Prostat İltihabı İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Prostat iltihabına yönelik doğal yöntemlerin kullanılması, sağlıklı bir yaşam şekli oluşturmaktan geçmektedir. Buna ek olarak Prostat iltihabı için doğal yöntemler arasından bilinen bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Brokolinin haşlanma suyunun günde üç defa aç karnına tüketilmesi prostat iltihabını gidermekte oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.
  • Kantaron bitkisinin de brokolide olduğu gibi kaynatılmasının ardından günde üç kez aç karnına tüketilmesi önerilmektedir.
  • Isırgan otu, tedaviden ziyade prostatın neden olduğu idrar sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Yine kaynatılarak tüketilmektedir.
  • Funda çiçeği tüketiminde funda çiçeği bitkisinin kaynamış suya atılarak on dakika demleme süresinin beklenmesi gerekmektedir.
  • Maydanoz suyu, iltihap sökücü etkisi sayesinde bu hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Günde üç defa tüketilmesi önerilmektedir.
  • İltihap sökücü etkisiyle bilinen soğanın da geceden bekletilen suyunun içilmesi ile tedavi sürecini sağladığı bilinmektedir.
  • Kabak çekirdeğinin de doğru ölçülerde kullanılması ile prostat için önleyici olduğu bilinmektedir.

Prostat İltihabı İçin Yapılacak Kür Önerileri Nelerdir?

Prostat iltihabına yönelik kür önerileri, farklı içerikler ile yapılarak tedavi edici etkiler sunabilmektedir. Bilinen bazı kür tarifleri şunlardır:

– Karabaş otu ile yapılan kür; Melisa ve karabaş otunun birlikte kaynatılmasının ardından günde iki bardak tüketilmesi gerekmektedir.
– Kiraz sapı ile yapılan kür; Kurutulmuş kiraz saplarının demleme usulü ile hazırlanması gerekmektedir. Bu kürde önemli olan on beş gün süreyi doğru bir şekilde takip etmektir.

Bu kürler, düzenli olarak kullanıldığında tedavi edici etkileri bulunurken düzenli bir şekilde kullanılmaması halinde herhangi bir olumlu etki sunması beklenmemektedir. Bu sebeple içeriğin önemli olması kadar kullanım süresi de önemli olarak bilinen öneriler arasında yer almaktadır.

Prostat İltihabı

Prostat İltihabı Nedir?

Prostat iltihabı olarak bilinen hastalık, bir enfeksiyon türü olarak yalnızca erkeklerde görüldüğü bilinmektedir. Erkeklerin prostat bezlerinin dokularında iltihaplanma meydana gelmesi ile ortaya çıkmakta olan hastalığın pek çok etkileri bulunmaktadır.

İdrar yaparken zorlanma, yüksek ateş, idrarda kan görülmesi, kas ağrıları, sık idrar ihtiyacı, cinsel olarak isteksizlik hali bu hastalığın en çok görülen belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalığın şiddetine göre farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması söz konusu olmaktadır.

Prostat iltihabı, çok sık görülen bir hastalık olmasının yanı sıra tedavi konusunda da kesin çözüme ulaşılması beklenmeden yarım tedaviler sonrasında tedaviyi tamamlamayan hastaların da bulunduğu bir alan olarak bilinmektedir.

Prostat iltihabı, enfeksiyon içerikli bir hastalık olması sebebiyle mutlaka uzun soluklu tedaviler ile çözüm bulunması gerekmektedir. Aksi durumda yarım kalan tedavilerin sonucunda hastalıklar kısa süre sonra yeniden tekrarlayabilmektedir. Bu süreçte Prostat iltihabı için doğal yöntemler kullanılarak tedavilerin desteklenmesi önerilmektedir.

Prostat İltihabının Tedavi Süreçleri Nasıldır?

Prostat iltihabının tedavisi, hastalığın üç farklı türünden hangisinin görüldüğünün tespit edilmesi ile başlamaktadır. Üç farklı hastalık türü için de farklı tedavi yöntemlerinin uygulandığı bilinmektedir.

İlerlemiş olan iltihaplanma süreçlerinde uzun soluklu antibiyotik tedavileri zorunlu olmaktadır. Bu süreçte antibiyotiklerin iyi takip edilmesi adına hastanın hastanede yatması gereken durumlar olabilmektedir. Tedavinin bir parçası olması nedeniyle endişe gerektirmeyen bir yatış süreci olarak bilinmektedir.

Tedavi sürecinde kişinin hastalıklarına bağlı olarak farklı takviyeler de alındığı bilinmektedir. Ağrı kesiciler ya da kas gevşeticiler, hastanın yaşamakta olduğu problemlerin giderilmesine yönelik ihtiyaca binaen verilmektedir.

Bu hastalığın tedavi sürecinde hijyen ve beslenmenin de önemli olduğu bilinmektedir. İlaç takviyesinin yanı sıra evde uygulanan beslenme türlerinin de doktor kontrolünde sürdürülmesi gerekli görülmektedir.

Prostat İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Prostat iltihabının belirtileri, üç prostat türünde de farklılık göstermektedir. Akut bakteriyel prostat belirtileri şu şekilde gözlemlenmektedir:

Ateş yükselmesi, mide bulantısı
İdrarda yanma hissi
İdrar renginin koyulaşması, idrardan kan gelmesi
Cinsel isteksizlik hali
Eklem bölgelerinde ağrı oluşması

Prostat iltihabı çeşitleri içerisinde ağrısı ve belirtileri en çok hissedilen tür olarak bilinmektedir. Kısa sürede tedavi edilmesi önerilmektedir. Nadir görülen bir prostat türüdür fakat en yüksek risk grubunda bulunması nedeniyle erken tedavi edilmesi önemli olmaktadır.

Kronik Bakteriyel Prostat İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kronik bakteriyel prostat hastalığının belirtileri, belirgin olmasına rağmen akut olarak bilinen şiddetli prostat türüne göre daha hafif olduğu gözlemlenmektedir. Hastalığın belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

İdrarda kan görülmesi
Sinir sisteminin etkilenmesi nedeniyle agresif ruh hali
Erken boşalma sorunu ya da ağrılı boşalma
Eklemlerde ağrı hissedilmesi
Sık sık idrara çıkma ihtiyacı

Bu belirtiler Akut prostat belirtileri ile benzer olmasına rağmen şiddet olarak daha hafif olmasıyla ayırt edilmektedir. Aynı şekilde idrar yaparken yanma olması halinde yanmanın acı vermesi ve dayanılmaz bir acı olduğunun düşünülmesi prostatın daha ilerlemiş olduğunu göstermektedir.

Prostat Hastalarının Tüketmemeleri Gereken Besinler Nelerdir?

Prostat hastalarının tüketmesinin sakıncalı olduğu düşünülen yiyecekler, sağlıklı beslenmenin karşıtı olarak bilinen kafein, tütün, alkol gibi maddeler başta olacak şekilde şöyle sıralanmaktadır:

– Turşu, ekşi ve uzun süre bekleyerek oluşması nedeniyle prostat hastalarının çok sık tüketmemeleri önerilen besinler arasında yer almaktadır.
– Acı yiyeceklerin kabızlık ve hemoroit gibi sorunlara neden olduğu bilinmesi sebebiyle tüketilmemesi önerilmektedir.
– Gazlı olarak bilinen içeceklerin tüketilmesi de prostat hastaları için problem olarak görülmektedir.
– Maya barındıran simit veya poğaça gibi besinler de prostat hastaları için önerilmemektedir.
– Prostat iltihabı için doğal yöntemler genel olarak sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturmaktadır. Kan basıncının dengelenmesi, tansiyon ve şeker gibi hastalıkların oluşmaması prostat hastalığının önündeki en önemli engeller arasında yer almaktadır.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra prostat hastaları için uygun olan egzersizler de önerilmektedir. Bu egzersizlerin yanı sıra hareketsiz bir yaşamı olanlar için uzun süre oturmamaları ya da çok fazla ayakta olanların dinlenmeleri sunulan öneriler arasında yer almaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir