Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceğiniz doğal yöntemler ile kesin sonuç almanız mümkün. Erkek yada kadın neredeyse herkesin yaşatığı cilt sorunlarından biridir.

Çevresel etkiler, kir, makyaj artıkları ve cilt bakımının düzenli yapılmaması sonucu oluşan siyah noktaları cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu oluşur. Genelde yağlı cilt tiplerinde daha sık görülen siyah noktalar burun, burun çevresi ve alın bölgesinde daha yaygın görülür.

İlk oluşmaya başladığında beyaz ve sarı renkte görülen siyah noktalar zamanla renk değişikliğine uğrayarak siyah rengine geçmektedirler.

Sizlere bu yazımızda siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler, çözüm önerileri ve bazı etkili maske tariflerini sizinle paylaşamaya çalışacağım.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Karbonat Kullanın : Karbonat ile yapılan bakım siyah noktaların kısa süre yok olmasını sağlamaktadır. 2 çay karbonat ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın ve bu karışımı diren siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. Parmak uçlarınız ile yedirin ve  dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 1 defa yapmak yeterlidir.

Limon Sürün : Limon ile siyah noktalardan kurtulmak için yarım limonu yüzüne sürün ve 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Limon ve Şeker : 1 tatlı kaşığı şeker ile yarım limon suyunu karıştırıp elleriniz ile siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. Ortala 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Yüzünüzde sivilce varsa limonu kesinlikle sürmeyin.

Maydanoz Suyu : Bir cam kase içerisine maydanoz ve sıcak su ekleyin hazırladığınız karışımı soğuduğunda yüzünüze uygulayın. havluyu ıslatıp yüzünüzde bekletebilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Deniz tuzu

Su ile deniz tuzunu karıştırıp elleriniz ile siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. Gözenekleri temizleyen deniz tuzunu ortalama 5 dakika beklettikten sonra su ile yıkamanız yeterlidir.

Kurumuş portakal kabuğu

Portakal kabuklarını güneş gören bir yerde kuruması için bekletin. Kurudukyan sonra toz haline getirmek için rendeleyin. Toz haline gelen portakal kabuklarına gül suyu ekleyerek macun haline getirin. Siyah noktaların üzerine sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve işlemi sonlandırmak için ılık su ile durulayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Maske

Yumurta Akı Maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için en sık denenen maske tariflerinden biride yumurta akı maskesi dir. Daha ilk uygulamada etkisini gösteren bu maske için gereken malzemeler ise;

 • 1 adet yumurta akı
 • Kağıt havlu

Bir cam kase içerisine yumurta akını dökün ve iyice karıştırın.Yumurta akını göz çevresi hariç siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. Kağıt havluyu yüzüne yapıştırın ve kuruması için bekleyin. Kuruduktan sonra sökün ve ılık su ile durulayın. Düzenli olarak yaptığınızda gözeneklerin temizlendiğini göreceksiniz. Bir değer yöntem ise…

Yumurta akı ve kağıt havlu maskesini uygulamadan önce yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Yumurtayı parmaklarınız ile siyah noktaların üzerine sürün bir kat kağıt havlu yapıştırın, tekrar yumurta akını sürün ve kağıt havluya tamamen yumurta akı sürdüğünüze emin olun. Kuruduktan sonra yavaşça çekin siyah nokatalarında geldiğini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Doğal Yöntemler

Limon ve karbonat maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için limonve karbonat etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Evde yapabileceğiniz bu basit maske tarifi için malzemeler ise;

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • Yarım limon suyu

Karbonat ve limonu bir kase içerisinde krem kıvamına gelen kadar karıştırın. Parmaklarınız ile burun çevresine ve üstüne iyice sürün. Ortalama yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Düzenli yapıldığında siyah noktaların yok olduğunu göreceksiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Bitkisel Çözümler

Kil maskesi

yağlı cildin fazla yağını emerek cildin yağ oranını dengeler. Eğer cildiniz aşırı yağlı ise kil maskesi kesin sonuç olabilir. Siyah noktalardan kurtulmak için kil maskesi malzemelerimiz ise;

 • Kil
 • Su

Aktardan yada eczaneden alacağın kilin üzerine yavaş yavaş su ekleyerek macun kıvamına getiriyoruz. Dudak ve göz çevresi hariç bütün yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kuruması için 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Cildi kuruttuğu için mutlaka nemlendirici sürmeyi unutmayın. Haftada 2 defa uygulanması yeterlidir.

İlginizi Çekebilir

Bitkisel Tedavi ve İlaçlar Nelerdir?

Süt ve Jeletin maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için etkili doğal yöntemlerden biride süt ve jelatin maskesikullanmaktır. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bu maske tarifinde bulunan malzemeler ise;

 • 1 Yemek kaşığı jelatin
 • 4 Yemek kaşığı süt

Isıya dayanıklı bir cam kase içerisine malzemeleri ekleyip ısınması için 15 saniye kadar mikrodalga fırında bekletiyoruz. Macun kıvamına gelen bu maske hemen sertleşebileceği için bekletmeden fırça ile sadece siyah noktaların olduğu bölgeye sürün.

En can alıcı kısmı ise maskeyi sökme işlemidir. Biraz canınız acıyacaktır ama siyah noktaların çıktığını görünce şaşıracaksınız. Kesinlikle süt ve jelatin maskesinin kaş ve kirpiklere gelmemesine dikkat edin. Eğer kaşınıza gelirse jelatin suda çözündüğü için su ile sökebilirsiniz. Jelatin maskesi siyah noktaları yok ettiği gibi cildinizi nem kazandıracaktır.

Domates ve yoğurt maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için domates ve yoğurt maskesi tarifi kullananlar tarafından çok sık önerilmektedir.

 • Domates
 • Yoğurt

Domatesi doğrayabilir yada suyunu sıkabilirsiniz. Domatesin içerisine 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve temiz cildinize uygulayın. Masaj yaparak parmak uçlarınız ile siyah noktaların üzerine uygulayın. 30 dakika kadar beklemesi yeterlidir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Yapabileceklerimiz

Genelde burun üstünde ve burun çevresinde oluşan siyah noktalar görüntü olarak sinir bozucu olabilir. Evde deneyebileceğiniz maske tariflerinden biride tarcın maskesidir.

 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Malzemeleri karıştırıp yüzünüze sürün ve ortalama 15 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Diğer tarifimizde ise 1 çay kaşığı tarçın ile 1 çay kaşığı balı karıştırıp temizlenmiş yüzünüze yatmadan önce sürün. Sabah kalktığınız kuruyan maskeyi sökün ve ılık su ile durulayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız

Siyah noktalardan kurtulmak için ne yapabilirim yada siyah noktalardan kurtulmak için neler yapılır sorusu yüzünde ve burun çevresinde siyah nokta olanlar tarafından çok sık sorulmaktadır.

Siyah noktalardan kurtulmak için siyah noktaların oluşmasına neden olan etkenleri iyi bilmeli ve mutlaka buna göre önlemler almalısınız. Cilt bakımının yapılmaması özellikle maske tariflerinin uygulanmaması cilt sorunlarına neden olabileceği gibi siyah noktalarda davetiye çıkarır.

İlginizi Çekebilir

Güneş Lekeleri İçin Doğal Yöntemler

Yağlı cilde sahip olanlar genelde siyah noktalardan yana şanssız sayılırlar. Gözenekler çabuk tıkandığı için siyah noktalarda artış olur. Hiç bir şey yapamıyorsanız bile gün içerisinde ıslak mendil ile yüzünüzü silmeniz bile fayda sağlayacaktır.

Makyaj temizliği yapmadan yatmayın. Gül suyu ile akşam yatmadan önce yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yarım limonun üzerine az miktarda bal damlatın ve akşam yatmadan önce yüzünüzü sürüp 5 dakika boyunca gezdirin ve soğuk ile durulayın.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir