Tesbih Ağacı Yağı Nedir, Neye İyi Gelir?

Bitkisel tesbih ağacı yağı, Hindistan’da yetişen tesbih ağacından elde edilmektedir. Saç derisi ve saçlar için oldukça faydalı olan tesbih ağacı yağı, halk arasında nem ağacı yağı olarak da bilinmektedir. İçerisinde birçok limonoidler, yağ asitleri ve tiligriseritler barındıran tesbih ağacı yağı, aynı zamanda E vitamini, kalsiyum ve antioksidan maddeleri barındırmaktadır. Saçların sağlıklı şekilde uzamasını ve daha canlı görünmesini sağlayan tesbih ağacı yağı, saç haricinde birçok yere de iyi gelmektedir. Parfümlere aroma katması amacıyla da kullanılan tesbih ağacı yağı, keskin ancak hoş kokusu sebebiyle de çokça tercih edilmektedir. Bugün birçok kozmetik ürüne de dahil edilen tesbih ağacı yağı, saç bakımı haricinde cilt bakımında da etkin şekilde kullanılmaktadır.

Tesbih Ağacı Yağı Nerelerde Kullanılır?

Tesbih ağacı yağının kullanımı esnasında, yağın seyreltilmesi için farklı yağlar da eklenmektedir. Tesbih ağacı yağının aroması ve etkisi oldukça yüksektir. Yağın tek başına kullanılması durumunda, ciltte tahriş ve alerjiler meydana gelebilir. Tesbih ağacı yağının seyreltilmesi için kullanılan diğer yağlar, zeytinyağı, gül yağı, avokado yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı ve susam yağıdır. Aynı özelliklere sahip farklı yağlar kullanılarak da tesbih ağacı yağı seyreltilebilir ve cilde uygun bir karışım elde edilebilir. Maskeler hazırlanırken, tesbih ağacı yağının ağır ve keskin kokusunu astırmak için lavanta yağı kullanılmalıdır. Tesbih ağacı yağının kokusundan rahatsız olan kişiler, lavanta yağını ihmal etmemelidir. Hemen hemen tüm ciltlerde kullanıma uygun yapıda olan tesbih ağacı yağı, şampuan ya da vücut bakım kremlerine damlatılarak uygulanabilir. Yağın içerisinde bulunan yağ asitlerinin yoğunluğu sebebiyle, hazırlanan yüz ve diğer cilt maskelerine çok fazla eklenmemesi gerekir.

Tesbih Ağacı Yağı

Tesbih Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Tesbih ağacı yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

– Nemlendirici özelliği sayesinde, düzenli şekilde cilde uygulandığında cildin yumuşamasını sağlamaktadır.
– Ciltte biriken ölü derilerin temizlenmesini sağlayan tesbih ağacı yağı, cildin yeni hücreler üretmesini ve mevcut hücrelerin canlanmasını sağlamaktadır.
– Çevresel etkenler ya da yaşam biçimi sebebiyle yıpranan cilt ve saçlar, tesbih ağacı yağı kullanımıyla canlanmaktadır.
– Ciltte oluşan yaşlılık belirtileri ve kırışıklıklar, tesbih ağacı yağı kullanımıyla yok edilebilir.
– İlerleyen yaş sonucu cilt elastikiyetini kaybetmekte ve sarkmaktadır. Ciltte ortaya çıkan sarkmaların giderilmesi için sandal ağacı yağı kullanılmaktadır.
– Hormonal sebepler sonucunda, ciltte meydana gelen renk farklılıklarının giderilmesi için etkilidir. Güneş lekeleri ve ciltte çıkan farklı lekelerin giderilmesi için de tesbih ağacı yağı kullanılmaktadır.
– Ciltte oluşan tahriş ve kızarıklıkların geçmesinde etkilidir.
– Akne ve sivilce sorunlarının tedavisinde etkili bir çözümdür.
– Sedef, egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde etkilidir.
– Masaj için kullanıldığında, cildi rahatlatacaktır.

Tesbih Ağacı Yağı Sivilcelere Nasıl Etki Eder?

Sivilcelerde tesbih ağacı yağı kullanımıyla, sivilce ve akne problemleri büyük ölçüde tedavi edilecektir. Ciltte biriken mikrop ve bakterilerin kırılmasında etkili olan tesbih ağacı yağı, sivilcelerin artması için uygun ortamı yok edecektir. Sivilcelerin büyük ölçüde azalmasını sağlayan tesbih ağacı yağı, özellikle iltihaplı sivilcelerin kurumasında etkili olmaktadır. Sivilcelerin ardından ciltte kalan sivilce lekelerinin yok olması için de kullanılan tesbih ağacı yağı, yüz temizleme işlemlerinde faydalı olmaktadır. Makyaj temizliğinde kullanılan losyonlara tesbih ağacı yağı ilave edildiğinde, makyaj kalıntılarının tam olarak çıkması sağlanacak ve cilt beslenecektir.

Tesbih Ağacı Yağının Saça Etkileri Nelerdir?

Tesbih ağacı yağıyla saç bakımı yapılması, saçların daha güçlü ve daha canlı olmasını sağlayacaktır. Tesbih ağacı yağının saça etkileri ve saç bakımında kullanılmasının sağladığı avantajlar aşağıda belirtilmiştir:

– Yağın içinde bulunan linoleik, sterik ve oleik gibi yağ asitleri, saçların daha bakımlı ve daha canlı olmasını sağlamaktadır.
– Yağın parmak ucuyla saç diplerine uygulanması ve masajla yedirilmesi durumunda, saçta meydana gelen kepek problemi ortadan kalkacaktır.
– Masajla saç diplerine uygulanması durumunda, saç köklerinin daha canlı ve daha güçlü olması sağlanır.
– Saç maskelerine, saç bakım ürünlerine, saç kremlerine ve şampuanlara tesbih ağacı yağı katıldığında, saçların daha gür ve canlı çıkması sağlanır.
– Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler, saç bakım ürünlerine belirli miktarda tesbih ağacı yağı eklemelidir. Yağın kullanımıyla, saç dökülmesi ortadan kalkacaktır.
– Saç diplerinde oluşan egzama, mantar ve sedef gibi çeşitli cilt hastalıklarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca saçlarda bu tür hastalıkların oluşmasını da önlemektedir.
– Saçlarda bit oluşumunu önleyen tesbih ağacı yağı, saçların bitlerden temizlenmesinde de etkili olacaktır.

Tesbih Ağacı Yağından Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç maskesi yapımında tesbih ağacı yağı kullanılarak, saçların daha gür ve daha canlı olması sağlanmaktadır. Saç sağlığı için oldukça faydalı olan tesbih ağacı yağı saç maskesinin hazırlanışı şu şekildedir:

3 damla lavanta yağı
3 yemek kaşığı avokado yağı
1 tatlı kaşığı tesbih ağacı yağı

Belirtilen yağlar tam ölçüsünde karıştırılarak, homojen bir sıvı elde edilmelidir. Fırçayla saç diplerine sürülen bu karışım, tam 1 saat boyunca saçta bekletilmelidir. Bekleme esnasında, saçlara bone geçirilmesi gerekir. 1 saat geçtikten sonra, ılık su kullanılarak tüm yağlar temizlenmelidir. Haftada 1 kere uygulamanın tekrarlanması, saç sağlığını etkileyecektir.

Tesbih Ağacı Yağıyla Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt maskesi yapımında tesbih ağacı yağı kullanımı, cildin daha genç ve daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Tesbih ağacı yağıyla cilt maskesi hazırlamak için yapılacak işlemler şu şekildedir:

Yarım domates
1 yemek kaşığı pirinç unu
5 damla tespih ağacı yağı

Domatesin kabuğu soyulduktan sonra rendelenmeli ve domatesin püre haline gelmesi için pirinç unu eklenmelidir. İki malzeme mama kıvamına geldikten sonra, karışımın üzerine tesbih ağacı yağı damlatılmalıdır. Maske yüze masajla yedirildikten sonra, beklemeden durulanmalı ve aynı uygulama, haftada 2 defa tekrarlanmalıdır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir