Ayı Üzümü Çayı

Ayı üzümü çayı hakkında, bilinen pek çok yarar bulunmaktadır. Bu çayın Kuzey Kutup yakınlarında yetiştiği bilinmektedir. Ayı üzümü çayı, uzun zaman boyunca yeşil kalması nedeniyle tüketim süreci de uzun olmaktadır.

Amerikan yerlilerinin de pek çok hastalığa şifa olarak bildikleri bu üzüm türünün, 1700’lü yıllardan günümüze kadar taşındığı bilinmektedir. Dünyanın pek çok bölgesinde tanınmakta olan üzümün soğuk iklim koşullarında yetişmesi gerekmektedir. Bu sebeple soğuk iklimlerde daha fazla tüketildiği bilinmektedir.

Ayı üzümü çayının özellikle idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek hastalıkları için iyileştirici etkiler sunduğu keşfedilmiştir. Bunun yanı sıra cilt dokusunda oluşan yara ve kızarıklıklar için de tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

Ayı Üzümü Nerelerde Yetişir?

Ayı üzümünün yetiştiği yerler, çoğunlukla insan yaşamından uzak olan bölgelerdir. Bu bölgelerin dağlık ve yüksek yerler olmasının yanı sıra kayalıklı topraklar olması da yetişme şartları arasında yer almaktadır.

Ayı üzümünün en çok yetiştiği bilinen bölge, Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırlarıdır. Bunun yanı sıra Orta Amerika’nın dağlık ve yüksek bölgelerinde, Avrupa’nın yüksek serin bölgelerinde yetiştiği bilinmektedir.

Ayı üzümünün yetişmesi için gerekli olan toprak türünün çakıllı toprak olduğu bilinmektedir. Güneş alabilen alanlarda bulunan bu toprakların asidik özellik göstermesi bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gerekli olmaktadır.

Oldukça yavaş büyüyen bir bitki olması nedeniyle toplanması da yılın belirli dönmelerinde kısa süre içerisinde olmaktadır. Çelikleme olarak bilinen yöntemle, büyüme süreçlerinin yönlendirildiği bilinmektedir.

Ayı Üzümü, Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Ayı üzümünün tedavi süreçlerinde kullanılması, eski çağlardan bu yana gelmekte olduğu için önemli bir miras kabul
edilmektedir. Ayı üzümü kullanılarak tedavi edilmekte olan bazı hastalık türleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı hastalıkların tedavi süreçlerinde kullanılabilmektedir.
 • Böbrek taşı veya böbreklerdeki kumun temizlenmesi için kullanılabilmektedir.
 • Sistit adı verilen hastalığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.
 • Vücuttaki yara ve kızarıklıkların kısa sürede iyileştirilmesini sağlamaktadır.
 • Bronşit gibi bronşların dolmasından kaynaklanan hastalıkların giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ayı üzümü çayı ile yapılmakta olan bazı tedavi yöntemlerinin yanı sıra henüz keşfedilmeyen fakat vücudun direncine yönelik sunduğu pek çok destekleyici unsur da bulunmaktadır. Bilim insanları güncel tedavi yöntemlerine yönelik bu araştırmaları sürdürmeye devam etmektedirler.

böbrek taşı

Ayı Üzümü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ayı üzümü çayının yapılması, ortalama 100 gram ölçüsündeki kurutulmuş ayı üzümü yapraklarının 1 litre su içerisinde kaynatması ile hazır hale getirilmektedir. Bunun için tercih edilen bitkinin gerçek ve organik olması yönünde satın alınan mağazadan bilgi alınması önerilmektedir.

Çayın kaynatılmasının ardından demlenme süresinin 15 dakika ile 20 dakika arasında olduğu bilinmektedir. Bu demlenme süresince çayın bardağa dökülmemesi, demlikte bekletilmesi gerekmektedir.

Çay olarak tüketiminin yanı sıra Ayı üzümünün meyve olarak da tüketilmesi mümkün olmaktadır. Aynı etkileri sunduğu bilinen meyve ve çay tüketimlerinde ölçüye dikkat edilmesi önerilmektedir.

Ayı Üzümü Tüketim Ölçüsü Nasıl Olmalıdır?

Ayı üzümü çayının tüketim ölçüsü, kullanılan su miktarına göre değişiklik göstermektedir. 1 litre su ölçüsü için ortalama 100 gram miktarınca bitki kullanılması yeterli görülmektedir. Artış yapılacağında su ve bitkinin aynı oranda arttırılması gerekmektedir.

Örneğin iki litre su kullanarak çay yapılmak istendiğinde bu defa ayı üzümü bitkisinin tüketim miktarı 200 gram olacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha az ya da daha fazla olması halinde farklı reaksiyonlar oluşabilmektedir.

Önerilen tüketim miktarında daha fazla tüketilen ürün alerji durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra önerilenden daha az olması halinde ise istenen etkinin gözlemlenememesi söz konusu olmaktadır.

Kimler Ayı Üzümü Tüketmemelidir?

Ayı üzümü tüketmemesi gerekenler, vücut yapıları ya da taşıdıkları hastalıklar nedeniyle farklı reaksiyonların oluşma ihtimalinin düşünüldüğü kişiler olarak sınırlandırılmaktadır. Doktor kontrolü dışında ayı üzümünü tüketmemesi gereken kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Karaciğer hastalığı olanların herhangi bir toksitlenme durumu oluşmaması için doktorlarına başvurmadan tüketmemeleri önerilmektedir.
 • Gebe olanlar ya da bebek emzirmeye devam edenler için herhangi bir risk durumu oluşmaması adına doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.
 • Retimal incelme durumu olanlar için de doktor onayı olmadan tüketmemeleri önerilmektedir.
 • 18 yaş altındaki çocuklara yönelik etkileri bilinmediği için tüketmemeleri önerilmektedir.
 • Hormonlarda farklılaşmaya neden olabileceği için erkeklerin çok fazla tüketmemesi önerilmektedir.
 • Midesinde hastalık olan ya da midesinin hassas olduğunu düşünen kişilerin de herhangi bir problem oluşmaması adına kullanmamaları tavsiye edilmektedir.
 • Kullanım esnasında yüksek ateş ya da idrarda kanama olması halinde mutlaka kullanıma ara verilmesi ve bir doktora danışılması önerilmektedir.

Bu etkilerin yanı sıra alerji durumu olanların vücutlarında beklenmedik reaksiyonlar da görülebilmektedir. Bu sebeple alerji durumunun mutlaka tespit edilmesi gerekmekte ve bu tespit yetkin testler ile yapılmalıdır.

Ayı Üzümü Bitkisi Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Ayı üzümü bitkisinin saklanma koşulları, genel sağlık koşulları ile eş değer ilkeler taşımaktadır. Örneğin saklamak için plastik kalıpların tercih edilmemesi konusunda hassas olunması gerekmektedir.

Ayı üzümü bitkisinin saklanması için tercih edilen kapların cam malzemeli olan ürünlerden seçilmesi önemli olmaktadır. Cam bu anlamda en sağlıklı malzeme olması sebebiyle alternatiflere gerek olmamaktadır.

Ayı üzümü bitkisinin mümkün olduğunda kuru ve oda sıcaklığında bulunan bir ortamda saklanmasına özen gösterilmesi önerilmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk koşullarda içeriğindeki etken maddelerin kaybolmasına neden olabilmektedir.

Ayı üzümü çayı hazırlandıktan sonra ise saklanmasının kısa süreli olması gerekmektedir. Çay hali ile, bitki haliyle olduğundan daha kısa dayanıklı olmaktadır. Uzun süre dayanıklı olması için bitki haliyle muhafaza edip az miktarlarda yapılan çayın hemen tüketilmesi önerilmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir