Dolama nedir

Dolama Nedir (Tırnak Enfeksiyonu)? Dolamaya Ne İyi Gelir?

Dolama nedir sorusu, kişilerin sıklıkla cevabını merak ettiği soruların başında gelir. Tıp dilinde paronişi olarak tanımlanan dolama, bakterilerden kaynaklı oluşan bir çeşit tırnak enfeksiyonudur. Tırnak kıvrımlarından cilde ulaşan bakteriler, kızarıklık ve şişlik oluşmasına neden olur. Tırnak kıvrımı, deri ve tırnağın birleştiği noktada oluşan mantar ve bakterilerin yol açtığı bu enfeksiyon, el ve ayak tırnaklarını etkiler.

Mesleki ya da çevresel faktörlerden kaynaklı tahrişlere bağlı olarak dolama oluşur. Aynı zamanda kronik bir mantar ya da bakteriye bağlı olarak da bu durum meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon tekrarlayıp haftalar boyunca sürebilmektedir. Dolamayı tedavi etmek amacı ile antibiyotik kullanılır. Antibiyotikler ile yara etrafında oluşan enfeksiyöz sıvının boşaltılması sağlanır. Tırnak enfeksiyonunun hangi bakteriden kaynaklı oluştuğunu öğrenmek amacıyla bu sıvının incelenmesi gerekir.

Enfekte olmuş tırnağın günde 3-4 kez olacak şekilde ılık suda bekletilmesi enfeksiyona iyi gelen yöntemler arasında yer alır. Çay ağacı yağı ve zeytinyağı karışımının enfekte olmuş bölgeye uygulanması da dolamaya iyi gelmektedir. Akut ya da kronik tipleri bulunan dolamanın, neyden kaynaklı oluştuğunun saptanması oldukça önemlidir. Bu noktada kişilerin uzman bir hekim kontrolünde tedavisini gerçekleştirmesi dolamanın daha kısa ve ağrısız olarak atlatılmasına olanak sağlar.

Dolama nedir
Dolama nedir

Dolama (Tırnak Enfeksiyonu) Önlemenin Yolları Nelerdir?

Dolama diğer bir adı ile paronişiyi önlemek için kişiler bazı yöntemlerden yararlanabilir. Bu yöntemler ise şunlardır;

 • Tırnak etlerini yemekten kaçınmak
 • Tırnakları koparmak, ısırmak ya da çiğnemekten kaçınmak
 • Tırnakların çok kısa kesilmemesi gerekir.
 • Tırnak etlerini keserken tırnak kıvrımına yakın olmayacak şekilde kesilmesi gerekir.
 • Cilt tahrişine yol açmayacak sabunların kullanılması gerekir.
 • Cilt kuruluğu çatlaklara neden olabilmektedir. Bu nedenle cilt kuruluğunu önlemek için losyon ya da nemlendiricilerin kullanılması önemlidir.
 • Ellerin sık sık yıkanması ve tırnakların temiz tutulması gerekir.
 • Kimyasal ürün kullanımında eldiven takılmasına dikkat edilmelidir.
Dolama Nedir
Dolama Nedir

Dolama (Tırnak Enfeksiyonu) Kimlerde Görülür?

Enfekte olmuş ciltte meydana gelen bir çeşit tırnak problemi, dolama nedir sorusuna cevap olmakla beraber bu problemin kimlerde daha sık görüldüğü de merak edilen sorular arasında yer alır. Dolama hemen hemen herkes de görülebilen bir problem olmakla beraber bazı kişilerde bu probleme daha sık rastlanır. Şu kişiler arasında daha yaygındır;

 • Deterjan ve tahriş edici kimyasallar ile uğraşan ve aynı zamanda bunları kullanırken eldiven takmayan kimselerde tırnak enfeksiyonu oluşma ihtimali daha yüksektir.
 • Tırnaklarını ya da tırnak etlerini koparma sonucu bu bölgelerde tahriş ve çatlak meydana gelir. Bakteriler bu bölgelerden kolaylıkla deriye girerek bu bölgelerin enfekte olmasına neden olur.
 • Bulaşıkçı ya da su ile çalışan kişilerde tırnak enfeksiyonu görülme olasılığı daha yüksektir.
 • Cilt hassasiyeti ya da cilt rahatsızlığı olan kişilerde altta yatan nedenlere bağlı olarak dolama oluşma olasılığı yüksek olur.

İshale Ne İyi Gelir? İshal Neden Olur ve Nasıl Geçer?


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir