Panik Atak İçin Doğal Yöntemler

Son zamanlarda toplumda görülme sıklığı giderek artan psikolojik bir rahatsızlık olan panik atak, en genel tanımıyla aniden bastıran korku nöbetlerini ifade ediyor.

Panik Atak Nedir?

Kişinin kendini nefes alamıyor, boğuluyor hatta kalp krizi geçiriyormuş gibi nöbetler geçirmesine yol açan bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de rahatsızlık; genellikle çocukluk döneminde travma geçirmiş olan, ailesinde de panik atak bulunan ya da stresli bir yapısı bulunan kişilerde görülüyor.

Nefes darlığı, nefes alıp verirken zorlanma, öleceğini düşünme, mide bulantısı, göğüste tıkanıklık ve göğüs ağrısı gibi semptomların eşlik ettiği panik atağın tedavisinde doktorlar, genellikle anti-depresan tarzı ilaçlar reçete ediyor.

İlaç tedavisinin yanı sıra birtakım nefes egzersizleri de hastalık semptomlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak bir çok sebepten meydana gelebilir. Kişinin genetik faktörleri de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Geçmişte yaşanılan travmalar panik atağın çıkmasına sebep olabilir.

Genel olarak beynin tehlike yaklaşımı olduğunda sinir sistemini uyarmasıyla panik atak meydana gelir. Ancak bazı kişilerde tehlike yaklaştığının hissi olmadan da panik atak sebebi olabilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak tedavi kesildiği zaman bazı kişilerde tekrar etme şansı bulunmaktadır. Panik atak tedavisinde ilaç kullanımının yanında gevşeme ve solunum egzersizinin faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Panik atak tedavisi olarak hipnoz yöntemi de kullanılmaktadır. Hipnoz ile bazı kişilerde korkularından kurtulduğu bilinmektedir. Eğer panik atak hastasıysanız düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir. Egzersiz yapıldığında endorfin miktarı artmaktadır. Ayrıca psikoterapi de panik atak tedavisi de son derece önemlidir.

Panik Atak Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi panik atakta da belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler;

 • Göğüs ağrısı
 • Göğüste sıkışma
 • Çarpıntı
 • Kalp atışlarının kuvvetli olması
 • Terleme
 • Nefes darlığı
 • Boğulma hissi
 • Soluk kesilmesi
 • Baş dönmesi
 • Sersemlik
 • Düşme ya da bayılma hissi
 • Uyuşma veya karıncalanma
 • Üşüme
 • Ürperme
 • Ateş basma
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Titreme
 • Sarsılma
 • Kendini veya çevresindekiler farklı hissetmek
 • Kontrol kaybı
 • Çıldırma korkusu
 • Ölüm korkusu

NOT: Panik atak esnasında yukarıda belirtilen hislerin en az 4 tanesi hissedilir. 4 belirtiden az belirti hissedilmesi de Kısıtlı Panik Atak olarak değerlendirilir.

Bu yazımızda kısaca panik atak için doğal yöntemleri sizlerle paylaşmaya, panik atak tedavisinde yararlanabileceğiniz bitkisel çözümlerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Panik Atak İçin Bitkisel Çözümler

Sağlıklı bireylerde beyin; herhangi bir tehlike ile karşılaştığında sinir sisteminden tehlikenin yaklaştığına dair uyarılar alıyor.

Lakin panik atak hastaları, ortada herhangi bir tehdit ya da tehlike mevcut olmasa bile sinir sisteminden uyarı alabiliyor. Bu durumda böbrek üstü bezlerinden bol miktarda adrenalin salgılanmaya başlıyor.

İlginizi Çekebilir

Bitkisel Tedavi ve İlaçlar Nelerdir?

Salgılanan adrenalin; hastanın kalp atışlarının hızlanmasına, nefes alıp verirken zorlanmasına hatta öleceğini düşünmesine bile neden olabiliyor.

Özellikle doktor tarafından sağlık anksiyetesi teşhisi konulan kişiler; sağlıklarını kaybedeceklerini ve yakında öleceklerini düşündüklerinden sık sık panik atak yaşamak zorunda kalabiliyor.

Şayet siz de panik atak hastasıysanız; sinirlerinizi yatıştıran, daha olumlu bir şekilde düşünmenizi sağlayan, günlük stresinizi üzerinizden alan bitkisel çaylardan ve besinlerden tüketerek, atak nöbetleri ile karşılaşma olasılığınızı en aza indirgeyebilirsiniz.

İşte, tüm panik atak hastalarının mutlaka tüketmeleri gereken bitkiler, bitkisel çaylar ve besinler listemiz:

 • Yeşil çay

Metabolizmayı ve sindirimi hızlandırıcı etkisi ile bilinen, kadınların her daim fit görünmek için tercih ettiği yeşil çay; aynı zamanda stresi alıyor, zihni boşaltıyor ve kişinin karamsar duygulara kapılmasına engel olarak, hastalık belirtilerini hafifletiyor.

Günde 1-2 bardak yeşil çay tüketimi; panik atağın yanı sıra anksiyete, depresyon gibi diğer ruhsal sağlık sorunlarını da etkili ve doğal bir şekilde tedavi ediyor.

 • Papatya çayı

Bol miktarda kalsiyum ve potasyum içeren, kişinin kaslarını gevşeterek, vücudunu rahatlatan papatya çayı; beyin sağlığını da güçlendirerek, beynin daha mantıklı düşünebilmesine olanak tanıyor.

Yorgunluğu, üzüntüyü, stresi alan bu mucizevi çayı panik atak semptomlarını kontrol altında tutabilmek için günde 2 bardağı aşmayacak şekilde içebilirsiniz.

 • Kedi otu çayı

Uykusuzluğa oldukça iyi gelen bu bitki; özellikle stres ve anksiyeteden kaynaklanan sindirim sorunlarını ve kabızlığı tedavi ediyor.

Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan lakin ülkemizde pek de popüler olmayan kedi otu; hasar gören beyin sinirlerini de onararak, iyileştiriyor.

Akşamları bir bardak kedi otu çayı tüketerek, hem uykuya daha kolay bir şekilde dalabilir hem de gerginliğinizi ve asabiyetinizi üzerinizden atabilirsiniz!

Panik Atak Hastalarının Mutlaka Tüketmeleri Gereken Vitamin ve Mineraller

Uzmanlar tarafından panik atak, depresyon ve anksiyete hastalarına şiddetle önerilen vitamin, mineral ve temel besin maddelerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • B12

Beyin nöronlarının sağlığı açısından hayati bir önem taşıyan B12 vitaminin eksikliğinde kişide yoğun bir şekilde kansızlık, kas-eklem ağrıları, konsantre olmakta güçlük çekme, unutkanlık vb. semptomlar görülüyor.

Sinirlerin ve sinir uçlarının çalışmasında da önemli bir rol oynayan B12 eksikliği; beynin erken yorulmasına bağlı olarak, anksiyete, depresyon ve panik atak semptomlarını şiddetlendiriyor.

İlginizi Çekebilir

Hangi Vitamin Hangi Yiyecekte Bulunmaktadır?

Bu yüzden de panik ataktan korunmak isteyen kişilerin öğünlerinde mutlaka B12 vitamine ağırlık vermeleri gerekiyor.

 • D vitamini

Kemik sağlığından sorumlu olan D vitaminin yetersiz alımı da kişide halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, bitkinlik, isteksizlik, odaklanama gibi ciddi sorunları tetikliyor.

Bu yüzden panik atak hastalarının düzenli olarak güneşe çıkmaları, günde en az 15 dakika boyunca güneşlenmeleri gerekiyor.

Aksi halde D vitaminin yetersizliği, kişide korku, endişe ve depresyon belirtilerinin artmasına hatta kişinin ruhsal sağlığını ciddi anlamda kaybetmesine yol açabiliyor.

 • Omega 3

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan somon, uskumru vb. balık çeşitleri ve Omega 3 vitamin takviyeleri; beynin ve sinirlerin görevini daha iyi bir şekilde yerine getirebilmesini sağlıyor.

Omega3 eksikliğinde ise kişide depresyon, anksiyete, gerginlik, sinirlilik vb. pek çok ruhsal sağlık sorunu baş gösterebiliyor.

Gerek panik atak tedavisinde gerekse panik ataktan korunma aşamasında haftada 2 kez balık tüketmenizi, doktorunuza danışarak, kontrollü bir şekilde Omega 3 takviyeleri kullanmanızı öneriyoruz.

UYARI:

Son zamanlarda yapılan pek çok bilimsel çalışma, beslenme ile ruhsal sağlık sorunları arasında yakından bir ilişki olduğunu gösteriyor. Panik atak, anksiyete, depresyon vb. ruhsal sorunlar; çoğunlukla düzenli bir şekilde beslenmeyen, günlük vitamin ve mineral ihtiyacını besinlerle temin edemeyen kişilerde görülüyor.

Bu yüzden beslenmenin genel sağlığınızın yanı sıra ruhsal sağlığınız üzerinde de doğrudan etkili olduğunu asla unutmamalı, sağlıklı, düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz!

Panik Ataktan Kurtulmanın Doğal Yolları

Anksiyete, depresyon ve panik atak vb. ruhsal sağlık sorunlarına iyi gelen, hastalık belirtilerini yatıştıran diğer doğal yöntemleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Bol bol egzersiz yapın

Fiziksel sağlığımızın yanı sıra ruhsal sağlığımızı da iyileştiren spor ve egzersiz; beynimize daha çok oksijen taşınmasını sağlayarak, nöronları onarıyor.

Düzenli egzersiz yaparak, negatif düşüncelerinizden daha kolay bir şekilde arınabilirsiniz.

 • Alkol ve sigarayı bir an önce bırakın

Fiziksel sağlığımızın iyi olması, ruhsal sağlığımızın da iyi olması anlamına geldiğinden panik atakla mücadele edebilmek için alkol, sigara gibi beyin hücrelerinize ve sinir uçlarına zarar veren tüm kötü alışkanlıklarınızı bir an önce geride bırakmalısınız!

Bu noktada alkolün ve sigaranın geçici rahatlama sunduğunu ve bu kimyasalların beyni öldürdüğünü unutmamalısınız!

 • Düzenli bir şekilde uyumaya çalışın

Tipik panik atak ve anksiyete belirtilerinden biri olan uykusuzluk, aynı zamanda hastalık belirtilerini de arttırıyor.

Uykusunu almayan kişiler, ertesi gün daha yorgun, sinirli ve gergin hissettiğinden panik atak nöbetlerine de kolaylıkla yakalanabiliyor.

 • Düzenli ve dengeli beslenin

Gün içerisinde öğünlerde tükettiğimiz besinler ve abur cuburlar, aslında ruh halimizi de direkt olarak etkiliyor.

Örneğin, düşük kan şekerinin ve dehidrasyonun anksiyete ve panik atak belirtilerini daha da şiddetlendirici bir etkisi bulunuyor.

Dengeli Beslenme Teknikleri İçin Tıklayın

Uzun süre aç kalmak da kişinin kendini daha sinirli, gergin ve mutsuz hissetmesini tetikliyor.

Bu yüzden her daim düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeye özen göstermeli, hem ruhunuzu hem de vücudunuzu doyurmalısınız!

Gün içerisinde kendinizi mutsuz ve patlamaya hazır bir bomba gibi hissettiğiniz anlarda süt, bal, muz, kuruyemiş, yumurta, ıspanak gibi ruh sağlığını iyileştiren besinlerden tüketerek, daha huzurlu ve dingin bir gün geçirebilirsiniz.

 • Meditasyon yapın

Temel felsefesi, kişiyi negatif düşüncelerinden arındırmak, kendisini daha iyi tanımasını sağlamak, içsel huzuru keşfetmesine yardımcı olmak olan meditasyondan da panik atağın doğal tedavisinde yararlanabilirsiniz.

Günde 30-45 dakikanızı meditasyona ayırarak, günlerinizin sakin geçmesini garantileyebilirsiniz.

 • Nefes egzersizlerinden yararlanın

Panik atak ve anksiyete hastalarının çoğunluğunda hatta neredeyse tamamında hızlı bir şekilde soluma ve yüksek kalp atışları görülüyor.

Derin nefes alma tekniklerini öğrenerek, panik atak krizi gelip çattığında kriz geçirdiğiniz süreyi azaltabilir hatta tamamen krizden korunabilirsiniz.

 • Aromaterapi seanslarına katılın

Panik atak için doğal çözümlerden bir diğeri olan aromaterapi, bitkilerin iyileştirici ve ruh halini dengeleyici yönünden yararlanabilmenize aracılık ediyor.

Nabzı ve tansiyonu düşürüp, dengeleyen bu seanslar; aynı zamanda ruhsal açıdan kendinizi daha dingin hissetmenizi sağlıyor.

Düzenli olarak aromaterapi seanslarına katılarak; aromatik bitki yağlarından satın alıp, gergin ve yorgun hissettiğiniz anlarda bu yağları koklayarak, kendinizi bir anda daha pozitif ve karamsarlıktan arınmış hissedebilirsiniz.

Panik Atak için Kür Tarifi: Ispanak-Maydanoz-Tere Kürü

Depresyon, panik atak ve anksiyete için birebir olan, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bu kürü en yakın zamanda denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sabahları tüketeceğiniz ıspanak-maydanoz; akşamları tüketeceğiniz maydanoz-tere küründen yani iki kürden oluşan bu kürün hazırlanışını ve uygulanışını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

İbrahim Saraçoğlu Ispanak-Maydanoz-Tere Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 • Yarım litre suyu bir tencereye koyun ve kaynatın. Bu arada ıspanak ve maydanozları güzelce yıkayıp, temizleyin. Dilerseniz bakteri ve mikroplardan arındırmak adına bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz.
 • Su kaynamaya başladığında içine saplarıyla birlikte taze ıspanakları atın. Daha sonra karışıma saplarıyla birlikte taze maydanozları atın. Karışımı ağzı kapalı olacak şekilde hafif ateşte 3-5 dakika daha kaynatın.
 • Karışım ılıdığında süzün ve afiyetle için. Ispanak-maydanoz kürünü her sabah taze olarak yeniden hazırlayıp, için!
 • Akşamları ise maydanoz-tere kürünü tüketin. Maydanoz-tere kürünü hazırlamak için ½ litre kaynamakta olan suya saplarıyla birlikte 6 adet taze ıspanak ve 10 adet taze tere ekleyin. Ardından karışımı ağzı kapalı bir şekilde 3-5 dakika hafif kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Karışımı ocaktan indirdikten sonra ılımaya bırakın. Ilıdığında süzün ve afiyetle tüketin. Bu karışımı her akşam için.
 • Yani sabahları ıspanak-maydanoz; akşamları ise ıspanak-tere kürünü öğünlerinizden yaklaşık 1 saat sonra tüketin. Bu kürü 1 hafta boyunca aralıksız bir şekilde tekrarlayın.
 • hafta ise iki günde bir; 3. hafta 3 günde 1 uygulayın. Daha sonraki haftalarda haftada bir gün sabah ve akşam kürü uygulayın. 2 ay boyunca bu kürü uyguladığınızda korkularınızdan, endişelerinizden ve kötü düşüncelerinizden büyük ölçüde arınabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir