Mercanköşk Yağı Nedir, Neye İyi Gelir?

Mercanköşk bitkisinden elde edilen mercanköşk yağı, oldukça güçlü antiseptik özelliklere sahip, etkili bir yağ türüdür. Mercanköşk yağının kullanımıyla, vücuttaki birçok kas spazmının önüne geçilebilir. Kas yapısına ve zihinsel yapıya oldukça fayda sağlayan mercanköşk yağı, bitkisel tedavilerde etkin şekilde kullanılmaktadır. Mercanköşk yağının kullanımı, bitkinin kendisini tüketmekten daha faydalıdır.

Mercanköşk bitkisinin faydaları, saymakla sınırlanmayacak kadar fazladır. Bu bitkinin yağa çevrilmiş hali, içilebilir ve sürülebilir olarak iki ayrı özellikte değerlendirilmektedir. Mercanköşk yağı, kozmetik değil tedavi amaçlı kullanılan etkili bir çözeltidir. Yağın içerisindeki bileşenler, vücudun kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

Mercanköşk Yağının Faydaları Nedir? Hangi Hastalıklar da Kullanılır?

Mercanköşk Yağının Genel Özellikleri ve İçeriği

Mercanköşk yağının bitkisi, Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Güvey otu, sıçan kulağı, yabani kekik ve yer fesleğeni olarak da bilinen mercanköşk bitkisi, biyoaktif içeriği sayesinde sağlığa oldukça faydalıdır. Mercanköşk bitkisinin iyileştirici özelliği, Akdeniz bölgesindeki alternatif tıp yöntemlerinde etkin olarak kullanılmasına yol açmıştır. Normal bitki şekilde tüketim yapılırken, esansiyel yağlarla da aynı etkiler elde edilmektedir. Mercanköşk bitkisinin belli bir süre zeytinyağında bekletilmesi sonucunda, bitkinin içindeki özler zeytinyağına geçmekte ve mercanköşk yağı oluşmaktadır. Sadece yağ şeklinde kullanılmayan mercanköşk bitkisi, çay ve baharat şeklinde de tüketilmektedir. Mercan köşk yağının tüketimi ve bölgelere sürülmesinin haricinde, solunmasıyla da sinir sistemini rahatlattığı bilinmektedir. Aroması ve keskin kokusu, sinirleri yatıştırarak, kan basıncının normal seviyeye düşmesini sağlamaktadır. Mercanköşk yapının yapısında, Sabinen, Alfa, Terpinen, Cymene, Gamma Terpinene, Linalil Asetat, Terpineol, Linalool ve Gamma Terpineol bileşenleri yer almaktadır. Güçlü bir antiseptik olan mercanköşk yağı, insan vücuduna çeşitli alanlarda etki etmekte ve sağlığı korumaktadır. Yağın içerisindeki farklı bileşenler sayesinde, birbirinden farklı hastalıkların tedavisinde etkili olacaktır.

Mercanköşk Yağı

Mercanköşk Bitkisi ve Mercan Köşk Yağı Nerelerde Kullanılmalıdır?

Mercanköşk yağının kullanım alanları ele alındığında, yağın başlıca kullanım sebepleri aşağıda sıralanmıştır:

İç ve dış yaraların iyileşmesi için gerekli antiseptik madde, mercanköşk yağında bulunmaktadır. Antiseptik bileşenlerle hazırlanan losyon ve kremlerde, mercanköşk yağına yer verilmektedir.

Septik koşullar sonucunda oluşan rahatsızlıklarda ve tetanoz oluşumunun engellenmesinde etkili bir yağdır.

Bakteriasit özelliği sayesinde, vücutta toplanan tüm bakterilerin yok edilmesini sağlayan mercanköşk yağı, gıda zehirlenmesi ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde faydalı olacaktır. tifo, bakteriyel ishal ve sıtma gibi hastalıkların geçmesi için mercanköşk yağı kullanılmakta, böylece vücudun eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Artrit ve romatizma türündeki ağrıların azaltılması için mercanköşk yağı kullanılmaktadır.

Öksürük sonucu oluşan aşırı balgamın sökülmesini sağlamakta ve balgam oluşumunu engellemektedir.

Gaz problemi, sindirim problemi ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Mercanköşk Yağının Faydaları Nelerdir?

Mercanköşk yağının vücuda faydaları, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

Terletme özelliği sayesinde, vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
Detoksa amacıyla kullanılabilen mercanköşk yağı ve mercanköşk çayları, vücutta birikmiş fazla sudan kaynaklı ödemlerin de giderilmesine yardımcı olacaktır.
Gastrit sorunu bulunan kişiler, mercanköşk yağını tüketerek bu sorunu en aza indirmeyi başarabilirler.

Midede salınan asidin azalması, mide suyu salınımının önlenmesi, midedeki safra sularının salınımının durdurulması ve sindirimin kuvvetlendirilmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde, besinlerin birinci evrede sindirimi kolaylaşacaktır.
Antiviral özellikleri sayesinde, kabakulak, grip, suçiçeği ve kızamık gibi salgın hastalıkların önüne geçmektedir.

Şişkinlik sorunu yaşayan kişiler, gaz sancısı çeken kişiler ve sindirim problemi yaşayan kişiler, mercanköşk yağı tüketerek bu problemleri sonlandırabilirler. Mercanköşk bitkisinin ya da yağının tüketimiyle, bağırsak duvarlarında darlık açılır ve karın kaslarının gevşemesi sağlanır. Bu sayede, vücutta biriken zararlı gazların dışarı atılması sağlanmaktadır.

Vücut ısısını artırma özelliğine sahip olan mercanköşk yağı, yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin tansiyonlarını dengelemelerini sağlayacaktır. Kaslarda meydana gelen spazmların gevşemesi için ağrı yaşanan bölgeye mercanköşk yağıyla masaj yapılması gerekir.

Mercanköşk Bitkisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Mercanköşk bitkisiyle tedavi edilebilen hastalıklar ve bu hastalıklara olan etkileri şu şekildedir:

Kalp Hastalıkları: Kalp damar sağlığının korunmasında etkili olan mercanköşk, kalp basıncını dengede tutmakta ve yüksek tansiyon sorunlarını kontrol altına almaktadır.
Bağışıklık Sistemi Sorunları: Özellikle kış aylarında yayılan viral enfeksiyonların engellenmesi için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Mercanköşk yağı, içerisindeki antiseptik maddeler ve birbirinden farklı mineraller sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Sindirim Sistemi Sorunları: Mide sorunu ve bağırsak sorunu olarak kendini gösteren sindirim problemleri, mercan köşk bitkisinin tüketimiyle kontrol altına alınmaktadır. Midenin kendini güçlendirmesini, bağırsaklardaki problemlerin giderilmesini ve sindirimin kolaylaşmasını sağlayan mercanköşk bitkisi, kabızlık gibi sorunları yok etmektedir.

Sinir Sistemi: Sinir sisteminin gevşemesini sağlayan mercanköşk yağı, koklanması durumunda gerilmiş damarları gevşetecektir. Ruh sağlığının korunması ve stres anlarının atlatılması için etkili olan mercanköşk bitkisi, bitki çayı şeklinde de tüketilebilir. Yorgunluğa ve strese bağlı kaygı bozukluklarının etkilerini ortadan kaldırmak için beyin ve sinir damarlarını gevşeten mercanköşk bitkisinin kullanımına özen gösterilmelidir.

Öksürük: Solunum yolu enfeksiyonları kaynaklı ortaya çıkan öksürük problemleri, mercanköşk bitki çayının tüketimiyle azaltılabilir. Özellikle öksürük krizlerinin durdurulması için günde 2 defa tüketilmesi uygun olacaktır.

Adet Düzensizliği / Kadın Hastalıkları: Kadın hastalıklarının başında gelen adet düzensizlikleri, mercanköşk yağının ya da mercanköşk itki çayının tüketimiyle kontrol altına alınabilir. Adet düzensizliğinin yanında, adet sonucu oluşan sancı ve krampların giderilmesi için de mercanköşk bitki çayı tüketilmektedir.

Astım: Toz alerjisi, koku alerjisi, stres bozukluğu ve soğuk hava gibi etkenler sonucunda ortaya çıkan astım problemi, doktor tedavisinin yanında mercanköşk çayının kullanımıyla azaltılabilir. Mercanköşk bitkisinin aktif şekilde kullanımı, astım ataklarını kontrol altına alacaktır.

Romatizma: Eklemlerde oluşan iltihaplar sonucunda, romatizmal ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle soğuk havalarda kendini gösteren romatizmal ağrılar, mercanköşk yağıyla masaj yapılması ve mercanköşk bitkisinin çay olarak tüketilmesiyle azaltılabilir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir