Doğal Yöntemlerle Tüy Azaltma

 

İstenmeyen tüyler bütün kadınların en çok kabus yaşattığı bir durumdur. İstenmeyen tüyler için kadınların tercih ettiği yöntem ise ağda ve jilet kullanımıdır. Fakat bu iki yöntem de kısa süreli sonuçlar elde edilir. Bu yüzden de mevcut durumda bir çok alternatif yöntem gelişmiştir.

Günümüz teknolojisinde istenmeyen tüyler için epilasyon ilk tercih edilen yöntemler arasında yerini almıştır. Ancak bu yöntem oldukça maliyetli bir durum ortaya çıkarır. Bunun dışında epilasyonun sağlığımızı etkileyip etkilemediği konusunda da net bir cevap mevcut değildir.

İstenmeyen tüyler için doğal yöntemlerle istenmeyen tüylerden kurtulmanın da yöntemi mevcuttur. Bitkisel yollarla istenmeyen tüylerden kurtulma ile tüyleriniz azalıp kalıcı olarak çözüm elde edilmiştir.

Tüy Azaltma Yolları

Kadınların kabusu haline gelen istenmeyen tüyler kötü bir görüntünün yanında, kadınların psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudumuzdaki tüyler aslında yalıtım işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak vücudumuzun görünen yerlerindeki tüyler de kötü bir görüntüye sebep olmaktadır.

Genel olarak yüz, kollar ve bacaklardaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için evde tüy dökücü krem, tüy azaltıcı bitkisel yağlar, doğal tüy dökme yöntemleri, tüy dökücü sabun, tüy azaltıcı kür, tüy azaltıcı maskeleri evde kendiniz yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için maliyeti hem ucuz hem de evde kolay bir şekilde doğal yöntemlerle tüy azaltıcı yapmanız hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Evde Tüy Dökücü Krem Nasıl Yapılır?

Evde tüy dökücü krem yapılışı olarak sizler için maliyeti fazla olmayan tariflerle istenmeyen tüylerden kurtulmanızı sağlayacağız. Kozmetik ürün tercihlerini bir kenara bırakıp kendi tüy dökücü kreminizi yapmanız, maddi anlamda sizlere yardımcı olacaktır.

Evde Tüy Dökücü Krem Yapılışı

Tarif 1

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı doğal bal
 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 yemek kaşığı doğal limon suyu

Hazırlanışı:

Bir kase içerisine bütün hazırladığınız malzemeleri koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra istenmeyen tüylerin bulunduğu bölgelere iyice sürün. Yaklaşık 10-15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleyin. Ardından nemlendirici krem sürün.

Tarif 2

Malzemeler:

 • Yarım aleo vera yaprağı
 • Yarım limon
 • Yarım tatlı kaşığı soda
 • Yarım tatlık kaşığı diş macunu

Hazırlanışı:

Hazırladığınız malzemeleri bir kap içerisine koyarak iyice karıştırın. Ancak aleo vera yaprağını değil de içerisindeki jeli kap içerisine dökün. Daha sonra karışımı istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye sürün. 10 dakika kadar bekleyin ve sonrasında ılık su ile temizleyin. En önemli konu ise; bu karışımın içerisindeki malzemelere karşı bir alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın.

Tarif 3

Malzemeler:

 • 1 avuç ceviz kabuğu
 • Su
 • Gazlı bez

Hazırlanışı:

Ceviz kabuklarını iyice kırdıktan sonra ateşte yakın. Kül olana kadar bunu işlemi gerçekleştirin. Külleri su dolu bir kap içerisine koyun. 12 saat kadar bekletin. Gazlı bezi suya batırıp istenmeyen tüylerin bulunduğu bölgeye sürün. Yaklaşık 20-25 dakika kadar bekleyin. Daha sonra da ılık su ile temizleyin. Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.

Tüy Azaltma İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu tüy azaltma kürleri ile vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Tüy Azaltma İbrahim Saraçoğlu Nane Kürü

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı taze nane
 • 1 bardak su

Hazırlanışı:

Bu kürü uygulamak çok basittir. Hazırladığınız 1 yemek kaşığı naneyi ağzınızda çiğnedikten sonra 1 bardak su için ve yutun. 15 gün boyunca bu uygulamayı yapın. 15 gün sonunda 1 hafta kadar ara verin.

Tüy Azaltma İbrahim Saraçoğlu Aslanpençesi Kürü

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kadar su
 • 1 tatlı kaşığı aslanpençesi

Hazırlanışı:

1 bardak suyu kaynatın. Hazırladığınız 1 tatlı kaşığı aslanpençesini ilave edin ve 5 dakika boyunca kaynatın. Bu karışımı kahvaltıdan sonra ve akşam yemeğinden önce içebilirsiniz.

Tüy Azaltıcı Bitkisel Yağlar

Tüy azaltıcı bitkisel yağlar piyasada oldukça mevcuttur. Ancak maddi imkanı olmayanlar için tüy azaltıcı bitkisel yağ doğal karışımlarının tarifleriyle kendi bakımlarını yapabilirler.

İlginizi Çekebilir

Bach Çiçek Özleri Nedir?

Bunun için sadece tüy azaltıcı kür tarifleriyle pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Doğal Tüy Dökme Yöntemleri

Ağda, epilasyon, lazer ve tüy dökücü kremleri bir kenara bırakarak istenmeyen tüylerden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Evde kolay şekilde hazırlayacağınız bu karışımlarla vücudunuzda bulunan istenmeyen tüyleri yok edebileceksiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı:

Yumurta akını bir kap içerisine koyun. Kabın içerisine diğer malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Tam olarak karıştığından emin olun. Daha sonra tüylerinizi aldığınız bölgeye sürün ve 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyin.

Yüzdeki Tüylenmeyi Azaltan Kür

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı pirinç unu
 • 2 yemek kaşığı nohut unu
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1 yumurta akı
 • 2-3 damla limon suyu

Hazırlanışı:

Hazırladığınız pirinç unu ve nohut ununu aynı miktarda bir kasenin içerisine koyun. Zerdeçalı eklerken çok dikkatli ekleyin. Fazla olması cildi yakabilir. Bu malzemeleri karıştırın. Üzerine 2 yemek kaşığı sütü ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

Bu karışımı yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra tüylerin çıkma yönünün tersine doğru masaj yapar gibi ovalayın. Sakın yıkamayın.

Daha sonra yumurtanın akını bir kapa koyun ve 2 damla limon suyu ekleyip karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün. Kurumasını bekleyin ve 20 dakika boyunca kuruduktan sonra sürmeye devam edin. 20 dakika boyunca 3-4 defa uygulayın. Daha sonra cildinizi ılık suyla temizleyin. Temizledikten sonra da yüzünüze nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Bu uygulamayı haftada 1-2 defa akşam üstü yapın. Çünkü limon suyu güneşe çıkınca cildinize zarar verir ve zerdeçal da cildinizi yakar.

Tüy Azaltıcı Maske

Tüy Azaltıcı Maske Kahve Karbonat

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı karbonat
 • 1 çay bardağı demlenmiş türk kahvesi (içmeyin olduğu gibi)

Hazırlanışı:

Karbonat ve türk kahvesini bir kap içerisine boşaltın ve karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Karışımı buz dolabına koyun. Her banyo öncesi banyoda 2-3 dakika boyunca tüylerin çıktığı yöne doğru karışımı fazla olmamak kaydıyla sürün. 1-2 dakika sonra banyoda ılık suyla temizleyin. Bu karışım yaklaşık 1 aylık bir karışımdır. Tek seferde hepsini kullanmayın.

Aloe Vera Tüy Döker Mi?

Aloe vera bitkisi tüy döker mi sorunuza yanıt olarak aloe vera tek başına tüy dökmez, ancak ciltteki ölü hücreleri yeniler ve cildi temizler. Kırışıklığı giderir ve arındırıcı özelliğinin yanı sıra mantar karşıtı, antiseptik ve anti-mikrobik özellikleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir

Kuru Cilt Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Tüy Dökücü Sabun

Tüy dökücü sabun olarak sizlere önerebileceğimiz bir sabun mevcut değildir. Ancak kendiniz evde tüy azaltıcı maske ve doğal tüy dökme yöntemleriyle kendi bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Güneş Lekeleri İçin Doğal Yöntemler


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir