Melez Lavanta Nedir, Neye İyi Gelir?

Melez lavanta bitkisi, Akdeniz Bölgesi ikliminde yetişmekte olan bir lavanta türü olarak bilinmektedir. Melez lavanta, farklı türleri olan bir bitki olarak pek çok konuda tedavi edici etkiler sunmaktadır.

Aroma terapi tedavi süreçlerinde de kullanılmakta olan Melez lavanta, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiler sunmaktadır. Bunun yanı sıra uyku problemlerinin tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Lavanta yağı, cilt tedavisinde de kullanılmakta olan bir yağ türüdür. Cildin nem dengesini sağlayarak, sivilce oluşumu üzerinde önleyici ve tedavi edici etkiler sunduğu bilinmektedir. Bu sebeple kozmetik sektörü içerisinde de sıkça tercih edilmekte olan yağlar arasında yer almaktadır.

Melez Lavantanın Faydaları Nedir Nasıl Kullanılır ?

Melez Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Melez lavantanın sunduğu yararlar, pek çok sektör içerisinde kullanılmaktadır. Bilinen bazı faydalardan şu şekilde bahsedilmektedir:

Sakinleştirici etkiler sunması sebebiyle stres ve kaygıyla başa çıkmada tedavi edici etkileri olduğu bilinmektedir.

İçeriğindeki etken maddeler sayesinde sindirim sistemi üzerinde de etkili olmaktadır.

İştah açıcı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Gaz gidermede etkili olmaktadır. Mide ve bağırsaklar için önemli bir tedavi edicidir.

Uyku problemlerine karşı uyku düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Rahat ve kesintisiz uyku uyumak için oldukça önemlidir.

Böbreklerde var olan taş ve kumun giderilmesine yardımcı olur. İdrar söktürücü olarak da kullanılabilmektedir.

Saç bakımında hem güzel bir koku sunması hem de saç köklerinin güçlendirilmesi için kullanıldığı bilinmektedir.

Bu yararların yanı sıra Melez lavantanın masaj yağı olarak da kullanılması sebebiyle tüm vücut üzerinde rahatlatıcı bir etki sunabilmektedir. Bu sebeple kas ağrılarında masaj yağı olarak uygulanması önerilmektedir.

Melez Lavanta Nasıl Kullanılmalıdır?

Melez lavantanın kullanımı, hangi amaçla kullanılacağına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin cilt tedavisi için haricen uygulanması gerekli görülürken, sindirim sistemi gibi problemi için çay olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Lavantanın cilt yenileyici ve akne giderici etkisine yönelik kullanılmasında cildin temiz tutulması oldukça önem arz etmektedir. Cilde uygun olan bir temizleyici ile cildin tedaviye hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Temiz bir cilde pamuk yardımıyla doğrudan uygulanmakta olan Melez lavanta yağının, günlük bakım kremlerine eklenerek kullanılması da mümkündür. Bunun için krem içeriklerinde benzer ürünlerin olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lavantanın çay olarak tüketiminde ise 1 tatlı kaşığı ölçüsünde kullanmak önemlidir.

Buna ek olarak lavantayı kaynatmak yerine demlenmesi de önemli ayrıntıların başında gelmektedir. Demleme süresinin on beş dakikanın üzerinde tutulmaması gerekmektedir.

Lavantanın banyoda durulama suyunda kullanılması da etkilerinin görülmesi için önemli kullanım önerileri arasında yer almaktadır. Günlük rutin içerisinde yorulan kasların dinlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede rahat bir uyku da sağlanabilmektedir.

Melez Lavanta

Melez Lavanta Yağı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Melez lavantanın kullanıldığı hastalıklar, dahili ve harici kullanım gerektiren farklı hastalıklar olarak bilinmektedir. Bu hastalıkların genel başlıkları şu şekilde sıralanmaktadır:

Yara ve yanık tedavisi, lavanta yağının haricen uygulandığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Açık olan yaraların kısa sürede iyileşmesine yönelik uygulandığı bilinmektedir.

Sindirim sistemi tedavisi, kabızlık problemi çekmekte olanlar için özellikle tavsiye edilmektedir. Lavantanın yağ ya da çay olarak kullanılması halinde hızlı bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Sinir sistemi tedavisi, rahatlatıcı etkiler sunması sebebiyle tercih edilmektedir. Zihnin daha rahat bir yapıya sahip olması ve kaygıların arındırılması için destekleyici bir ürün olarak bilinmektedir.

Uyku tedavisi, uyku problemini uzun süre çekmekte olanların yanı sıra rahat bir uyku uyumak isteyenlerin de tercih ettiği bir tedavi olmaktadır. Hem banyoda hem de çay olarak kullanılması halinde etkili olabilmektedir.

Cilt tedavisi, özellikle sivilcelerin giderilmesine yardımcı olmakta ve daha pürüzsüz bir cilde kavuşulması sağlanmaktadır.

Bilinen bu tedavilerin yanı sıra masaj uygulamasında kullanıldığı için kas gevşetici bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple vücudun içsel ya da dışsal faktörler nedeniyle yaşadığı kasılmaların giderilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Lavanta Yağının Cilt Tedavisinde Kullanılması

Lavanta yağı ile cilt tedavisi, maske ya da yağ olarak doğrudan uygulanması ile sağlanabilmektedir. Lavanta yağı olarak kullanılması halinde sivilceli bölgelere bir pamuk yardımıyla doğrudan uygulanması gerekmektedir.

Sivilce oluşumunun önlenmesi için, lavanta yağı içerikli kremlerin kullanılması da önemlidir. Bu kremler günlük bakım içermesi nedeniyle hem günlük nem ihtiyacını karşılamakta hem de sivilce oluşumunu önleyebilmektedir.

Lavanta Yağı ile Uyku Tedavisi

Lavanta yağının uyku tedavisinde kullanılması, farklı şekillerde olmaktadır. Lavantanın çay olarak her akşam uykudan 40 dakika önce tüketilmesi, rahatlamayı sağlamakta ve düzenli bir uyku sağlığı için gerekli görülmektedir.

Banyoda lavantanın kullanılması da kaslarda rahatlama sağlaması nedeniyle tedavi edici etkiler sunabilmektedir. Uyku öncesinde yapılan banyoların durulama suyunda kullanılan bir miktar lavanta ile uyku problemleri giderilebilmektedir.

Bu önerilerin yanı sıra nevresimlerde ya da yastıklarda lavanta yağı kullanılması, rahatlatıcı kokusu sayesinde uykunun daha sağlıklı bir hal almasına yardımcı olabilmektedir. Bu sebeple üretilmekte olan kokulu çarşaflar bulunduğu bilinmektedir.

Lavanta Yağı Sinir Sistemini Nasıl Etkiler?

Lavanta yağının sinir sistemi üzerindeki etkisi, içerdiği koku sebebiyle zihne rahatlama etkisi sunması olarak bilinmektedir. Beyin nöronlarına gönderdiği rahatlama sinyalleri ile stresli durumlar rahatlıkla atlatılabilmektedir.

Melez lavanta yağının sinir sistemi hastalıklarında kullanılması, uyku problemi tedavisi ile eş değer olmaktadır. Sağlıksız bir uyku, sinir sisteminde hasara neden olduğu için düzenli uyku sinir sisteminin iyileştirilmesinde ilk basamak olarak görülmektedir.

Bu etkilerin yanı sıra, heyecan ve öfke duygularının çok yoğun yaşandığı durumlarda da sinir sisteminin zarar görmesi muhtemel olmaktadır. Bu sebeple, olası risk durumlarında lavanta çayının tüketilmesi önerilmektedir.

Sinir sisteminin mekanizmaları içerisinde yer alan nöronların sağlıklı işleyişi üzerinde önemli etkisi olan lavanta yağının, farklı tedavilerde uygulanması da sinir sistemi tedavisini dolaylı yolda etkileyebilmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir