Çay Ağacı Kremi

Çay ağacı kremi, cilde olan faydaları nedeniyle doğanın bir mucizesi olarak adlandırılan çay yağından elde edilen bir kremdir. Çay ağacının yüzyıllardır doğal bir tedavi ve cilt bakım yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmaların çay ağacının pek çok cilt rahatsızlığına iyi geldiği ve cilt bakımına faydalı olduğunu kanıtlaması üzerine çay ağacı kremi üretilmeye başlanmıştır. Bu sayede yağ olarak sıklıkla kullanılan çay ağacı özünün kullanımı kolaylaştırılmıştır. Dünya çapında popüler olan çay ağacı kremleri, cildi besleyici ve onarıcı bir etki göstermektedir. Çay ağacı kremi yağlı ve karma ciltler için uygun bir kremdir.

Çay Ağacı Kremi Kullanımı

Çay ağacı kreminin kullanımı konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Birçok firma tarafından piyasaya sürülen çay ağacı kremi çeşitlerinin tamamında çay ağacı yağı ve çay ağacı özü ham madde olarak sunulmaktadır. Bu sayede herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır. Ancak bilindiği gibi alerjik reaksiyonlar konusunda doğal ya da yapay madde sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle sivilce çıkması ya da kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar oluşturma ihtimali bulunmaktadır. Çay ağacı kremini kullanmak isteyen kişilerin öncelikle kremi cildinin küçük bir yüzeyinde denemesi ve 12 – 24 saat aralığında bir reaksiyon gözlenmemesi halinde kullanıma devam etmesi gerekmektedir.

Çay ağacı kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, kremin yararlarını görebilmek için düzenli kullanmanız gerektiğidir. Günlük cilt bakım rutininize rahatlıkla dahil edebileceğiniz çay ağacı kremini kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir:

 • Kremi kullanmadan önce cildinizin temiz olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Temiz cildinize az miktarda alarak uygulayacağınız bölgeye dairesel hareketlerle sürmeniz gerekmektedir.
 • Çay ağacı kreminin kuruması için 1-2 dakika beklemelisiniz.

Çay Ağacı Kreminin Özellikleri

Çay ağacı kremi özellikleri, kremden maksimum faydanın alınmasını sağlanmaktadır. Kremin genel özellikleri, içerisinde bulunan çay ağacı özünden ileri gelmektedir. Çay ağacı kreminin önemli özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Antiseptik özellik göstermektedir. Antiseptik özellik kısaca mikrop öldürücü ve mikropların gelişimini önleyici olarak açıklanabilmektedir.
 • Antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Yani düzenli olarak sürüldüğü bölgede bakterilerin yaşamasını engellemektedir.
 • Antiviral özelliği sayesinde virüslerin zararlarını önlemektedir.
 • Antifungal özelliği bulunmaktadır. Bu sayede mantar tedavisi için etkili bir krem olarak gösterilmektedir.

Çay Ağacı Kreminin Cilde Faydaları

Çay ağacı kremi kullanmanın faydaları arasında en önemlileri cilde sağladığı faydalardır. Düzenli kullanımda cildinizi beslemekte ve onarmaktadır. Çay ağacı kreminin cilde sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Çay ağacı, sivilce ve akne ilaçlarının da içerisinde bulunan bir bitkidir. Düzenli kullanımda çay ağacı kreminin problemli bölgedeki bakteri ve mikropları öldürerek cildi tedavi ettiği bilinmektedir.
 • Egzama problemleri bulunan ciltte, şişme ve kızarlık gibi problemleri giderdiği ve kaşıntıyı azalttığı bilinmektedir.
 • Çay ağacı kremi, cildi derinlemesine temizleyerek pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır.
 • Düzenli kullanımda cilt lekesi problemlerini azalttığı bilinmektedir.
 • Çay ağacı kremi cilt tonunu eşitlemekte ve cilt rengini açmaktadır.
 • Çay ağacı kremi cildi nemlendirmektedir. Bu sayede günlük nemlendirici kremleri yerine tercih edebileceğiniz bir kremdir.
 • Dış etkenlere karşı bir bariyer haline gelerek cildi dış etkenlere karşı korumaktadır.
 • Sedef hastalığı problemi olan bölgeye düzenli olarak uygulandığında hastalığı azaltmaktadır. Sedef hastalığına fayda sağlayabilmesi için günde üç defa uygulanmaktadır.
 • Çay ağacı kremi hem dudakta hem de genital bölgede çıkan uçukları tedavi için kullanılabilmektedir. Uçuk konusunda fayda sağlamak için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sürmeniz gerekmektedir.
 • Çay ağacı kremi ayak mantarlarına iyi gelmektedir. Bu konuda fayda sağlayabilmek için ayaklarınızı yıkadıktan sonra kremi sürüp ayağınızı örtmelisiniz.
 • Böcek ısırmalarında ısırılan bölgeye uygulandığında hem tedavi etmekte hem de kaşıntıyı gidermektedir.
 • Ciltte meydana gelen yaralanmalara karşı iyileşme sürecini hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Çıban problemine iyi gelmektedir.
 • Günde 3 – 4 kez kullanılarak siğil probleminin önüne geçilebilmektedir. Çay ağacı kremi siğillerin kurumasını sağlamakta ve yayılmasını engellemektedir.

güzel cilt

İlginizi Çekebilir

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Yöntemler

Çay Ağacı Kreminin Tırnaklara Faydaları

Çay ağacı kreminin tırnaklara sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Çay ağacı kreminin tırnaklara sağladığı faydalar arasında en önemlisi tırnak batması tedavisinde kullanılabilmesidir. Tırnakların deriye batması ve bölgede iltihap oluşumuna neden olması tırnak batması problemine sebebiyet vererek kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu durumda çay ağacı kremi tedavi için kullanılabilmektedir. Tırnak batması probleminde kremi kullanmak için öncelikle tırnak dibini bir törpü yardımıyla itmeniz gerekmektedir. Böylece tırnak ve deri arasının açılması sağlanmaktadır. Ardından bölgeye kremi sürerek bekletmeniz gerekmektedir. Bu işlemi günde iki kez uygulayarak tedavi sağlayabilirsiniz.
 • Çay ağacı kreminin tırnaklara sağladığı bir diğer önemli fayda tırnak kalınlaşması problemine iyi gelmesidir. Özellikle sık oje sürülmesi nedeniyle sıklıkla kadınlarda meydana gelen tırnak kalınlaşması problemi, düzenli olarak çay ağacı kremi kullanılarak engellenebilmektedir.
 • Antifungal özelliği sayesinde tırnak mantarlarına iyi gelmektedir.
 • Tırnak sararması engellenmektedir. Tırnak sararması problemi yaşayan kişilerin düzenli kullanması halinde ise tedavi edici olabilmektedir.

Çay Ağacı Kreminin Deodorant Olarak Kullanımı

Deodorant olarak çay ağacı kremi, ter kokusu problemlerini gidermektedir. Doğal bir deodorant niteliği taşıyan çay ağacı özü, çay ağacı kreminin özellikle yaz aylarında ideal bir deodorant olmasını sağlamaktadır. Deodorant olarak kullanmak için yalnızca koltuk altı gibi terleyen bölgelerinize sürerek 1- 2 dakika kurumasını bekledikten sonra giyinebilirsiniz.

Çay Ağacı Kremi İçeriği

Çay ağacı kreminin içeriği, üretici firmalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde en sık tercih edilen çay ağacı kremi Farmasi firması tarafından piyasaya sürülen “Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağı Kremi”dir. Kremin içeriğinde çay ağacı yağı ve havuç yağı bulunduğu bilinmektedir. Ürünün içeriği konusunda en önemli ayrıntılardan birisi paraben ve alkol içermemesidir. Bu sayede kişide herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır. Çay ağacı yağı kreminin içeriğinde parfüm de bulunmamaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir