Vajina Kokusu için Doğal Yöntemler

Kadınlarının hayatlarının bazı dönemlerinde karşılaştıkları vajina kokusu; genellikle vajinal mantar, enfeksiyon, genital bölge hijyenine yeterince özen gösterilmemesi gibi farklı etmenlere bağlı olarak gelişiyor.

Bazen de kötü vajina kokusuna birtakım hormonal problemler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar de neden olabiliyor. Kadınların yanı sıra partnerlerini de rahatsız eden bu kötü kokuların kronikleşmesi durumunda kişinin vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmesi; kötü kokunun ardında herhangi bir enfeksiyon, bakteri ya da mantar varlılığının yer alıp olmadığını öğrenmesi gerekiyor.

Vajina kokusunu gidermek ve bu kötü kokuyla tekrar karşılaşmamak adına mutlaka doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda genital bölge temizliğini eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

Bununla birlikte vajinadaki kötü kokulardan kurtulmak ve tekrarlanmasını önlemek adına bazı doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

Vajina kokusu için doğal yöntemler başlıklı bu yazımızda öncelikle vajinal koku neden olur? sorusunu yanıtlamak; ardından da ev yapımı önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte, vajina kokusuna dair bilmeniz gerekenler ve bu kokuyu gidermek için mutlaka denemeniz gereken yöntemler listemiz:

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir Bitkisel Çözüm

Zerdeçal Tozu

Muhteşem bir antiseptik ve antibakteriyel olarak, vücudu toksinlerden arındırıp, vücuttan ödemin atılmasını sağlayan zerdeçal tozu; düzenli tüketildiğinde vajinadaki mantara ve kötü kokulara da oldukça iyi geliyor.

Zerdeçal ile vajinal mantar, akıntı ve kötü koku tedavisi için sütü ısıttıktan sonra süte zerdeçal tozunu da ilave edin. Karışımı her gün günde 2 bardağı aşmayacak şekilde tüketin. Kötü kokular tamamen sona erene dek bu karışımı düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Vajina Kokusu için Bektaşi Üzümü

Vajina kokusu için doğal yöntemlerden bir diğeri olan Bektaşi üzümü; vajinal mantar ve akıntıyı da doğal bir şekilde iyileştiriyor.

Vajinada Yanma İçin Doğal Yöntemler

Düzenli olarak bir iki avuç Bektaşi üzümü yiyerek ya da bir iki bardak üzüm suyu içerek, vajinal bölgedeki enfeksiyonları giderebilirsiniz.

Ya da üzüm çekirdeğini toz haline getirdikten sonra bir tatlı kaşığı balla macun kıvamına getirebilir ve günde 2 sefer 1 ay boyunca bu macunu tüketebilirsiniz.

Alüminyum Sülfat

Bakteri önleyici, koku giderici bir antiseptik olan alüminyum sülfatı genital bölge temizliğinde kullandığınız takdirde bölgede bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Bu amaçla çeyrek çay kaşığı alüminyum sülfat tozunu bir miktar suyla karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımla her gün genital bölgenizi iyice yıkayın. Ardından durulamayı unutmayın!

Çay Ağacı Yağı

Antiseptik ve anti bakteriyel etkisi sayesinde genital bölge mantar, enfeksiyon ve bakterilerine savaş açan bu bitkisel yağ; vajina kokusunu gidermenin yanı sıra koku oluşumunu tetikleyen asıl hastalığı da iyileştiriyor.

Adet Düzensizliği İçin Doğal Yöntemler

Vajinal koku önleyici çay ağacı yağından yararlanmak için 1 su bardağı suyu 3 damla çay ağacı yağı ile karıştırın.
Elde ettiğiniz bu karışımla haftada 2-3 sefer vajinal bölgeyi durulayın.

Sarımsak

Genital bölge kaşıntılarını alarak, bölgedeki enflamasyonu tedavi eden sarımsak; güçlü iltihap giderici etkisi sayesinde genital bölgede iltihap oluşumuyla da mücadele ediyor.

Kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve enfeksiyon için birebir olan sarımsağı vajina kokusu ile mücadele aşamasında kullanmak için 1 parça ezdiğiniz sarımsağı vajinanızda yaklaşık 1-2 saat boyunca bekletin.

Her gün 1-2 diş sarımsak çiğneyerek de bölgedeki kokulara ve bakterilere karşı savaşabilirsiniz.

Karbonat

Vücutta Ph seviyesini dengeleyen, yani vücuttaki asit yükünü hafifleterek, asit yükünün yol açtığı kötü kokuları engelleyen karbonat; vajina kokusundan kurtulmada yararlanabileceğiniz bir diğer pratik ve etkili yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Karbonatla genital bölge sağlığını korumak adına küvetinizi bol sıcak su ile doldurun. Sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat ilave edin.

Belinizden aşağı kalan kısmı ortalama 20 dakika bu suda bekletin. Son olarak vücudunuzu temiz ve yumuşak bir havluyla durulayın.

Vajinal mantar, enfeksiyon ve bakterilerin tetiklediği vajinal kokuyu gidermede bu yöntemden yararlanabilirsiniz.

Yoğurt

Bakteri düşmanı olarak da bilinen yoğurt; vücutta alkali miktarını arttırarak, PH seviyelerini dengeliyor. Aynı zamanda vücuttaki Ph seviyelerinin artmasını sağlayan probiyotik bakterilerinin de hızlı bir şekilde üreyebilmelerine yardımcı oluyor.

Vajinada Yara İçin Doğal Yöntemler

Vajinal koku giderici olarak değerlendirebileceğiniz yoğurtla kadınlarda yaygın görülen bir vajinal enfeksiyon olan kandida enfeksiyonu semptomları ile de savaşabilirsiniz.

Bu amaçla her gün mutlaka iki kase yoğurt tüketmenizi mümkünse probiyotik haplardan yani gıda takviyelerinden kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte her gün vajinal bölgenize bir miktar yoğurt sürerek ve bu yoğurdu yaklaşık 2 saat durulamadan vajinanızda bekleterek de yoğurdun bakteri ve iltihaplanma karşıtı etkisini değerlendirebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Antiseptik ve anti bakteriyel bir yönü bulunan, uzmanların mutlaka salatamıza eklememiz gerektiğinin altını çizerek, vurguladığı elma sirkesi; güçlü koku giderici özelliği sayesinde vajinaya ve genital bölgeye de uygulanabiliyor.

Her gün 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırdığınız ılık suyu içererek, bağırsaklarınızdaki kötü bakterilerin sayısını azaltabilir ve zamanla tamamen bu bakterilerden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda vajinal mantar ve enfeksiyonları da doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Ya da küvetinizdeki ılık suya 1-2 çay bardağı gerçek elma sirkesi ekleyebilir; vücudunuzun alt kısmını 20 dakika bu suda bekletebilir ve vajinal bölgedeki asit miktarının dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Guava Yaprakları

Ülkemizde pek bilinmese de oldukça lezzetli bir meyve olan Guava’nın yapraklarının da tıpkı kendisi gibi antibakteriyel, antiinflamatuar, antioksidan ve antiseptik özelliği bulunuyor.

Adeta şifa dolu olan Guava meyvesi yapraklarının kötü kokuları gidermedeki başarısı onun etkili bir vajina kokusu için doğal çözüm olmasını sağlıyor.

Bu bitkinin yapraklarını demleyip, elde ettiğiniz suyla günde 2 sefer genital bölgeyi, vajina ve vajina çevresindeki bölgeyi yıkadığınızda bölgede bakteri birikimini durdurabilir, halihazırdaki bakterileri öldürebilir ve genital bölgenizin daha temiz ve hijyenik olmasını garantileyebilirsiniz.

Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler

Bu amaçla 3 yemek kaşığı kadar Guava yapraklarını 1 litre suda çay demler gibi demleyin. Daha sonra süzün ve 5 dakika ılımaya bırakın. Ardından demlediğiniz bu çayla genital bölgenizi güzelce yıkayın.

Birkaç haftalık düzenli kullanım doğrultusunda vajinal kokunun yanı sıra mantar, akıntı oluşumunu da önleyebilmeniz mümkün.

Bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında daha detaylı bilgi ve doğru kullanımı için Bitkisel Tedavi ve İlaçları Nelerdir? yazımızı okuyun.

Vajina Kokusu Neden Olur

Vajina kokusu neden olur sorusunun net olarak cevabı bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlar vardır ki; kadından kadına vajina kokusu nedenleri değişmektedir. Başlıca vajina kokusu neden olur;

 • Vajinadaki kuruluk
 • Çok sık duş almak veya duş altında uzun süre kalmak
 • Vajina bölgesinin temizliğine dikkat edilmemesi
 • Kullanılan kalitesiz ped ve tampon
 • Cinsel ilişkide destek ürünlerini kullanmak
 • Bazı yiyecekler
 • Hormon bozukluklukları
 • Dar kıyafet giyinmek
 • Kıyafetlerin ıslaklığı
 • Vajinadaki bakterilerin artış göstermesi
 • Enfeksiyonlar
 • Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar
 • Rektovajinal fistül
 • Rahim ağzı kanseri

Yukarıda belirtilen nedenler vajinadaki kötü kokuya sebep olabilmektedir.

Vajinadaki Kötü Kokulardan Korunma Yöntemleri

Aşağıdaki önerilerimizi dikkate aldığınız ve uyguladığınız takdirde vajinada kötü koku oluşumunu en aza indirgeyebilmeniz mümkün:

 • Bol bol su için.
 • Vücudunuzdaki asit miktarını kontrol altına alabilmek adına kahve, çay ve asitli içecek tüketimini sınırlandırın.
 • Yemeklerinize baharat eklemekten kaçının.
 • Bol miktarda C vitamini içeren besinler tüketin.
 • Partnerinizden kaptığınız bir cinsel enfeksiyon vajinal kokuya neden olabileceğinden özellikle birden çok cinsel partneriniz varsa prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girmemeye çalışın.
 • Adet döneminizde kullandığınız pedleri sıklıkla değiştirin. 4-5 saatten daha uzun süreliğine aynı pedi kullanmaktan kaçının.
 • Genital bölgenizi bol suyla yıkayın. Sabun dahil temizlik ve kozmetik ürünler kullanmayın. Temizlik için nötr sabunlar kullanabilirsiniz.
 • Vajinal duş almaktan uzak durun.
 • Vajinal kokuya, tahriş, kızarıklık, kaşıntı vb. başka semptomlar da eşlik ediyorsa hastalığın tedavisi amacıyla mutlaka bir doktora görünün.

Vajina Kokusu için Hangi İlaç

Vajinada hafif bir koku olması oldukça normal olarak değerlendirilir. Ancak vajinadaki koku balık kokusu gibi ya da hiç hoş olmayan bir koku türündeyse sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Vajinadaki ağır kokunun yanında kızarıklık, kaşıntı, yanma, tahriş veya vajinal akıntı da görülebilmektedir. Vajina kokusuna iyi gelen ilaçlar eczanelerde satıldığı için pahalı ve Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmamaktadır.

Vajinada sadece koku varsa bu da normal bir durum değildir. Bu kokunun sebebi enfeksiyon da olabilir. O yüzden kendi başınıza ilaç kullanmayın ve doktorunuza başvurun. En uygun ilacı doktorun sana reçete edecektir.

Vajina Kokusuna Fitil

Vajina kokusuna fitil konusuna gelecek olursak; kesinlikle kendi başınıza eczaneden herhangi bir ilaç, fitil, doğal yöntemler için takviye satın almayın. İlk başvuracağınız kişi doktorunuz olmalıdır.

Bilinçsizce alınacak ve kullanılacak her ilaç farklı rahatsızlıklar meydana çıkarabilmektedir.

Bu yazımızda kısaca vajina kokusu için doğal yöntemlerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Vajinal kokuya, tahriş, kızarıklık, kaşıntı vb. başka semptomlar da eşlik ediyorsa hastalığın tedavisi amacıyla mutlaka bir doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

İlginizi Çekebilir

>> > Adet Öncesi Gerginlik Sendromu için Doğal Yöntemler

>>> Vajina Mantarı İçin Doğal Yöntemler


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir