Ödem İçin Doğal Yöntemler

Vücutta şişlik, karın ağrısı ve hareket etme yeteneğinde kısıtlılık ile seyreden ödem; vücudun bazı dokularında bazen de vücut derisi altında sıvı birikimi anlamına geliyor.

Ödem Nedir?

Genellikle bacaklarda, ayak bileğinde, akciğerlerde görülen ödem; nefes darlığı, dinlenme ve yatış pozisyonundayken bile nefes almakta zorlanma, geceleri nefes nefese uyanma vb. birtakım ciddi semptomlarla sinyallerini gösteriyor.

Tuz ve suyun aşırı tüketimi, fazla sıvı alımı gibi etmenlerden kaynaklanabilen ödem; bazen de aşırı hareketsiz bir yaşam sürmeden de kaynaklanabiliyor.

Bazen de daha ciddi sağlık sorunlarına işaret eden bu rahatsızlığın mutlaka zamanında tedavi edilmesi ve hastanın vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmesi gerekiyor.

Bu yazımda kısaca ödem nedenlerine, belirtilerine ve tedavi yöntemlerine değinmek; ardından ödem söktürücü şifalı bitkilerden bahsetmek istiyorum.

İşte, ödemin doğal tedavisine dair bilmeniz gereken detaylar:

Ödem Neden Olur?

Vücut damarlarından çevredeki dokulara aşırı sıvı sızması sonucunda dokularda beliren şişlik olarak tanımlanan ödem; vücudun farklı bölümlerinde görülebilse de genellikle vücudun el, kol, ayak, ayak bilekleri ve bacak gibi belirli yerlerini daha çok tutan bir hastalık olarak ön plana çıkıyor.

Kılcal damarlardan sızan sıvının damar çevresindeki dokularda birikmesi ve sonrasında dokuların şişmesi ile gelişen bu durum; hafif ve ciddi ödem olacak şekilde temelde 2 sınıfta ele alınıyor.

Hafif ödem; uzun süre aynı pozisyonda oturmak ya da yatmak, tuzlu yiyeceklerin aşırı tüketimi, hamilelik, adet öncesi hormonal değişiklikler sonrasında gelişse de kimi zaman da birtakım ilaçların düzenli kullanımına bağlı olarak görülebiliyor.

Ödem oluşumuna neden olan ilaçlara yüksek tansiyon ilaçlarını, diyabet ilaçlarını, antidepresanları örnek olarak gösterebiliriz.

Ödem; kimi zaman da kalp yetmezliği, karaciğer sirozu, böbrek hasarı, böbrek hastalıkları, uzun süreli protein eksikliği gibi daha ciddi durumlardan ötürü de gelişebiliyor.

Ödem Belirtileri

Vücut dokularında özellikle vücudun belirli yerlerinde şişlik ile karakterize olan ödemin yaygın görülen belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Ciltte gerginlik
 • Ciltte parlama
 • Şişmiş doku ve deride parmakla baskı yapıp, baskıyı durdurduktan sonra çukurlaşma oluşması
 • Karın şişkinliği ve büyüklüğü
 • Kol, bacak, el, ayak gibi vücudun belirli yerlerinde şişlik

UYARI:

Yukarıdaki belirtilere nefes darlığı, nefes almada zorlanma ve göğüs ağrısının eşlik ettiği vakalar; genellikle akciğer ödemine işaret ediyor. Bununla birlikte bacak ağrıları ve şişlikler; derin ven trombozundan kaynaklanabiliyor.

Her ikisi de hayatı önemli ölçüde tehdit eden, ciddi sağlık sorunları olduğundan bu belirtilerle karşılaşan hastanın acilen bir uzmana görünmesi, sağlığı açısından oldukça önem arz ediyor.

Ödem Tedavisi

Hafif ödem; genellikle herhangi bir tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden geçiyor.

Lakin hastada şiddetli ödemin bulunması durumunda genellikle doktorlar; diüretik niteliğinde olan birtakım ilaçlar reçete ediyor. Bu ilaçların düzenli kullanımı ile ödem geçici olarak tedavi edilse de kalıcı çözüm için ödeme yol açan asıl hastalığın da mutlaka teşhis ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Bu yüzden evde doğal ödem tedavisinin yanı sıra daha şiddetli durumlarda mutlaka doktorunuzun bilgisine danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir

Bitkisel Tedavi ve İlaçları Nelerdir?

Doktorunuzun da uygun görmesi üzerine ödem için doğal yöntemlerden ve şifalı bitki çaylarından temel tedaviye ek olarak yararlanabilirsiniz.

Ödem Söktürücü

Vücutta bulunan ödemi söktürmek için sizler için temel besin maddelerini ve doğal yöntemlerinden bahsedeceğiz.

 • Yoğurt

Yoğur günlük olarak düzenli tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Ödem söktürücü olarak sizlere ilk yoğurt önerimiz olacaktır. Özellik sabah kahvaltıda yağsız yoğurt tüketmeniz ödemi vücuttan atmanıza yardımcı olacaktır.

 • Ananas

Ananasın içerisinde bolca lif bulunduğu için doğal yöntemlerle vücuttan ödemin atılmasında yardımcı olacaktır. Ananası hem meyve olarak tüketebilir hem de suyunu sıkıp içebilirsiniz.

 • Nar

Bağışıklığın güçlenmesi için nar tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca narın içerisinde antioksidan bulunduğu için bağışıklığı da güçlendirecektir.

 • Muz

Potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu yüzden vücutta bulunan ödemi kolaylıkta atmanıza yardımcı olacaktır.

 • Kivi

Aslında kivi ödem söktürücü olarak fazla bilinen bir meyve değildir. Ancak kivi ödem miktarını azalttığı için sizler için önerebileceğimiz bir meyvedir.

 • Maydanoz

Günlük tüketimimizde olmazsa olmazlar arasında yerini alan maydanozu, sabahları tüketmek vücuttaki ödemi sökmeye yardımcı olur.

 • Yeşil Çay

En sağlıklı içecekler arasında bulunan yeşil çayda da ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır. Günde 1 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz. Ancak fazla tüketim kalp çarpıntısı yapabilir.

 • Salatalık

Salatalık vücuttaki suyu dengeleyen en önemli besin kaynakları arasında yerini almaktadır. Yüksek derece su içeren salatalık hem ödem söktürücü hem de mideyi rahatlatıcı özelliği ile bilinen bir besin kaynağıdır.

 • Su

Hayatımızda olmazsa olmazı su. Hayat kaynağı olan su bütün hastalıkların önüne geçtiği gibi ödemi de kolay bir şekilde vücuttan ataya yarar.

Ödeme Ne İyi Gelir?

Ödemin doğal tedavisinde yararlanabileceğiniz yöntemleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ödem attırıcı besinlerden tüketin!

Ödem için doğal yöntemler listemizin ilk sırasında vücutta antioksidan ve detoks etkisi gösteren, vücudu bakteri, mikrop gibi tüm zararlılardan arındıran, bir diğer deyişle vücut hücrelerini temizleyen ödem attırıcı besinlerin tüketimi yer alıyor.

Ödem attırıcı besinlere bitter çikolata, ıspanak, brokoli, pancar gibi yeşil yapraklı sebzeleri, kepekli tahıl kaynaklarını örnek olarak gösterebiliriz. Magnezyum açısından oldukça zengin olan bu besinlerin yanı sıra et, patates gibi bol miktarda B6 vitamini içeren besinler de vücudu her türlü iltihap ve ödemden arındırıyor.

Düzenli Beslenme Piramidi ve Sağlıklı Besleme İçin Doğal Yöntemler Tıklayın

Ödem söktürücü besinler listesinde bulunan domates, muz ve avokado gibi potasyum kaynakları da hafif ödem tedavisinde son derece işe yarıyor.

 • Ödem söktürücü bitki çaylarına bir şans verin

Adeta sağlığımıza sihirli bir dokunuşla müdahale ederek, bağışıklığımızı önemli ölçüde güçlendiren bitki çayları; düzenli alındıklarında kanser gibi ciddi hastalıklara bile yakalanma olasılığımızı düşürüyorlar.

Metabolizmamızı önemli ölçüde hızlandıran bitki çayları; vücutta ödem oluşumunu önlemenin yanı sıra mevcut ödemi de doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Ödem söktürücü bitki çayları listesinde kiraz sapı, ısırgan otu, biberiye ve funda yaprağı çayı ilk sıralarda bulunuyor.

Günde 1-2 bardak ödem söktürücü bitki çaylarından tüketerek, daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğiniz gibi gün içerisinde daha kolay bir şekilde hareket edebilir, nefes darlığı sorununuzu en aza indirgeyebilirsiniz.

 • Düzenli egzersiz yapın

Terleme yoluyla kişinin vücudundaki fazla suyu dışarı atmasını sağlayan bisiklet, kardiyo, fitness, koşu gibi egzersiz çeşitlerinden de ödem atmak noktasında faydalanabilirsiniz.

Günlük 30-45 dakikalık tempolu ve düzenli yürüyüşü bir alışkanlık haline getirerek de fiziksel sağlığınızı gözetleyebilirsiniz.

 • Düzenli bir şekilde uyuyun

Tüm vücut organlarımızın eksiksiz bir şekilde çalışabilmesi adına aynı zamanda geceleri yeterli miktarda dinlenebilmeleri gerekiyor.

Geceleri yeterince uyumayan kişilerde karaciğer ve böbrek hasarı; ödem riskini doğurabiliyor.

Bu yüzden her gece özellikle 22.00-03.00 saatleri arasında ve en az 8 saat uyuyarak, vücudunuzda ödem oluşumunu önleyebilirsiniz. Lakin 9 saat ve üzeri uyku, yani hareketsizlik de ödem oluşum riskini arttırdığından 9 saat üzeri uyumamaya da dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz!

 • Bitkisel yağların şifalı gücünden yararlanın!

Çay ağacı yağı, kastor yağı, ılık hardal yağı gibi bazı bitkisel yağlarla yapılan masaj; ödem tutmuş vücut dokusundaki şişliğin atılmasına yani ciltteki ödemin giderilmesine olanak tanıyor.

Cildi toksinlerden arındıran bu yağlarla vücudunuza 10-15 dakika masaj yaparak; ödemden kaynaklanan ağrıları da dindirebilirsiniz.

 • Epsom tuzu banyosu yapın

Vücut kaslarını gevşeterek, rahatlatan epsom tuzu; kan dolaşımını hızlandırarak, bacak, ayak, kol gibi vücudun belli başlı yerlerinde toplanan ödemi gideriyor.

Banyo suyunuza 1 su bardağı epsom tuzu ilave ederek ve bu suda 20 dakika boyunca vücudunuzu dinlendirerek de ödem şişkinliklerini azaltabilirsiniz.

Ödem Söktürücü Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır?

Zayıflatıcı etkisi ile ön plana çıkan, pek çok kadının zayıflamak ve ideal kilosunu korumak adına düzenli bir şekilde tükettiği maydanoz kürü; vücut dokularında biriken sıvıyı yok ederek, ödemi vücudunuzdan daha rahat bir şekilde dışarı atabilmenizi sağlıyor.

Ödem söktürücü maydanoz kürünü salatalık, maydanoz ve havuç gibi her evde kolaylıkla bulunan malzemelerle hazırlayabiliyorsunuz.

Malzemeler:

 • 1 demet maydanoz
 • 1 adet orta boy havuç
 • 2 adet salatalık

Hazırlanışı:

 • Her üç malzemenin blenderdan geçirip, suyunu çıkarın.
 • Elde ettiğiniz bu karışıma 1 çay kaşığı taze zencefil tozu ilave edin.
 • Bu kürü düzenli bir şekilde günde 1-2 sefer tüketin.

Ödem Söktürücü Kür Tarifi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Vücudunuzun belirli bölgelerinde gözle görülür bir şekilde fark edilen ödemle mücadele aşamasında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun ödem attırıcı kür tarifinden yararlanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 bardak su
 • 35 adet kurutulmuş kiraz sapı

Hazırlanışı:

 • Kaynamakta olan suya 35 adet kiraz saplarını ilave edin ve çayı 5 dakika daha kaynatın.
 • Ardından süzün ve 5 dakika ılımaya bırakın.
 • Bu kürü tam bir hafta boyunca, aralıksız olarak sabah kahvaltısından iki saat önce öğle yemeğinden ise 2 saat sonra tüketin.

Ödem Atan Kür Tarifi Dr. Ender Saraç

Bitkisel kür tarifleri ile pek çok hastalıkla doğal ve etkili bir şekilde savaşabilmemize yardımcı olan Ender Saraç’ın ödem atan kür tarifini deneyerek de şikayetinizde azalma elde edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 su bardağı su
 • 5 adet kurutulmuş kiraz sapı
 • 6 adet kurutulmuş maydanoz
 • 2 adet karanfil
 • 1 çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı
 • Bir tutam mısır püskülü

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri suda yaklaşık 5-6 dakika boyunca kaynatın.
 • 5 dakika çayı ılımaya bırakın, ardından süzün.
 • Bu kürü günde iki sefer sabah ve akşam yemeklerinden birer saat önce şikayetleriniz geçene dek için.

Ödem Attıran Ananas, Limon, Tarçın ve Zencefil Çayı

Ananas, limon, tarçın ve zencefil ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu kürü tüketerek de karın bölgesinde yoğunlaşan ödemi vücudunuzdan atabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 dilim ananas
 • ½ litre su
 • 2 adet çubuk tarçın
 • ½ adet limon
 • Orta büyüklükte zencefil

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri yarım litre suya ekleyip, 5 dakika kaynatın.
 • 5 dakika çayın demlenmesini bekleyin.
 • Dilerseniz çayınıza tatlandırmak için az bir miktar organik bal da ilave edebilirsiniz.

Ödem Attıran Çaylar

Zencefil çayı, Karahindiba çayı, Mısır püskülü çayı, nane ve ıhlamur çayı gibi ödem attıran çayların düzenli tüketimi; metabolizmayı ve sindirimi de uyarıp, hızlandırdığından yağ yakımını da kolaylaştırıyor.

Ödem söktürücü bitki çayları sayesinde ödemin ileride daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmasını önleyebilirsiniz.

 • Karahindiba çayı:

Ödem için doğal yöntemlerden biri olan Karahindiba çayını hazırlamak için 1 su bardağı steril suyu öncelikle birkaç dakika kaynatın. Ardından bu suya 1 çay kaşığı Karahindiba ilave edin.

Çayı ağzı kapalı olacak şekilde 5 dakika demlendirin. Süzdükten sonra günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz.

 • Nane ve ıhlamur çayı:

½ demet maydanoz, taze nane, 1 adet dilimlenmiş limon, ½ demet taze ıhlamuru 1 litre steril suda bir süre kaynatın. Ardından 5 dakika demlenmeye bırakın.

Elde ettiğiniz bu karışımı sabah ve akşam aç karnınıza tüketin.

 • Mısır püskülü çayı:

Ödem ve idrar söktürücü mısır püskülü çayını hazırlamak için birer tutam mısır püskülü, maydanoz sapı ve kiraz sapını, bir çay bardağı yeşil çayla birlikte 2 bardak kaynar suda 5 dakika demlendirin.

Ardından çayınızı süzüp, afiyetle için!

 • Elma-limon-tarçın çayı:

Ödeme iyi gelen şifalı kürlerden biri olan bu çayı vücudunuzdaki sıvı birikimini gidermek adına tüketebilirsiniz.

Çayı hazırlamak için birer adet elmayı ve limonu 4 parçaya bölün. Üzerine 1 tatlı kaşığı karabiberi ve 1 adet tarçın çubuğunu ekleyin. Tüm malzemeleri 1 litre suda kaynatın. 5-10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra günde 2-3 bardak olacak şekilde tüketin.

Yüzdeki Ödem için Maske Tarifi

Özellikle göz altı ve göz çevresinde yoğunlaşan ödem; yüzümüzün şiş, yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabiliyor.

Yüzdeki ödemden kısa sürede kurtulmak için bu maske tarifimizi deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet patates
 • 2 yemek kaşığı taze süt
 • 1 yemek kaşığı taze kefir

Hazırlanışı:

 • Öncelikle patatesleri dilimledikten sonra yüzünüzdeki şiş bölgelere yerleştirin. İşlem öncesinde cildinizi suyla yıkayıp, tonikle temizlemeyi unutmayın. Yani maskeyi temiz cildinize uygulamanız gerekiyor.
 • Patateslerin üzerini gazlı bez yardımıyla sarın ve bu şekilde 15-20 dakika bekleyin. Süre dolunca bezi yüzünüzden alın.
 • Ilık kefiri ve sütü güzelce karıştırıp, harmanladıktan sonra yüzünüze bu karışımla hafifçe birkaç dakika masaj yapın.
 • Bu işlemi haftada bir sefer tekrarlayarak, yüzünüzdeki ödemden kurtulabilirsiniz.

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler

Düzenli olarak tüketildiklerinde vücutta sıvı birikimini önleyen mucizevi besinleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Su
 • Kefir
 • Yoğurt
 • Maydanoz
 • Salatalık
 • Ananas
 • Nar
 • Alıç meyvesi
 • Muz
 • Yeşil çay
 • Ev yapımı turşu
 • Kereviz
 • Yaban mersini
 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Somon vb. Omega 3 yağ asitleri içeren balık çeşitleri
 • A, C, E, B vitaminleri açısından zengin besinler
 • Magnezyum, kalsiyum, potasyum, selenyum ve çinko içeren besinler

Bağırsakları temizleyerek, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttıran probiyotik besinler de ödemin vücudumuzun atılmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İçin Doğal Yöntemler

Probiyotik besinlere kefir, yoğurt, ev yapımı turşuyu örnek olarak gösterebiliriz. Bununla birlikte ödem probleminize kabızlık da eşlik ediyorsa; doktorunuza danıştıktan sonra probiyotik haplardan kullanabilirsiniz.

Vücudunuzdaki ödemden kurtulmak adına tuz tüketimini azaltmalı, bol bol su tüketmelisiniz. Lakin günlük 3 litre üstü su tüketimi de ödeme yol açabildiğinden aşırı su tüketiminden de kaçınmayı ihmal etmemelisiniz!


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir