Aldara krem kullananalar tarafından günümüzde en çok tavsiye edilen ve faydaları yüksek oranda kullanıcıları çeşitli cilt sorunlarından kurtaran bir üründür. Genel itibariyle genital bölgede ortaya çıkan siğil gibi cilt hastalıklarının tedavisi için Aldara krem kullanılmaktadır. Sadece harici kullanım için uygun olan krem, doktor önerisi olmadan asla kullanımı tavsiye edilmez. Piyasada cilt rahatsızlıkları için muadili bulunmayan bir ilaç olan Aldara krem, hastaların yaşam kalitesinin düşmesine neden olan birçok farklı cilt sorunu için destek sağlamaktadır.

Aldara krem temelde her türlü siğilin iyileştirilmesi için uygulanan ve içinde yüzeysel bazal hücreli karsinom, aktinik keratoz ve çeşitli lezyonların tedavisinde etkili olan birçok farklı etken madde yer almaktadır. Genellikle Aldara krem üç farklı durumda doktor tarafından reçete edilmektedir. Tedavi amacıyla kullanımı uygun olan ilacın doktor kontörlü olmadan kullanımı son derece risklidir. Aldara krem kullanımı bu yönüyle birçok farklı cilt sorunu için kullanılabilir.

Aldara Krem Ne İşe Yarar?

Aldara krem muadili olmayan ve güçlü etken maddeleri ile özellikle siğil tedavisinde tercih edilen etkili bir ilaçtır. Aldara krem, 12 şase halinde ve her biri 25 gram krem bandında bir ilaçtır. İlacın içinde yer alan en temel etken madde imikimoddur. Bunun dışında içinde daha birçok farklı etken madde barındıran ürünün en temel kullanım alanı genital bölgede ortaya çıkan siğillerdir. Aldara krem:

 • Genital siğiller,
 • Perianal siğiller,
 • Lezyonlar,
 • Yüzeysel bazal hücreli karnisom,
 • Aktinik keratoz vb.

Hastalıkların tedavisi için tercih edilmektedir. İmikimod etken maddesi ile içinde ayrıca; metilhidroksibenzoat (E218), setil alkol, stearil alkol ve propilihidroksibenzoat (E216) gibi etken maddeler yer almaktadır. Aldara krem genellikle üç farklı durum için reçete edilmektedir. Faydaları ve etken maddeleri ile son derece güçlü bir ilaç olduğu için mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanımı uygundur.

Aldara Krem Faydaları Nelerdir?

Aldara krem faydaları birçok farklı açıdan değerlendirilebilir. İnsan vücudunun farklı noktalarında ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişen siğiller ve lezyonlara karşı Aldara krem kullanımı mümkündür. İçinde yer alan imikimod etken maddesi sayesinde söz konusu birçok farklı cilt rahatsızlığı türü için oldukça etkilidir. Aldara kremin sağladığı başlıca yararları:

 • Siğile neden olan tümör ve virüslere karşı etkilidir,
 • Genital ve perianal bölgede ortaya çıkan siğilleri tedavi eder,
 • Güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişiler ortaya çıkan aktinik keratoz sorunları için kullanılabilir.

Bu ve benzeri daha birçok farkı faydasından söz edilebilmektedir. Kişide ortaya çıkan cilt sorunlarına bağlı olarak söz konusu faydaların niteliği de değişebilir. Bu nedenle ilacın sadece doktor kontrolünde ve üç farklı tip durum için kullanımı tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kullanımı farklı tip yan etkilere neden olabilir.

Aldara Krem Nasıl Kullanılır?

Aldara krem kullanma talimatı ile ilacın doktor kontrolünde kullanımı son derece önemlidir. Güçlü etken maddeleri ve kısa sürede tedavi edici unsurları ile etkileri son derece güçlü olacağı için kullanma talimatında yer alan talimatları dikkate almanız tavsiye edilmektedir. Hastalık türüne göre ilacın kullanımı da farklılık göstermektedir. Bu nedenle kullanma talimatı incelenmelidir. Aldara krem kullanımı:

 • Kullanma talimatı ve doktor tavsiyesine göre uygulanır,
 • Uygulama sonrasında eller bol su ile temizlenmelidir,
 • Uygulama bölgesi bez veya bandaj ile kapatılmamalıdır.

Genellikle ilacın genital bölgelerdeki siğiller için kullanım süresi haftada 3 defa (Pazartesi – Çarşamba – Cuma) olarak kullanılabilir. Tedavi genellikle 16 haftadan uzun sürmez. Tedavi süresi içinde iç çamaşırı giyilmesi mümkündür. Ancak ilacın vücutta 6 – 10 saat arasında kalması ve bu süre içinde duş alınmaması gerekmektedir.

Aldara Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Aldara krem zararları yanlış kullanımı veya alerjik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında asla kullanılmamalıdır. Bunun dışında yan etkileri tedavi altında olan kişilerde nadiren görülür. Birçok farklı nedene bağlı olarak ciltte farklı tip yan etkiler ortaya çıkabilir. Söz konusu yan etkilerin ortaya çıkmasının hemen ardından hastaların en kısa süre içinde doktorlarına başvurması gerekmektedir. Aldara krem yan etkileri:

 • Ciltte yanma ve kaşıntı,
 • Ciltte batma hissi,
 • İshal,
 • Baş dönemsi,
 • Saç kaybının yaşanması,
 • Uygulama bölgesinde ağrı,
 • Cildin sertleşmesi vb.

Olarak sıralanabilir. Bu tip yan etkilerin görülmesi halinde ilacın kullanımı kesilerek doktora başvurulur.

Aldara Krem İçeriğinde Neler Var?

Aldara krem içeriği son derece zengindir. Ana etken maddesi imikimod olan ürün birçok farklı cilt sorunu için doktor tarafından reçete edilebilir. Özellikle genital bölgede oluşan siğillerin tedavisinde ürünün kullanımı son derece yaygındır. İçinde yer alan başlıca etken maddeler:

 • İmikimod,
 • E218 – E216 (Metilhidroksibenzoat – propilhidroksitbenzoat),
 • Setil alkol,
 • Stearil alkol vb.

Olarak sıralanabilir. Kısa sürede ilacın etkilerini göstermesi ve hastaların mevcut sorunlarını ortadan kaldırması için etken maddeleri son derece güçlüdür. Bu nedenle ilacın sadece doktor tavsiyesi üzerinde ve belirli durumlar için reçete edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Aldara Krem Fiyatı Ne Kadar?

Aldara Krem fiyatı ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle ilaç miktarı ve dozajlarına göre fiyat açısından farklılıklar yaşanabilir. Genital bölge siğilleri ve çeşitli lezyonlara karşı etkin bir kullanım alanına sahip olan ürünün doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

İlaç içinde yer alan etken maddelerin herhangi birine karşı bir alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Kullanımı konusunda rahatsızlıkların ortaya çıktığı bölgelere göre farklılık gösterebilir. Kadınlarda ve erkeklerde kullanımı bu nedenle farklı olabilir. Aldara krem kullanımı günümüzde siğil vb. ciddi cilt sorunlarının tedavisi için tercih edilmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir