Tırnak Mantarı için Doğal Yöntemler

Tırnakta kalınlaşma, tırnak çevresinde şişlik, tırnak renginin sarımsı veya yeşilimsi bir renk alması vb. semptomlarla seyreden tırnak mantarı; toplumumuzda yaygın görülen problemlerden biri olma özelliği taşıyor.

Tedavisi oldukça zorlayıcı olabilen inatçı ayak tırnağı mantarı, genellikle suya ve neme sürekli olarak maruz kalan, hasar görmüş tırnaklarda görülüyor.

Candida, onikomoz vb. farklı tipleri bulunan ayak tırnağı mantarı; tırnaklarda renk kaybına, tırnak kalınlığında artışa, tırnakta ağrıya hatta tırnak kaybına bile yol açabiliyor.

Bu yazımızda kısaca tırnak mantarının doğal tedavisinde yararlanabileceğiniz bazı yöntemlere değinmek istiyoruz. Öncelikle tırnakta mantar oluşumunu tetikleyen yöntemlerden bahsetmeye ardından da en etkili bitkisel çözümleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız:

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak mantarı nedir ; Çok yaygın olarak cinsiyet farketmeksizin görülen bulaşıcı bir enfeksiyon türüdür. Tırnak mantarı el ve genel olarak ayak tırnaklarında görülmektedir.

Tırnak mantarı tırnakların ucunda veya alt kısımlarında sarı veya beyaz küçük bir nokta olarak görülmeye başlar. Enfeksiyon fazlalaştıkça tırnak renginin değişmesi, kalınlaşması ve enfeksiyondan dolayı parçalanmasına sebebiyet verir.

Tedavi edilmezse diğer tırnaklara da bulaşmasıyla birlikte vücudun farklı bölgelerine de yayılabilmektedir. Toplumda 100 kişiden 10 kişide görülmektedir. Bu oran 60 yaş üzerinde olanlarda iki kat daha da fazladır.

Tırnak Mantarı Neden Olur

Ayak tırnaklarının yanı sıra el tırnaklarında da görülebilen, bir tırnaktan diğerine kolaylıkla sıçrayabilen tırnak mantarının yaygın nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Terliyken çorapların uzun süre ayakta kalması
 • Ayakkabıların başka kişilerle de paylaşılması
 • Havuz, plaj gibi halka açık alanlarda yalın ayak dolaşılması
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Kan dolaşım bozukluğu
 • Bulaşık yıkama ve temizlik esnasında ellerin sürekli suya ve temizlik malzemelerine maruz kalması

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnağın altında ya da hemen uç kısmında beyaz ya da sarı renkli bir nokta görünümüyle ilk belirtilerini göstermeye başlayan tırnak mantarı, diğer adıyla onikomikoz; tırnak renginde ve kalınlığında değişmeyi, tırnak parçalanmasını ve kopmasını beraberinde getirebiliyor.

Belirtiler; mantarın şiddetine ve kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte yaygın görülen semptomları aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Tırnaklarda şekil bozukluğu
 • Tırnaklarda kırılma ve kalınlaşma
 • Tırnaktan kötü koku gelmesi
 • Tırnak kuruluğu
 • Tırnak renginde matlaşma
 • Tırnak çevresinde iltihap ve şişlik oluşumu

 

 

UYARI: Yukarıdaki belirtiler; genellikle tırnak mantarına işaret ettiğinden vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak, tırnak bakımınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, mantarı tedavi edebilirsiniz.

Bununla birlikte doktorunuzun önerdiği ilaçlara ek olarak tırnak mantarı için bitkisel çözümlerden de yararlanabilirsiniz.

Tırnak Mantarı için Bitkisel Çözümler

Aşağıdaki yöntemlerden yararlanarak, tırnaklarınızda mantar oluşumuna zemin hazırlayan bakterileri yok ederek, öldürebilirsiniz.

Elma sirkesi

Harika bir anti-septik, anti-inflamatuar ve anti-oksidan olan beyaz sirke; vajinal mantarın yanı sıra ayak ve tırnak mantarını da doğal ve etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Tırnaklarda yaşayan mantarlara hızlıca nüfus ederek, bu bakterilerin daha da çoğalmalarını, diğer tırnaklara sıçramalarını da önlüyor.

Elma sirkesi ile tırnak mantarı tedavisi için eşit miktarda sirkeyi ve suyu bir leğende karıştırın.

Ardından ayak ya da el tırnaklarınızı bu leğende ortalama 30 dakika boyunca bekletin. Her gün düzenli bir şekilde bu işlemi tekrarladığınızda el ve ayaklarınızdaki mantarı iyileştirebilirsiniz.

Sarımsak

En etkili iltihap gidericilerden biri olan sarımsak; antimikrobiyal ve antibakteriyel olarak da tırnak mantarına neden olan bakteri ve mikropları tırnak çevresinden ve cildimizden uzaklaştırıyor.

Kısa bir sürede mucizevi etkisini gösteren sarımsağı el, ayak mantarının yanı sıra genital bölgedeki mantarın tedavisi amacıyla da kullanabilmeniz mümkün.

Sarımsak ile tırnaklarınızı bakteri ve mikroplardan arındırmak, mantarın daha da ilerleyip, tırnak kaybı ile sonuçlanmasını önlemek için 10 diş sarımsağı havanda dövüp, güzelce ezdikten hemen sonra 1 litre suda 5 dakika boyunca kaynatın.

İlginizi Çekebilir

>>> Bitkisel Tedavi ve İlaçların Nelerdir?

Karışım kaynama noktasına geldiğinde ocaktan indirin ve birkaç dakika ılımaya bırakın.

Karışımı bir leğene aktarın ve 20 dakika boyunca bu suda ayaklarınızı ya da ellerinizi yani sorunlu bölgeyi bekletin.

Haftada 3 sefer bu işlemi en az birkaç ay tekrarlayın.

Çay ağacı yağı

Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla yararlanılan çay ağacı yağı; anti-inflamatuar, antifungal özelliği ile uygulandığı bölgede mantarın gelişimini durduruyor.

Bir yandan da tırnakları güçlendirip, nemlendirerek, tırnak sağlığını gözetiyor. Çay ağacı yağının antifungal etkisini en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız; bu yağı direk olarak tırnaklarınıza sürmelisiniz. Ancak aşırı hassas bir cildiniz varsa çok az bir miktar steril suyla da inceltebilirsiniz.

Çay ağacı yağı ile mantar tedavisi için 1 parça temiz pamuğa birkaç damla yağdan damlatın.

Pamukla tırnaklarınızı, tırnak diplerini ve tırnağınızın altında kalan kısmı güzelce silin.

En az 1 saat tırnaklarınızın suyla temasından kaçının. Gerçek yani tamamen organik çay ağacı yağı kullandığınız takdirde birkaç haftada bile mantardan kurtulabilirsiniz.

Tuz

Kolay kullanımı ve uygun fiyatı ile ön plana çıkan tuz; tırnaklara hızlıca nüfus ederek, zararlı bakterileri öldürüyor.

Üstelik tırnak kopma ve kırılmalarına karşı da tırnaklarınızı güçlendirip, dayanıklılığını arttırıyor.

Tuz yardımıyla tırnak mantarını iyileştirmek istiyorsanız; 5 damla taze sıkılmış limon suyunu 1 çay kaşığı kadar tuza damlatın. Mümkünse Himalaya tuzunu kullanmanızı öneriyoruz.

Tuz ve limon suyu karışımını mantarla enfekte olmuş tırnaklarınıza sürün. 30 dakika bekleme süresini takiben tırnaklarınızı durulayıp, tuzdan arındırabilirsiniz.

Organik Yoğurt

Probiyotik etkisi ile vücudumuzdaki ve organlarımızdaki bakteri ve mikropları yok etmekle kalmayıp, cilt, saç ve tırnak sağlığımızı da olumlu yönde etkileyen organik yoğurt; tırnak köklerinde gizlenen bakterileri öldürüyor.

Düzenli kullanımda ayak ve el tırnaklarınızın tekrar eski sağlığına kavuşmasına öncülük ediyor.

Ancak bu noktada mutlaka ev yapımı, organik yoğurt kullanmalı, marketten satın aldığınız yoğurtların probiyotik ve anti-bakteriyel özelliğinin daha az olduğunu unutmamalısınız.

Üstelik düzenli olarak her gün 1-2 kase yoğurt tüketerek, bağışıklık sisteminizi çökerten; tırnak, genital bölge vb. vücudunuzun farklı bölgelerinde mantara yol açan farklı bakterilerin yaşamlarını sürdürmelerini önleyebilirsiniz.

Yoğurt ile mantarın doğal tedavisi için yoğurda bandırdığınız fırçayla yoğurdu tırnaklarınıza ve tırnak diplerine sürün. Yoğurdun tamamen kuruması için 20-30 dakika bekleyin. Sürenin sonunda tırnaklarınızı nemli bir bezle silin.

Kekik Yağı

Saçlara uygulandığında saçları nemlendirip, besleyen; cilde uygulandığında temizleyen ve tonik etkisi göstererek, cildi sıkılaştıran kekik yağını; tırnaklarınızı güçlendirmek, daha sağlıklı tırnaklara sahip olmak adına kullanabilir; tırnak mantarından bu mucizevi yağ sayesinde kurtulabilirsiniz.

Kekik yağını direk olarak tırnaklarınıza sürmeden önce zeytinyağı ile seyreltmeyi de unutmamalısınız.

Tırnak mantarı bitkisel tedavisi için 3 damla kekik yağını ortalama 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.

Bu karışıma bandırdığınız temiz pamuk parçasını sorunlu tırnaklarınıza sürün ve pamuğu bir süre tırnaklarınızda bekletin.

Yaklaşık 20-30 dakika yağın tırnaklarınızda kurumasını bekleyin. Kuruyan tırnaklarınızı bol suyla yıkayın.

İşlemi en az 3-4 hafta boyunca her gün tekrarlayın.

Karbonat

Daha çok cilt açıcı etkisi ile hafızalarımızda yer edinen, cildimizin yanısıra dişlerimizi de parlatmak ve ağzımızda bakteri ve mikrop oluşumunu önlemek adına değerlendirdiğimiz karbonat; tırnak diplerinde, el ve ayaklarda mantar oluşumunu minimuma indiriyor.

El ya da ayak başparmak tırnak mantarını doğal bir şekilde kısa sürede iyileştirmek istiyorsanız; 1 yemek kaşığı karbonata alabildiğine yani macunumsu bir kıvam elde edene dek azar azar steril su ilave edin. Çeşme suyu kullanmaktan kaçının.

Hazırladığınız macunu parmaklarınızla ya da pamuk yardımıyla tırnaklarınıza sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra tırnaklarınızı durulayabilirsiniz.

Epsom tuzu

Kas ve eklem ağrılarını dindirerek, romatoid artrit gibi romatizma semptomlarını hafifleten, etkili bir anti bakteriyel olan epsom tuzu ile ayak ya da el banyosu yaptığınızda ellerinizi, ayaklarınızı ve tüm vücudunuzu rahatlatmanın dışında mantar oluşumunu önleyebilirsiniz.

Tırnak mantarı için doğal yöntemler listemizin bir diğer üyesi olan epsom tuzu ile ayak banyosu için bir kova ılık suya ortalama yarım fincan epsom tuzu ekleyin.

Tuz güzelce suda çözüldüğünde bu suda 20 dakika ayaklarınızı ya da ellerinizi bekletin.

Dilerseniz bir miktar tuzu su ile karıştırıp, karışımı sorunlu tırnaklarınıza sürebilir ve 30 dakika bekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

>> Sağlıklı Yaşam için Doğal Yöntemler

Tırnak Mantarı İlacı

Tırnak mantarı ilacı için kendi başınıza bir tedavi yöntemine kesinlikle başvurmayınız. Yanlış tedavi sonucu enfeksiyonun daha çok artmasına ve vücudun farklı bölgelerine yayılma riski vardır.

Evde doğal yöntemlerle kendiniz tırnak mantarı ilacı yapabilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ancak mutlaka doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir konusu ilk etapta; doktorunuz tarafından enfeksiyon kapmış tırnağın uzaklaştırılmasıyla başlar. Aşağıdaki yöntemle gerçekleşebilir;

 • Enfeksiyon kapmış tırnağın makasla kesilmesi
 • Tırnağın törpülenmesi
 • Üre içeren kremlerle eritilmesi

Tırnakta bulunan enfeksiyon küçükse doktorunuz tarafından antifungal içeren tırnak mantarı için krem vererek tedavisine başlar. Ancak enfeksiyon ilerlemişse terbinafin veya itrakonazol tedavi gerçekleştirebilir.

Bu tür ilaçları kesinlikle doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanın.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir