Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Aslında vücudumuzun en önemli bölgesi ağız bölgesidir. Çünkü her türlü besinin vücudumuza girdiği hatta besin alırken bakterinin de vücudumuza nüfus ettiği ağzımızın sağlı çok önemlidir.

Ağız sağlığının yanında diş sağlığı da bu durumda oldukça önemli bir durumdur. Güzel ve doğal gülüşün sırrı da diş sağlığından geçer.

Doğal yöntemlerle diş beyazlatmak, ağız sağlığı açısından da önemli bir rol üstlenmektedir. Çürük dişlere ve bakımsız bir ağza kimse sahip olmak istemez. Bu yüzden gülüşlerinizin doğal olması için bembeyaz dişlere sahip olmanız gerekmektedir.

Beyaz ve parlayan dişler tartışmasız olarak kadın erkek demeden 7’den 77’ye herkesin hayalidir. Diş macunları, diş beyazlatıcı tozlar veya diş beyazlatmak için geçirdiğiniz operasyonları bir kenara bırakın ve bunlara ihtiyacınız olmadan kendiniz evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir, diş beyazlatma evde nasıl yapılır gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için paylaşacağız.

Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatmak

Doğal yöntemlerle diş beyazlatma için ilk önce sabırlı olmanız gerekmektedir. Çünkü sizlere vereceğimiz evde diş beyazlatma yöntemleriyle daha beyaz gülüşler sizleri bekliyor olacak.

Peki evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir? İşte sizlere evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemleri;

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

 • Kabartma Tozu ve Limon

Bir kap içerisine kabartma tozu koyun ve yarım limonun suyunu iyice sıkın. İyice karıştırın. Karışımdan size yetecek kadar diş fırçanıza ekleyin. Yavaş ve masaj yapar gibi dişlerinizi fırçalayın. 1-2 dakika kadar bekleyip ağzınızı çalkalayarak temizleyin.

 • Kabartma Tozu ve Hindistan Cevizi Yağı

Bir kap içerisine 1 çay kaşığı kadar kabartma zoru ve yarım çay kaşığı kadar da hindistan ceviz yağı ekleyip karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırma işlemini gerçekleştirin. Daha sonra size yetecek kadar diş fırçanıza ekleyin ve dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Fırçalama işleminden sonra ağzınızı temizleyin. Haftada 2-3 defa bu işlemi yapabilirsiniz.

 • Kabartma Tozu ve Elma Sirkesi

Küçük bir kap içerisine 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu koyun. Daha sonra 1 çay kaşığı kadar da elma sirkesi ekleyip karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Bu karışımla dişleriniz fırçalayın. Daha sonra ağzınızı temizleyin. Haftada 2-3 defa 1 ay boyunca bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 • Zerdeçal ve Hindistan Cevizi Yağı

1 çay kaşığı kadar zerdeçalı 1 tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve içerisine 1-2 damla nane esansı ekleyip iyice karıştırın. Dişlerinizi bu karışımla fırçalayıp daha sonrasında ağzınızı temizleyin.

 • Muz Kabuğu

Günlük hayatta yediğimiz muzun kabuğunun iç kısmı ile diş minesini canlandırabilirsiniz. Bununla birlikte dişleriniz parlayacaktır. Ancak muz kabuğun yöntemiyle diş beyazlatma işleminden sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

 • Çilek

2-3 adet çileği iyice ezin. Macun kıvamına getirdikten sonra dişlerinizi ezdiğiniz çileklerle fırçalayın. 2-3 dakika bekleyin ve ağzınızı temizleyin. Bu uygulamayı haftada 1 defa yapın.

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma İbrahim Saraçoğlu

Doğal yollarla diş beyazlatmak için İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği en basit doğal yöntemler hakkında sizleri en kolay uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

 • Çilek

Taze çileği çiğneyip ağzınızın içindeyken diş fırçanızla fırçalayabilirsiniz. Bu yöntem oldukça basit bir yöntem olarak ve doğal yollarla diş beyazlatma İbrahim Saraçoğlu yöntemleri arasında yerini almaktadır.

 • Zeytinyağı, Limon Suyu ve Karbonat

2 damla kadar zeytinyağı ile birlikte taze sıkılmış limon suyunun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Bir kap içerisinde bunları iyice karıştırın. Diş fırçanıza yeteri kadar karışımdan sürün ve dişlerinizi 2-3 dakika kadar fırçalayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

Evde Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Evde doğal yöntemlerle diş beyazlatma için;

 1. Öncelikle dişlerinizi her gün en az 2 defa düzenli olarak fırçalayın. İmkanı olanlar her yedikleri ve içtikleri besinlerden sonra fırçalasın.
 2. Evde doğal yöntemlerle diş beyazlatma konusunda en çok bilinen doğal yöntem limon ve karbonat karışımıdır. 1 çay kaşığı karbonata limon suyu sıkın ve köpürdüğünü görene kadar karıştırın. Daha sonra dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Haftada 1-2 defa bu uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır.
 3. Sadece karbonat ile de dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Çünkü karbonatın renk açıcı özelliği vardır. Diş fırçanızı yıkayın ve karbonatın içine daldırın. Yavaş bir şekilde dişlerinizi fırçalayın. Haftada 2-3 defa bu uygulama yeterli olacaktır.
 4. Sofra tuzu karbonat kadar renk açmasa da diş beyazlatmanıza yardımcı olacaktır. Diş fırçanızı ıslatın ve sofra tuzuna batırın. Yavaş bir şekilde dişlerinizi fırçalayın.
 5. Pek tavsiye edilmese de gliserin de dişlerinizi beyazlatır hatta anti bakteriyel özelliği olduğu için mikropların yok olmasına da yardımcı olacaktır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra gliserini dişlerinize sürebilirsiniz.

Doğal Yollarla Diş Beyazlatıcı

Doğal yollarla diş beyazlatıcı karışımlar dişlerinizin beyazlaması ve ağız sağlığınız için en ideal doğal yöntemler arasındadır.

İbrahim Saraçoğlu diş beyazlatma yöntemleri arasında da bilinen en kolay doğal yöntemler;

Adaçayı ile diş beyazlatma: Diş bakımınızı macun yerine demlenmiş adaçayı ile yapmanız tavsiye edilir. Adaçayı ile diş beyazlatmanın sonucunda dişlerin beyazlamasının yanı sıra plak oluşumunu da engellemektedir. Dişlerinizi demlenmiş adaçayı ile hem fırçalayıp hem de ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

Kekik ile diş beyazlatma: Doğal yöntemler arasında bulunan kekik ile diş beyazlatma yöntemiyle de dişlerinizi beyazlatmanın yanında diş eti çekilmesi için de kullanabilirsiniz. Demlenmiş kekik suyunu süzdükten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Neem yaprağı ile diş beyazlatma: Neem yaprağını macun kıvamına getirmenize gerek yok. Neem yaprağını çiğneyebilirsiniz. Ancak çiğnemek istemeyenler için de çözüm, diş macununa ekleyerek dişlerini fırçalayabilir.

Fesleğen ile diş beyazlatma: Fesleğen yapraklarını güneşte kurutun. Kuruttuğunuz fesleğen yapraklarını toz haline getirip diş macununa ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Portakal kabuğu ile diş beyazlatma: Gece yatmadan önce portakal kabuğuyla dişlerinizi ovalayabilirsiniz. Daha sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

Doğal Yöntemlerle Dişler Nasıl Beyazlar?

Doğal yöntemlerle dişler nasıl beyazlar sorusunu sormanıza gerek yok. Doğal yöntemleri uyguladıktan sonra çay, kahve ve sigara üçlüsünden kendinizi sakınmak dişlerinizin beyaz kalmasına yardımcı olacaktır.

Ancak sigara, çay ve kahveden uzak kaldınız diye diş bakımınızı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu sayede bembeyaz gülüşler sizleri bekliyor olacaktır. Diş beyazlatmak için sizlere verdiğimiz doğal yöntemleri uygularsanız hem sağlıklı hem de beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Doğal Yollarla Beyaz Dişler

Doğal yollarla beyaz dişlere sahip olmak için sizlere yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemleri evde uygulayarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Unutmayın ki diş sağlığına çok önem verin.

İlginizi Çekebilir

Diş Ağrısı İçin Doğal Yöntemler


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir