Vajina Mantarı için Doğal Yöntemler

Tüm kadınların yaşamları boyunca zaman zaman karşılaştıkları bir sağlık sorunu olan vajinal mantar; genellikle doktor tarafından reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı ile tedavi edilse de bazen de hastalık, kronikleşerek uzun yıllar boyunca devam edebiliyor.

Vajina Mantarı Nedir

Genital bölgede yanma, kaşıntı, sık sık idrara çıkma, aşırı ve normal olmayan peynirimsi kıvamda beyaz akıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı, vajinada ekşimsi koku vb. semptomların eşlik ettiği vajinal mantar; kronik bir hal aldığında hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

Genital bölgede kaşıntı, tahriş ve kızarıklıkları seyreden vajinal mantar, genellikle Candida albicans isimli bir bakteriden kaynaklansa da bazen de mantar oluşumuna stres, hamilelik, sıkı, dar ve naylon iç çamaşırı kullanımı gibi farklı etmenler de neden olabiliyor.

Özellikle vajina bölgesinin duş, deniz ya da havuz sonrası ıslak ve nemli kalması doğrultusunda gelişen vajinal mantarın tedavisi amacıyla doktorlar genellikle krem, hap ya da fitiller reçete etse de bazı bitkisel yöntemlerle de mantar semptomlarını hafifletmek ve hastalığı tedavi etmek mümkün olabiliyor.

Bu yazımızda kısaca vajinal mantar için doğal yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Ancak mantar semptomları uzun süredir devam ediyorsa mutlaka en kısa sürede de bir kadın doğum uzmanına görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Vajina Mantarı Belirtileri Nelerdir

Vajina mantarı her kadında olan ve çok yaygın olarak görülen enfeksiyon çeşididir. Genel olarak Candida albicans adı verilen bir maya türü mikrobu en sık görülenler arasındadır. Hastalıkların büyük bölümü bu mantarın sebep olduğu kanısına varılmıştır.

Vajina sağlıklı olduğu sürece bakteri ve maya hücreleri pek fazla bulunmaz. Fakat bakteri ve mantar dengesindeki değişiklik yüzünden bu bakteri ve maya hücreleri vajinada çoğalır ve enfeksiyona sebebiyet verir. Stres, gebelik, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, gereksiz antibiyotik kullanımı, bazı doğum kontrol hapları ve yanlış iç çamaşırı kullanımı Candida maya hücresini arttırır.

Vajinal Mantar Belirtileri

 • Vajinada kaşıntı
 • Vajina çevresinde şişlik
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanme
 • Kızarıklık
 • Vajinal döküntü
 • Vajinal ağrı
 • Vajinal akıntı ( beyazımsı gri gibi. Bazı kadınlarda vajinal akıntı peynir gibi görülebilir.

Vajina Mantarı Tedavisi

Karbonat ile Vajina Mantar Tedavisi

Etkili bir mikrop kırıcı olan karbonat; genital bölgenin mantarlardan arındırılması noktasında oldukça işe yarıyor. Karbonat ile vajinal mantar tedavisi için 2 yemek kaşığı karbonat ile 1 litre suyu karıştırın. Bu suyla vajina bölgesini güzelce yıkayın.

Vajinal Akıntı İçin Doğal Yöntemler

Karbonatın düzenli kullanımı genital bölgeyi tahriş edebileceğinden her uygulama sonrasında mutlaka pişik kremi kullanın.

Sirke ile Vajinal Mantar Tedavisi

Anti-septik, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel etkisi sayesinde el ve ayak tırnaklarındaki mantarı doğal bir şekilde tedavi eden sirke; vajina mantarını da kısa sürede iyileştiriyor.

Yüksek asidik yapısı sayesinde bakteri ve mikropları öldürmenin yanı sıra genital bölgedeki kaşıntı, kızarıklık, tahriş vb. vajinal mantar semptomlarını da hafifletiyor.

Sirke yardımıyla vajinal mantar tedavisi için öncelikle yeni güne 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave ettiğiniz 1 bardak ılık suyu tüketerek başlayın. Böylelikle hem vajinal mantarla mücadele edebilir hem de bağırsaklarınızı yumuşatarak, daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bununla birlikte 1 su bardağı elma ya da üzüm sirkesi ve 2 su bardağı kaynar suyu karıştırıp, bir süre ılımaya bıraktıktan sonra bu karışımla vajinal bölgeyi yıkayarak da mantara neden olan bakterileri yok edebilirsiniz.

Yoğurt ile Vajinal Mantar Tedavisi

Vücudumuzdaki yararlı bakterilerin sayısını arttırarak, zararlı bakterileri öldüren yoğurt; vajinal mantarın en önemli nedenlerinden biri olan Candida Albicans isimli bakterilerle mücadele edip, bu bakterilerin üreyerek, daha da çoğalmasını önlüyor.

Yoğurt ile vajinal mantardan kurtulmak adına her gün 1-2 kase ev yapımı yoğurt tüketmelisiniz. Aynı zamanda temiz bir bez yardımıyla yoğurdu genital bölgenize uygulamalısınız.

Vajina bölgesine sürdüğünüz yoğurdu 30 dakika bekletmeli ardından da bölgeyi bol suyla durulamalısınız.

Vajinada Yara İçin Doğal Yöntemler

Vajina Mantarı Bitkisel Tedavi

Bitkisel yağların şifalı ve tedavi edici özelliklerinden yararlanarak, vajinal mantarı doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Vajinal mantar tedavisinde kullanabileceğiniz en etkili bitkisel yağların çay ağacı özü yağı ve kekik yağı olduğunu ifade edebiliriz.

Bitkisel yağların iyileştirici gücünü en iyi şekilde değerlendirebilmek adına öncelikle küvetinizi ılık suyla doldurun. Küvetinize 2 damla kekik yağı, 6 damla çay ağacı özü ve birkaç adet Karahindiba yaprağı koyun.

Belinizden aşağı kalan kısmı ortalama 20 dakika boyunca bu suda bekletin. Ardından vücudunuzu temiz ve yumuşak bir havlu ile kurulamayı unutmayın.

İşte, vajina mantar tedavisinde yararlanabileceğiniz hepsi birbirinden etkili bitkisel tedavi ve doğal yöntemler:

Vajinal Mantar için Papatya Çayı Kürü

Stresi alarak, sinirleri yatıştıran papatya çayı; vajinal mantarın tedavisinde yararlanabileceğiniz, oldukça etkili bir diğer bitkisel tedavi olma özelliği taşıyor.

Semptomları önemli ölçüde hafifleten papatya çayı ile vajinal mantar tedavisi için çay demler gibi demlediğiniz papatya çayına bir parça temiz pamuğu bandırın.

Ardından bu pamukla vajinadaki mantarlı bölgeyi güzelce silin. Lakin uygulama mantarın diğer bölgeye de yayılmasına neden olabileceğinden işlem esnasında dikkatli olun ve kürü yalnızca sorunlu yere uygulamaya çalışın.
20 dakika bekledikten sonra bölgeyi suyla durulayın. Bu işlemi en az 2 hafta boyunca günde 2-3 sefer tekrarladığınızda 2-3 haftada mantarı tedavi edebilirsiniz.

Vajinal Mantara Kesin Çözüm: Maydanoz Kürü

Bayanların daha çok zayıflamak için tercih ettiği maydanoz kürü; güçlü detoks etkisinin yanı sıra anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliği ile de mantarla önemli ölçüde savaşıyor.

Zararlı bakterileri hem vücudumuzdan hem de cildimizden uzaklaştırarak; sağlığımızı her açıdan gözetiyor.
Maydanoz kürünü hazırlamak için öncelikle bir demet maydanozu 2 su bardağı suda kaynatın. Ardından maydanozun suyunu ayrı posasını ayrı bir kaseye koyun.

Bu posayı temiz bir tülbentle iyice sardıktan sonra tülbenti vajinal bölgeye yerleştirin. 20 dakika bekledikten sonra tülbenti alın ve vajinanızı maydanoz kürü ile yıkayın.

Bu işlemi her gün tekrarlayarak; kronik mantarla vedalaşabilirsiniz.

Aynı zamanda günde bir bardak maydanoz suyu ya da kürü tüketerek de el, ayak tırnak mantarı ve vajinal mantardan korunabilirsiniz.

Vajina Mantarına Doğal Çözüm: Sarımsak Kürü

Doğal bir anti-biyotik olarak, bağışıklığımızı güçlendirerek, hastalık, bakteri ve mikroplarla daha kolay bir şekilde mücadele edebilmemizi sağlayan sarımsakla hazırlayabileceğiniz sarımsak kürü ile mantar belirtilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Bu amaçla günde bir diş sarımsağı her gün düzenli bir şekilde tüketmenizi öneriyoruz.

Vajinada Yanma İçin Doğal Yöntemler

Aynı zamanda sarımsağı havanda ezdikten sonra yaklaşık 30 dakika vajinanızdaki mantarlı bölgede bekleterek de bakterilerin gücünü kırabilir, bölgedeki enfeksiyonla savaşabilirsiniz.

Aynısefa Çiçeği Yöntemi

1 litre suyun içerisine yaklaşık olarak 1 avuç kadar ince bir şekilde kıyılmış aynısefa çiçeğini katıp kaynatın. Daha sonra süzün. Hastalıklı bölgeyi süzdüğünüz su ile temizleyin. Günde 2 defa sabah ve akşam olmak şartıyla karışımı uygulayabilirsiniz.

Demirhindi

1 bardak kaynar suyun içerisine yaklaşık olarak 1 çay kaşığı kadar demirhindi ekleyin. 5 dk kadar hem demlenmesi hem de içebileceğiniz kadar soğumasını bekleyin. Daha sonra için. Günde 2 defa sabah ve akşam bu karışımı kullanabilirsiniz.

Sarımsak Tüketin

Sarımsak doğal antibiyotik olduğundan dolayı, kötü kokusu olsa da mutlaka tüketimini düzenli gerçekleştirin.

Bitkisel yöntemleri doğru ve bilinçli bir şekilde uygulamak için Bitkisel Tedavi ve İlaçları Nelerdir? yazımıza göz gezdirin.

Vajina Mantarı İbrahim Saraçoğlu

Şifalı bitki uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun mantar enfeksiyonuna karşı önerdiği bu kürü uygulayarak; mantardan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Özellikle ilaca karşı bağışıklık kazanan kronikleşen vajinal mantar tedavisinde mutlaka bu küre bir şans vermenizi öneriyoruz.

Malzemeler:

 • 4-5 yemek kaşığı civan perçemi ya da aynısefa bitkisi
 • 1 kahve fincanı klorsuz su

Hazırlanışı:

 • Civanperçemi ya da aynısefa bitkisini 5 dakika suda kaynatın.
 • Karışım kaynadığında bitkiyi lapamsı bir kıvam elde edene dek çatal ile ezin.
 • Ardından lapamsı kürü vajinadaki mantarlı bölgenin üzerine sürün.
 • Bu işlemi geceleri yatmadan önce uygulayın.
 • Sabah uyandığınızda bölgeyi bol suyla durulayın.
 • Bu işlemi bir hafta boyunca her gece tekrarladığınızda bir haftada bile uygulamadan iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Vajinal Mantardan Korunmak İçin Yapmanız Gerekenler:

 • Genital bölgede mantar oluşumunu önlemek adına aşağıdaki önerilerimizi de mutlaka dikkate almanızı ve hayata geçirmenizi öneriyoruz.
 • Mümkün olduğunca stressiz bir yaşam sürün.
 • Vajina ve genital bölgenin temizliğine maksimum özen gösterin.
 • Havuz ya da deniz sonrası ıslak mayo ile uzun süre beklemeyin.
 • Naylon ve sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırları kullanın.
 • Dışarıdayken tuvalete giderken hijyen kurallarını ihmal etmeyin. Ortak tuvalet kullanımı esnasında daha da titiz davranın.
 • Vajinal duştan kaçının.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Spor ve egzersize de zaman ayırın.

Bu yazımızda kısaca vajina mantarı için doğal yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yukarıdaki önerilerimizin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek adına bu yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir

>>> Adet Öncesi Gerginlik Sendromu İçin Doğal Yöntemler

>>> Adet Düzensizliği İçin Doğal Yöntemler


Yorumlar

“Vajina Mantarı için Doğal Yöntemler” için bir yanıt

 1. N. D. Baser avatarı
  N. D. Baser

  Sirkenin ilk kullanımda etkisini gördüm . Yalnız içten geldiği için içteki mantarı yok edemiyorum kullandığım ilaçlardan dolayı olduğunun farkındayım . Doğum yaptığımda geçermi çok merak ediyorum. Ayriyeten maydonozun haşlayıp suyunu içtim çay gibi bölgeselde uygulandığında çok iyi geliyor . İlaçtan ise bitkisel tedavinin iyi olduğunu düşünüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir