Mide Bulantısı İçin Doğal Yöntemler

Gıda zehirlenmeleri, stres, hamilelik, araç tutması vb. farklı nedenlere bağlı olarak zaman zaman kişide görülebilen mide bulantısı; kusma hissiyle birleştiğinde oldukça rahatsız edici olabiliyor.

Bazen mide-bağırsak iltihaplanmaları, akut gastrit, reflü vb. etmenlerden kaynaklanabilen mide bulantısı; kimi zaman da vertigo, beyin tümörü, migren, ülser, apandisit gibi birtakım ciddi rahatsızlıklara işaret edebiliyor.

Bu yazımızda kısaca mide bulantısı neden olur? sorusunu yanıtlamak, ardından da mide bulantısı için doğal yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Psikiyatri, jinekoloji, nöroloji, kulak-burun boğaz vb. farklı branşları ilgilendiren mide bulantısının olası nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Gıda zehirlenmesi
 • Migren
 • Vertigo
 • Düzenli ya da aşırı alkol kullanımı
 • Gebelik
 • Gastrit
 • Ülser ve reflü gibi bazı mide rahatsızlıkları
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Kan şekeri düşüklüğü
 • Çölyak hastalığı
 • Laktoz intoleransı
 • Araç tutması
 • Ağrı kesici vb. birtakım ilaçların düzenli kullanımı
 • Beyin tümörü
 • Mide-bağırsak enfeksiyonları
 • Stres, endişe, depresyon vb. psikolojik etmenler

Mide bulantısına kimi zaman terleme, kalp ritminin yavaşlaması, tansiyon düşmesi, iştahsızlık vb. başka semptomlar da eşlik edebiliyor.

UYARI:

Şiddetli karın ağrısı, şiddetli ishal, bayılma, yüksek ateş, boyun ağrıları ve tutulmaları, kusmukta kan, hızlı nefes alıp verme, kalpte çarpıntı ile seyreden mide bulantısı; çok ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor.

Mide bulantısına ishalin eşlik etmesinin ardında genellikle mide ya da bağırsağın bir bakteri ya da virüsle enfekte olması yer alıyor.

Bununla birlikte kronik mide bulantısı ile karşılaşan kişilerin bulantının ardında ciddi bir hastalık yer alabileceğini mutlaka hesaba katmaları ve bu yüzden de bir uzmana görünmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısının tedavisi amacıyla doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanabileceğiniz gibi evinizde bulunan birtakım şifalı bitkileri ve gıdaları tüketerek de bulantı semptomlarını hafifletebilirsiniz.

Mide bulantısını ve kusma hissini bastıran mucizevi gıdaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Zencefil:

Anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel etkisi ile ön plana çıkan zencefil; bir yandan da bileşenlerinde yer alan gingerol isimli madde sayesinde mide spazmlarına ve kasılmalarına oldukça iyi geliyor.

Mide bulantısını ve kusma hissini yatıştırmada oldukça başarılı olan zencefil; bağırsak ve sindirim sistemi sorunlarını da doğal bir şekilde tedavi ediyor.

İlginizi Çekebilir

Bitkisel Tedavi ve İlaçlar Nelerdir?

Mideniz bulandığında bir bardak zencefil çayı içerek mide bulantısından kurtulabilirsiniz. Ya da bir tutam zencefil tozunu ya da yapraklarını koklayarak da kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 • Nane-limon çayı:

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nezle vb. hastalıkları daha kısa bir sürede atlatabilmek adına tükettiğimiz nane-limon çayı; aynı zamanda mide bulantısını da alıyor.

Mideniz bulandığında taze nane yapraklarını koklayarak, içinize çekebileceğiniz gibi bir bardak nane-limon çayı da içebilirsiniz.

 • Yoğurt:

Özellikle gıda zehirlenmesinden ya da tüketilen yemeklerin mideye ve sindirim sistemine zarar vermesinden kaynaklanan mide bulantısının tedavisinde etkili olan yoğurt; kısa sürede bulantıyı hafifletiyor.

Kemoterapi gibi daha ciddi durumların getirdiği mide bulantısı tedavisinde de yoğurt tüketiminden yararlanabilirsiniz.

 • Bal ve limon kürü:

Şeker düşüklüğünün yol açtığı mide bulantısının tedavisinde etkili olan bal; aynı zamanda mide bulantınızı da geçiriyor.

Mide bulantınızdan bir an önce kurtulmak istediğinizde bir yemek kaşığı bala birkaç damla limon suyu ilave ederek tüketebilirsiniz.

 • Elma:

Lifli yapısı sayesinde kabızlığa oldukça iyi gelen, vücudumuzu toksinlerden arındıran elma, mide bulantısına en etkili çözümlerden biri olma özelliği taşıyor.

Ancak elmanın mide bulantısı tedavisinde birden fazla tüketilmemesi de gerekiyor.

Elmayı dilimledikten sonra blenderden geçirerek, püre kıvamına getirip, yediğinizde mide bulantınızı geride bırakabilirsiniz.

 • Kekik çayı:

Açlık hissini yatıştıran ve mideyi rahatlatan kekik çayı; aynı zamanda gastrit ve reflü semptomlarını da önemli ölçüde hafifletiyor.

Mideniz bulandığında bir bardak kekik çayı tüketerek, kusma hissine engel olabilirsiniz.

 • Haşlanmış patates:

Reflü ve gastrit hastalarına doktorlar tarafından önerilen haşlanmış patates; özellikle gastrit, reflü yüzünden kişide görülen kusma isteğini alıyor.

Bir adet patatesi önce haşlayıp, ardından püre kıvamına getirip, tükettiğinizde gün boyu mide sorunu yaşamaktan kurtulabilir, mide bulantınızla savaşabilirsiniz.

 • Karbonat:

Ağızdaki kötü kokuyu alan karbonat; bir yandan da mide bulantısını tetikleyen etmenlerle savaşıyor.

Mideniz bulandığında ağzınızı karbonatlı su ile çalkalayarak, bulantınızı hafifletebilirsiniz.

 • Pirinç suyu:

Mide iltihaplanmasına, reflü ve gastrite şifa niteliğinde olan pirinç; mide kasılmalarını, mide spazmlarını, mide bulantısı ve kusmayı da gideriyor.

Mide bulantı hissini yatıştırmak istediğinizde bir miktar pirinci güzelce yıkayıp, bir süre sıcak suda bekletin. Ardından ılımaya bırakın ve suyunu süzün. Elde ettiğiniz pirinç suyunu gün aşırı tüketin.

 • Kimyon tozu:

Sabahları uyanıldığında hissedilen mide bulantısını yatıştırmada oldukça başarılı olan kimyon tozu; stres, endişe ve depresyondan kaynaklanabilen mide bulantısının tedavisinde de işe yarıyor.

Kimyon tohumlarını ezerek çiğnediğinizde sabahları kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

 • Karpuz:

Kusma ile sonlanan mide bulantısı yüzünden vücut, önemli ölçüde su kaybedebiliyor. Bu yüzden hem mide bulantısının tekrarlamasından kurtulmak hem de vücudunuza kaybettiği suyu geri kazandırabilmek adına karpuz tüketmeniz gerekebiliyor.

 • Tuzlu kraker:

Gebelik döneminde karşılaşılan sabah mide bulantılarıyla mücadele etmek adına tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

Araba tutmasından kaynaklanan mide bulantınızı hafifletmek için de tuzlu kraker ya da bisküvi yiyebilirsiniz.

Mide Bulantısı İçin Ne Yapılır?

Mide bulantısı ne geçirir diye soracak olursanız, genel olarak mide bulandıran ve kokulardan uzak durmanızı öneririz. En güzel çözüm olarak nane limon karışımı bir çay mide bulantısına kesim çözüm olarak bilinir.

Mide bulantısı geçirme konusunda doğal yöntemler hakkında bilgi sahibi değilseniz mutlaka bir uzaman danışın. Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir diye soracak olursanız da hemen altta bulunan yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısına kesin çözüm arayışındaysanız; aşağıdaki önerilerimizi de mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz:

 • Temiz hava alın

Mideniz bulandığında açık havada bir süre dolaşıp, temiz hava alarak; hem midenizi hem de kendinizi rahatlatabilirsiniz.

 • Bol bol su için

Mide bulantısı; bazen dehidrasyondan yani vücudun aşırı susuz kalmasından kaynaklandığından gün içerisinde bol bol su içmelisiniz.

 • Yağlı ve ağır yiyecek tüketiminden kaçının

Aşırı yağlı ve fast-food tarzı yiyecekler; mide bulantısını şiddetlendiren en önemli etmenler arasında yer alıyor.

Bu yüzden de mideniz bulandığında yağlı ve ağır yiyecek tüketiminden kaçınmalı daha hafif ve yağsız yiyeceklere yönelmelisiniz. Aynı zamanda yemeklerinizi ve içeceklerinizi yavaş yavaş tüketmeli, midenize baskı yapmamalısınız!

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde görülen mide bulantısı; tüm kadınların ortak şikayetleri arasında bulunuyor.

Östrojen ve Beta HCH hormonlarının daha fazla miktarda salgılanmasından kaynaklanan hamilelikte mide bulantısıyla mücadelede aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu İçin Doğal Yöntemler

 • Mide bulantısını tetikleyen yiyecek ve içecekleri tüketmekten ve koklamaktan kaçının.
 • Bebeğinizin sağlıklı doğacağını düşünün ve onunla geçireceğiniz güzel günleri hayal edin. Mümkün olduğunca negatif şeyler düşünmeyin! Stres, korku ve endişelerinizle savaşın!
 • Sabah kusmaları ile mücadele aşamasında tıpkı araba tutmasından kaynaklanan mide bulantısını yatıştırmada olduğu gibi tuzlu kraker tüketin.
 • Gün içerisinde birkaç bardak limonlu papatya ya da ıhlamur çayı için.
 • Hamileliğinizin ilk 12. haftası geride kaldığında kekik çayı tüketin. İlk 3 ay içerisinde tüketilen kekik çayı; bebeğin gelişimi adına risk teşkil edebileceğinden ilk 12 HAFTA kekik çayı içmekten kaçının!
 • Bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışarak, size ve bebeğinize herhangi bir zararının bulunup bulunmadığını öğrenmeyi ihmal etmemelisiniz!

Araç Tutmasından Kaynaklanan Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Araç tutulmaları, genellikle iç kulakta yer alan ve vücut dengesinin sağlanmasından sorumlu olan salyangoz isimii organın ani hareket halinde refleks göstermesi sonrasında yaşanıyor.

Uzun yolculuklarda her defasında araç tutulmasının yol açtığı mide bulantısından şikayetçiyseniz; yolculuk boyunca tuzlu kraker ve tuzlu bisküvi gibi mideyi yatıştıran besinler tüketebilirsiniz. Bununla birlikte yolculuk esnasında molalarda yağlı ve ağır yiyecekler tüketmekten de kaçınmalısınız.

Uzun süre telefona bakma, gazete ya da kitap okuma gibi kafanın aşağı doğru hareket etmesine yol açan durumlarda salyangoz isimli organdaki sıvılar oynayarak, yer değiştirmeye başlıyor. Bu durum ise mide bulantısı ve kusma isteği ile sonuçlanıyor.

Araç tutmasının tetiklediği mide bulantısıyla mücadele edebilmek adına araca binmeden önce mide bulantısını önleyen ilaçlardan içebilirsiniz. Aynı zamanda telefonu ya da kitabı göz hizasında tutmalı, kafanızı hiçbir şekilde eğmemeye çalışmalısınız!


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir