulanabilecek doğal tedaviler tercih edilmelidir. Kolaylıkla uygulanabilecek olan bu tedaviler sayesinde mantarın geçmesi ve yeniden oluşmasının engellenmesi de mümkündür.

Vajinada yanma bitkisel çözüm için yoğurt tedavisi uygulanabilir. Soğuk yoğurt bir havlu yardımıyla vajinaya sürülür. Soğuk olmasının yanı sıra yanma hissini de ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca maydanoz tedavisi de önerilmektedir. Bir litre suyun içerisinde kaynatılacak olan maydanoz, posalarından arındırılmalıdır.

Soğuyana kadar bekletilmelidir. Ardından bir tülbent ile vajinaya sürülmelidir. İsteğe bağlı olarak tampon ile vajinaya yerleştirilebilir. Bu sayede vajinanın içerisindeki yanma hissi de kolayca engellenebilecektir.

Yanma ya da acı hissinin en güzel tedavisi soğuk su olacaktır. Vajinada yanma ve acı varsa soğuk su ile yıkanması önerilmektedir. Kozmetik ürünleri içerisinde satılan vajina temizleyiciler ve spreyler kesinlikle bu durumda kullanılmamalıdır.

Bu gibi ürünlerin vajinanın sağlığını etkilediği de yapılan araştırmalar neticesinde ortaya koyulmuştur. Yine papatya çayı da önerilen bir diğer bitkisel tedavi şeklidir. Papatya çayı iyice demlenir. Demleme işleminden sonra soğuk su ile karıştırılır. Ardından yoğurt tedavisindeki gibi vajinaya sürülür.

Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler

Papatya çayının doğal bir yöntem olması ve vajinanın rahatlatılması açısından büyük rol oynadığı bilinmektedir. Tedavi yöntemlerinin uygulanmadan önce vajinanın iyice yıkanması gerekecektir. Tedavi yöntemleri art arda denenmemeli ve tek bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Eğer yanma hissi geçmezse doktora danışmakta fayda bulunacaktır.

Vajinada Yanma ve Batma Neden Olur

Vajinal yanmanın sebepleri arasında kanser belirtisi de olabilmektedir. O yüzden en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Vajinada yanma ve batmanın nedenler;

 • Vulvada kitle olabilir
 • Vulvada yaralar olabilir
 • Cilt renginde değişmeler
 • Kasıkta şişkinlik
 • Korunmasız girilen cinsel ilişki
 • Cinsel ilişkide çoklu partnerlik
 • Doğum kontrol için kullanılan spiraller
 • Antibiyotikler
 • Duş
 • Kimyasal anlamda tahriş oluşturabilecek ürünleri kullanmak
 • Sigara
 • Alkol
 • Baskılanmış bağışıklık sistemi
 • Hamilelik
 • Oral olarak doğum kontrolü
 • Diyabet

Vajinada Yanma İçin Bitkisel Tedavi

 • Elma Sirkesi

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz elma sirkesi vajinanın pH dengesini korunmasına yardımcı olur ve yanmayı sonlandırabilir.

Yanma ve kaşıntı hafifleyene kadar günde 2 defa olmak şartıyla bir bardak su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyup karıştırın ve vajina bölgesini bu karışımla temizleyin.

Ancak bu uyguladığınız yöntem iyileşme yerine daha da kötüye gittiği takdirde hemen uygulamayı kesip doktorunuza danışın.

 • Hindistan Ceviz Yağı

Hindistan ceviz yağı vajinada yanma ve kaşıntıya çözüm getirebilecek doğal yöntemler arasında bulunmaktadır. Çünkü ciddi anlamda mikroplara karşı gelme özelliğine sahiptir. Laurik asit ve kaprilik asit özelliği sayesinde zararlı olan bakterileri yok edilmesini sağlamaktadır.

 • Sarımsak Yağı

Sarımsak kendi başına bir antibiyotik olmakla birlikte, sarımsak yağı da antibiyotik özelliklerine sahip doğal bir malzeme arasındadır.

Sarımsak yağı vajinada yanma ve kaşıntı için oldukça etkilidir. Ancak yanına E vitamin yağı karıştırıldığı zaman daha da etkili bir yöntem arasına girmektedir.

5 damla sarımsak yağı ile 1 yemek kaşığı E vitamini yağını iyice karıştırdıktan sonra vajina bölgenize masaj yapar gibi bu karışımı sürebilirsiniz. 10 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile temizleyin.

 • Tuz

Vajinadaki yanma ve kaşıntı için tuz banyosu da önerilmektedir. Tuz banyosu ayrıca vajinal mantar için de oldukça etkilidir.

1 bardak ılık su içerisine 1 yemek kaşığı tuz koyun ve karıştırın. Hazırladığınız karışımla vajina bölgenizi yıkayın. Kısa sürede bu karışım yanma ve kaşıntıyı hafifletecektir.

Vajinada Yanma İdrarda Koku

İnsan vücudunun susuz kalmasından dolayı idrarda yoğunlaşma oluşur ve atık miktarı çoğalır. Bu sebepten dolayı da amonyağın fazla olmasıdır. Bol su içmek kötü kokuyu engelleyecektir.

İdrarda Koku Nedenleri

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Vajinit
 • Prostat
 • Böbrek taşları
 • Yiyecek ve içecekler
 • Vitamin destekleri
 • Bazı ilaçlar
 • Karaciğer hastalıkları
 • Şeker hastalığı
 • Hamilelik
 • Fenilketonüri
 • Akçaağaç şurubu hastalığı

Yukarıdaki sayılanlar idrarın kötü kokmasına sebep olabilir.

Vajinada Yanma Kaşıntı Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi

Vajinadaki yanma ve kaşıntı hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü hamilelik döneminde vajina bölgesi bazı enfeksiyonlara yatkın hale gelmektedir.

Vajinada Yanma ve Beyaz Akıntı

Vajinada yanma ve beyaz akıntı, beyaz krem rengindeyse doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Vajinal Akıntı İçin Doğal Yöntemler


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir