Doğal Sivilce Maskesi

Sivilce nasıl geçer? sorusunun cevabını ve evde sivilce tedavisi için kullanabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Sivilce ergenlik döneminden itibaren bayanlarda ve erkeklerde en sık görülen cilt problemlerinden birisidir.

Ciltte kızarık ve kabarık bir görünüm oluşturan sivilceler pürüzsüz ve güzel bir cildin önündeki en büyük engeldir.

Kişinin cilt yapısı, beslenme alışkanlığı, cilt temizliğine ve cilt bakımına özen göstermemesi, hormonlardaki değişimler gibi birçok nedene bağlı olarak sivilce oluşabilir. Makyaj yapan bayanlarda kullanılan makyaj ürünleri ve makyaj sonrasında cildin yeterince temizlenmemesi de sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sivilceleri patlatmak ya da yolmak ise onları yok etmediği gibi daha fazla yayılmalarına ve ciltte leke oluşturmalarına neden olabileceği için bu tür hareketlerden kaçınmak gerekir.

Yüzde ve vücudun çeşitli yerlerinde çıkan sivilcelerden şikayetçi olanların ilk yapması gereken cilt temizliğine özen göstermektir.

Bunun dışında evde uygulanabilecek sivilce maskeleri de mevcuttur. Bu doğal formülleri düzenli olarak uygulayarak sivilceleri yok edebilir ve yenilerinin oluşumunu da önleyebilirsiniz.

Aşağıda sizlerle evde uygulanabilecek en pratik ve etkili sivilce maskesi tariflerini paylaşıyoruz.

Sivilce Maskesi

Sivilce maskeleri evde kolay bir şekilde uygulanabilecek doğal formüllerdir. Çoğunlukla hepimizin mutfağında bulunan malzemelerle yapılırlar ve düzenli kullanım sonucunda sivilceler üzerine etkili olan karışımlardır. Sizlerle paylaşacağımız maske tariflerinin içinde bulunan malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa formülü denemenizi tavsiye etmiyoruz.

Sivilceler için Aspirin Maskesi

  • 5 tane aspirin
  • Yarım tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tane limon

Yapılışı ve Uygulaması

Önce aspirinleri havanda döverek ezin ve bunları toz haline getirin. Limonu sıkarak suyunu çıkarın. Daha sonra toz şekline getirdiğiniz aspirini cam bir kasenin içine alın. Bunun üzerine yarım tatlı kaşığı karbonat ilave ettikten sonra taze sıkılmış limon suyunu da ekleyin.

İlginizi Çekebilir

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

Tüm malzemeyi sürülebilecek kıvama gelene kadar güzelce karıştırın. Maskeyi yüzünüze yedirerek sürün ve 10 dakika etki etmesi için bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

Kuru Maya ile Sivilce Maskesi

  • 1 paket kuru maya
  • Yarım çay bardağı su

Yapılışı ve Uygulaması

Cam bir kasenin içine kuru mayayı alın, üzerine suyu ilave ettikten sonra maya krem haline gelene kadar iyice karıştırın. Daha sonra maya maskesini cildinize güzelce sürün ve kuruması için 20 dakika beklettikten sonra cildinizi su ile yıkayarak temizleyin.

Sivilcelerden kurtulmak için bu doğal formülü haftada 1 kere düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Sivilceler için Elma Sirkesi Maskesi

Sivilce maskeleri arasında en çok uygulanan doğal formüllerden birisi de elma sirkesi ile hazırlanan karışımdır. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız formül buhar banyosu şeklinde uygulanmakta olup, sivilce ve siyah noktalar için oldukça etkilidir.

  • Yarım su bardağı elma sirkesi
  • 1 litre kaynamış su

Yapılışı ve Uygulaması

Kaynatmış olduğunuz suyun içine belirtilen miktarda elma sirkesi ilave edin. Karışımı ocağın üzerine alın ve kısık ateşte 1 dakika kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra saçlarınızı bir havlu ile kapatın ve yüzünüzü 10 dakika bu karışımın buharına tutun.

Sirkeli karışım ile yapacağınız bu buhar banyosu sayesinde cildiniz derinlemesine temizlenecektir. Bu uygulamayı yaparken yüzünüzü buhara fazla yakın tutmamaya dikkat etmelisiniz.

Sivilceler için Yeşil Çay Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • Yarım limon suyu
  • 2 çay fincanı su

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak suyu kaynatın ve sonrasında kaynar suyun içine yeşil çayı ilave ederek 10 dakika demlenmesi için bekletin. Demlendikten sonra içine limon suyunu ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı geceleri yatmadan önce bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz sivilce maskesi tariflerinden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Evde yaptığınız tüm cilt bakımına rağmen hala sivilce problemi devam ediyorsa bu konuda bir cilt doktoruna başvurabilirsiniz.

Sivilceli ciltlerin temizliği için normal sabunların yerine kükürtlü sabun ya da başka bitkisel sabunlar kullanılması da sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir

Madecassol Krem

Bepanthol Cilt Bakım Kremi

Hametan Krem


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir