Koltuk Altı Kararması için Doğal Yöntemler

Özellikle kadınların ortak problemleri arasında bulunan, genellikle koltuk altı bölgesinin traşla alınmasından kaynaklanan koltuk altı kararması, yaz aylarında kadınların istedikleri kıyafetleri giyememelerine neden olabiliyor.

Kadınların askılı bluz, bikini ve mayo gibi en sevdiği kıyafetleri ile arasına giren koltuk altı kararmasını önleyen kozmetik ürünler bulunsa da bazen bunların kullanımını bile bu kararmanın renginin açılması için yeterli olmayabiliyor.

Bazen epilasyon esnasında yapılan birtakım yanlış uygulamalar, bazen hormonal değişimler yüzünden kaynaklanan bu durumu kimi zaman da terlemeyi önleyen ve yoğun kimyasal içeren ürünlerin kullanımı, obezite, diyabet, aşırı terleme, doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı vb. farklı etmenler de tetikleyebiliyor.

Tüm kadınların en büyük kabusları arasında yer alan bu durumu aslında evde yer alan birtakım doğal ve bitkisel malzemeler yardımıyla önleme şansınız da bulunuyor.

Koltuk altı kararması için doğal yöntemler başlıklı bu yazımızda kısaca koltuk altı kararmasını geçiren, bu bölgenin rengini açan karışımlara yer vermeye çalışacağız.

Lakin yazımızda sizlerle paylaşacağımız bu yöntemlerin sizde yan etkiye yol açması söz konusu olabileceğinden öncelikle karışımdan az bir miktar olacak şekilde koltuk altınıza sürmelisiniz. 1 saat bekledikten sonra herhangi bir yan etki ile karşılaşmamanız durumunda bu karışımları gönül rahatlığı ile koltuk altı bölgesine dair renk koyulaşmasının tedavisinde kullanabilir; yaz aylarında çekinmeden ve sıkılmadan dilediğiniz kıyafetinizi giyebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer

Koltuk altı kararması nasıl geçer sorusundan önce, koltuk altı kararmasına neden olur sorusunu sormanız gerekmektedir. Koltuk altı kararması bünyelerde cilt renginde koyulaşma olarak görülür.

Koltuk altı kararması için doğal yöntemler mevcuttur. Koltuk altı kararması için bitkisel çözüm oldukça etkilidir. Genel olarak da doğal yöntem olarak bitkisel çözüm kullanılmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur

Genellikle genetik etmenlerden kaynaklanan bu durum; bazen de diyabet, aşırı terleme, birtakım hormonal dengesizlikler gibi daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebiliyor.

Özellikle kararmaya aşırı terlemenin eşlik ettiği durumlarda bir doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.
Koltuk altlarında kararmayı beraberinde getiren etmenleri aşağıdaki şekilde kısaca sıralayabiliriz:

 • Kullanılan bazı epilasyon kremleri ve ürünleri
 • Koltuk altındaki tüyleri tersine traş etme yöntemi ile alma
 • Aşırı terleme
 • Sigara kullanma alışkanlığı
 • Bazı deodorantlar
 • Obezite ya da aşırı kilolu olma
 • Diyabet vb. birtakım ciddi sağlık sorunları
 • Koltuk altı bölgesinde biriken ölü cilt hücreleri
 • Bazı hormonal problemler

Koltuk altı kararmasının nedenlerinden bahsettikten sonra yazımıza bu durumla savaşmak adına başvurabileceğiniz tamamen doğal olan, maliyeti düşük bazı bitkisel yöntemlerle devam etmek istiyorum.

Koltuk Altı Kararması İçin Bitkisel Çözüm

Limon

Asidik yapısı sayesinde deri üzerinde beyazlatıcı ve iltihap giderici etkisi bulunan limondan koltuk altı bölgenizi aydınlatmak, bu bölgenin daha beyaz ve sağlıklı görünmesini sağlamak için yararlanabilirsiniz.

Limondan bu amaçla yararlanmak adına öncelikle bir adet limonu ikiye kesin. Ardından limonun iç kısmını koltuk altı bölgenizde birkaç dakika gezdirin.

30 dakika bekleyin ve koltuk altınızı bol ılık suyla durulayın. Koltuk altı derisinde istediğiniz renge kavuşana dek bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Direk olarak limonu koltuk altınıza sürebileceğiniz gibi limon suyunu eşit miktar şeker ile karıştırdıktan sonra da sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Şekerli limon su karışımının aydınlatıcı etkisinden faydalanmak istiyorsanız; şekerli limonla koltuk altlarınızı güzelce ovun.

15 dakikalık bekleme süresini takiben cildinizi bol suyla durulayın.

Elma Sirkesi

Tıpkı limon gibi asidik bir özelliği bulunan, deriye uygulandığında deriyi ölü hücrelerden arındıran elma sirkesi, koltuk altınızın rengini açma noktasında yararlanabileceğiniz bir diğer güvenilir yöntem! Ancak elma sirkesi bazı ciltlerde tahriş, kaşıntı ve yanma gibi bazı reaksiyonlara neden olabiliyor.

Bu yüzden de daha önce de değindiğimiz için öncelikle elma sirkesine karşı hassasiyetiniz bulunup bulunmadığını anlamanız gerekiyor.

Elma sirkesi ile koltuk altı beyazlatma işlemi için bir parça temiz pamuğa birkaç damla gerçek elma sirkesi damlatın. Bu pamukla cildinizi güzelce silin.

15 dakika bekledikten sonra koltuk altı bölgenizi bol suyla durulayın.

Zeytinyağı

İçerisindeki E vitamini ve antioksidanlar sayesinde doğal peeling etki gösteren, cildi nemlendirerek, besleyen zeytinyağı; koltuk altı kararmasına doğal yöntemler listemizin üçüncü sırasında bulunuyor.

Zeytinyağının bu etkisini güçlendirmek istiyorsanız; zeytinyağını toz şeker ile karıştırmanızı öneriyoruz.

Koltuk altı kararmasına iyi gelen zeytinyağı kürünü hazırlamak için 1 tatlı kaşığı toz şekere macunumsu bir kıvam elde edene dek zeytinyağı ekleyin. Her iki malzemeyi karıştırın.

İlginizi Çekebilir

>>> Bitkisel Tedavi ve İlaçları Nelerdir?

Elde ettiğiniz macunumsu maskeyi koltuk altınıza sürün. Aynı zamanda bu macunla sorunlu bölgeyi iyice ovun. 30 dakika bekledikten sonra bölgeyi bol suyla durulayın. İşlemden maksimum verim elde edebilmek istiyorsanız; bu uygulamayı her hafta iki sefer en az iki üç ay boyunca tekrarlamanızı öneriyoruz.

Domates Suyu

Sabah kahvaltılarında severek tükettiğimiz, salatalarımıza mutlaka eklediğimiz domatesi sıkarak elde edebileceğiniz domates suyu ile doğal bir cilt açıcı elde edebilmeniz mümkün!

Bu amaçla öncelikle bir adet domatesi bir bıçakla ortadan ikiye ayırın ve suyunu ezerek ya da blenderden geçirerek çıkarın.

Domates suyunu bir parça pamuğa damlatın ve pamukla güzelce koltuk altınızı ovun. 15 dakikalık bekleme süresini takiben bölgeyi bol suyla yıkayın ve durulayın.

Karbonat

Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullandığımız, koyu kahve lekeleri ve güneş lekelerini gidermede oldukça başarılı olan karbonat; bir diğer renk açıcı olarak, koltuk altı bölgesine uygulandığında da kısa bir sürede etkilerini göstermeye başlıyor.

Koltuk altının tekrar eski doğal rengine kavuşmasına aracılık ederek, bölgeyi deriyi koyulaştıran her türlü etmene karşı da koruyor. Aynı zamanda bölgedeki ter kokusunu alarak, terin kıyafetlerde iz oluşturmasını da önlüyor.

Gözenekleri açıcı bir rol de üstlenerek, koltuk altındaki cildin rahat bir nefes alabilmesine olanak tanıyor.

Karbonatın bu gücünden yararlanmak adına öncelikle 1 tatlı kaşığı karbonatı macunumsu bir kıvam elde edene dek az bir miktar suyla karıştırın. Suyu karbonata azar azar ilave edin, bir yandan da her iki malzemeyi karıştırın.

Macunumsu bir kıvam elde ettiğinizde bu maskeyle koltuk altı bölgenizi 3-5 dakika ovun.
30 dakika bekleyin ve cildinizi bol suyla durulayın.

Salatalık

Özellikle göz altı bölgesindeki morluklardan kurtulmak ve daha sağlıklı ve dinç görünen bir göz çevresine sahip olmak adına kadınların sıklıkla yararlandığı salatalığın morlukları ve koyu kahve lekeleri giderici özelliğinden koltuk altı bölgesi için de yararlanabilirsiniz.

Bu amaçla salatalık dilimlerini sorunlu bölgede 15 dakika bekletebileceğiniz gibi salatalık suyuna birkaç damla limon ve yarım çay kaşığı zerdeçal ekledikten sonra ortaya çıkan maskeyi bölgeye sürebilirsiniz.

Salatalık suyu, limon ve zerdeçal maskesini cildinizdeki güneş lekelerinin, çillerin ve koyu kahve lekelerinin görünümünü iyileştirmek adına da kullanabilirsiniz.

Muz Kabuğu

İçeriğinde yoğun oranda bulunan sitrik asit sayesinde cildi beyazlatan muz kabuğu; koltuk altına uygulandığında bölgedeki kararmayı durduruyor. Aynı zamanda kararmış derinin rengini açarak, beyazlatıyor.

Daha beyaz ve sağlıklı bir görünüm için muz kabuğuyla koltuk altlarınızı 3-5 dakika boyunca ovalayın.

Muz kalıntıları kuruyana dek, ortalama 15 dakika bekleyin. Sonrasında muz kalıntılarını ovarak, temizleyin. Kalan kalıntıları temizlemek için bölgeyi bol suyla yıkayın.

Yulaf Ezmesi ve Yoğurt Karışımı

Peeling olarak değerlendirdiğinizde ciltteki tüm gözenekleri açarak, cildi yenileyen yulaf ezmesi ve yoğurt karışımı; bir yandan da koltuk altı rengini açıyor.

Cilt renginiz istediğiniz tona ulaşana dek, her gün düzenli bir şekilde 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi karışımını koltuk altınıza sürün.

10 dakika maskenin iyice kurumasını bekleyin. Sonrasında cildinizi bol suyla durulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da kullanılan, bileşenlerindeki E vitamini sayesinde hem cildimizi hem de saçlarımızı besleyen bu harika bitkisel yağla koltuk altınızı beyazlatabilirsiniz.

Bu amaçla yapmanız gereken tek şey Hindistan cevizi yağı ile koltuk altı bölgenize 3-5 dakika boyunca masaj yapmak!

15 dakika sonrasında bölgeyi bol suyla yıkayıp, yağdan arındırabilirsiniz.

Aloe Vera

Antibakteriyel etkisi sayesinde koltuk altında biriken bakterileri yok eden ve derinin sağlıklı olmasına yardımcı olan Aloe Vera; koltuk altını ölü hücrelerden de arındırıyor.

Aloe Vera ile düzenli koltuk altı bakımı için bir adet Aloe Vera yaprağının içinden çıkan jelle koltuk altınıza güzelce masaj yapın.

15 dakika jelin iyice kurumasını bekleyin. 15 dakikanın sonunda bölgeyi bol soğuk suyla yıkayın.

Süt

İçeriğindeki vitaminler ve yağ asitleri sayesinde cilt rengini açan sütü, un ve lor ile karıştırarak, harika bir leke giderici maske hazırlayabilirsiniz.

Maskeyi hazırlamak için iki yemek kaşığı taze süt, bir çay kaşığı lor ve bir yemek kaşığı unu hamurumsu bir kıvam elde edene dek karıştırın.

Bu hamuru koltuk altı bölgenize sürün ve 15 dakika bekletin. Sonrasında bölgeyi bol suyla yıkayın.

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm

Uzak Doğulu kadınların daha aydınlık, ferah ve canlı görünen bir cilde sahip olmak için sıklıkla ciltlerine uyguladığı pirinç unu, cildi nemlendiren ve gençleştiren yoğurt ve cilt güzelleştirici süt üçlüsünden hazırlayabileceğiniz bir maske ile de koltuk altı bölgesinde gözle görülür bir sonuç elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı çiğ süt
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri karıştırın.
 • Elde ettiğiniz hamurumsu maskeyi koltuk altı bölgenize sürün.
 • Maskenin kurumasını bekleyin. 15 dakika sonrasında kuruyan maskeyi ovarak çıkarın.
 • Kalan kalıntıları temizlemek için koltuk altınızı bol suyla durulayın.

Koltuk Altı Kararmasına Çözüm: Portakal Kabuğu Maskesi

Cildi açıcı bir yönü bulunan portakal kabuğu; hazırlayabileceğiniz en pratik maskelerden biri olarak, birkaç ayda beyaz ve aydınlık bir koltuk altına sahip olabilmenize öncülük ediyor.

Portakal kabuğu ile direk olarak sorunlu bölgeyi ovabileceğiniz gibi daha hızlı ve daha etkili bir sonuç elde etmek için harika bir maske hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet portakal
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

Hazırlanışı

 • Portakal kabuklarını rendeledikten sonra güneş gören bir yerde bekletin ve kurutun.
 • Kurumuş portakal kabuklarını toz haline getirmek amacıyla öğütün.
 • Portakal tozunu cam bir kaseye aktarın ve üzerine diğer iki malzemeyi de ilave edin.
 • Karışımı koltuk altı bölgenize yedirerek, sürün.
 • 15 dakika bekledikten sonra bölgeyi bol suyla durulayın.
 • Bu işlemi haftada bir tekrar edin.

Koltuk Altı Kararması İçin Suna Dumankaya Kürü

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın önerdiği koltuk altı kararması için doğal yöntemlerden biri olan bu yöntem; kısa sürede büyük oranda bir beyazlığa kavuşabilmenizi sağlıyor.

Yaz aylarına girmeden birkaç ay önce bu maskeyi uygulamaya başlayarak, yaza bembeyaz, parlak ve sağlıklı bir ciltle girebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt(mümkünse ev yapımı)
 • 1 tatlı kaşığı elma ya da üzüm sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı pirinç

Hazırlanışı

 • Bu üç malzemeyi cam bir kasede karıştırın.
 • Kürü daha önce temizlediğiniz yani tüylerini aldığınız koltuk altlarınıza sürün.
 • 20 dakika bekleyin ve cildinizi bol ılık suyla durulayarak, kürden arındırın.
 • Son olarak kuruladığınız koltuk altlarınıza sirkenin yol açabileceği tahriş ve kızarıklığı önlemek adına bir miktar pudra sürün.
 • Her hafta bir sefer bu işlemi tekrarlayın.

Bu yazımda en etkili koltuk altı kararması için doğal yöntemleri paylaşmaya çalıştım. Sizin için hazırlaması en pratik olan yöntemi en kısa sürede denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

İlginizi Çekebilir

>>> Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Yöntemler


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir