Advantan Krem

Advantan krem kullanımı, deride oluşan hasarların ya da hastalıkların tedavisine yönelik olmaktadır. Advantan krem, egzama başta olmak üzere deri değişimlerinin gerçekleştiği hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hastalıklara bağlı olarak kullanıldığı bilinen kremin aynı zamanda yüzde oluşan lekelenmeler, sivilceler için de önerildiği bilinmektedir. Egzamaya yönelik içerikler sunmasına rağmen sivilcelerden kaynaklanan lekeleri de giderebilmekte bu sebeple etkili bir krem olarak önerilmektedir.

Reçete ile satılmakta olan krem, ortalama bir ay süreyle kullanılmaktadır. Daha fazla kullanılması halinde deride incelmeye ve dolayısıyla tahriş gibi olumsuz durumlara neden olabilmektedir.

Advantan kremin aylık kullanılmak üzere yazılan reçetesinin 30 gram ölçüsünde olduğu bilinmektedir. Bu büyüklükte kremin bir ay boyunca yetecek şekilde kullanılması gerektiği için küçük miktarlarda sürülmesi önerilmektedir.

Advantan Kremin Kullanıldığı Tedaviler Nelerdir?

Advantan kremin tercih edildiği tedavi yöntemleri, deri hastalıkları olarak bilinen sorunlara yönelik sunulan tedavilerdir. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda görülen cilt problemlerinin giderilmesinde de tercih edilebilmektedir.

Kremin tercih edildiği tedavi yöntemlerinden birisi, güneş yanıkları olmaktadır. Cildin herhangi bölümünde oluşan cilt yanıklarının kısa sürede tedavi edilmesine yönelik bu kremin önerildiği bilinmektedir.

Tedavinin gerekli görüldüğü bir diğer konu ise egzama olmaktadır. Vücudun farklı farklı bölgelerinde oluşan ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olan egzamanın tedavisinde sıkça kullanılan meşhur bir krem olarak bilinmektedir.

Kremin tercih edildiği tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise sivilce problemi olarak bilinmektedir. Sivilce oluşumunun sonrasında kalıcı görünen lekelenmelerin Advantan krem ile kısa sürede giderildiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir
Egzama İçin Doğal Yöntemler

Advantan Krem Kullanımı

Advantan kremin kullanım şekli, öncelikle doktor tarafından kremin kullanılmasına yönelik teşhis konulması ile başlamaktadır. Teşhisi belirlenen durumlar, Advantan krem kullanımının etki alanlarından biri olması halinde tedavi süreci başlatılmaktadır.

Kremin güçlü bir etkisinin olmasının yanında kortizon içerdiği bilinmektedir. Bu sebeple tavsiye edilen kullanım süresinin üzerine çıkılmaması oldukça önemli bir öneri olarak sunulmaktadır.

Krem aylık olarak kullanılmakta olup bir ay daha kullanılmak istendiğinde mutlaka bir doktor onayından geçilmesi gerekmektedir. Doktor onayı ile birlikte kullanılabileceği maksimum sürenin 3 ay olduğu bilinmektedir. Fakat krem kullanıcısı bir çocuk ise bu sürenin bir ayı geçmemesi gerekmektedir.

Advantan krem kullanılırken, cildin kremi tamamen emdiğinden emin olunması gerekmektedir. Herhangi bir bez ya da örtüyle temas etmesi halinde kremin etkisi deri üzerinde gösterilememektedir.

İlginizi Çekebilir
Doğal Sivilce Maskesi

Advantan Kremin Yan Etkileri Var Mıdır?

Advantan kremin yan etkileri, kremin kullanımına ve kullanan kişinin cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple krem kullanım sürecinde beklenmeyen reaksiyonların oluşması halinde mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Kremin olası yan etkileri olarak şu durumlar listelenmektedir:

 • Ciltte kuruluk ya da kızarıklık oluşması
 • Deri yüzeyinde uzun süre yanma hissinin oluşması
 • Belirli bir bölgede kısıtlı kalmayıp vücudun her yerine yayılan bir kaşıntı hissinin oluşması
 • Hormon değişikliğine bağlı olarak aşırı tüylenme oluşması
 • Farklı bir neden olmaksızın sivilce çıkmaya başlaması

Bu nedenlerin görülmeye başlanması, kremin cilt yüzeyinde alerjik bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu sebeple, yan etkilerin görülmesini beklemeden önce kremin el bileğinin küçük bir kısmında denenmesi önerilmektedir.

Kremin deneme sürecinde herhangi bir alerji durumu varsa daha küçük oranda gözlemlenecek bu sayede hem ciltte herhangi bir tahribat oluşmayacak hem de kısa sürede çözüme kavuşmak mümkün olabilecektir.

egzama

Advantan Kremin Etken Maddesi Nedir?

Advantan krem etken maddesi, cilt yüzeyinde oluşan egzama benzeri durumların giderilmesine yönelik bir içerik sunan, metilprednisolon olarak bilinmektedir. Bu etken maddesi şu tedavilere yönelik kullanılan ilaç içeriklerinde bulunmaktadır:

 • Şişlik ve iltihap giderici, iltihap oluşumunu önleyici
 • Kızarıklık ve kaşıntı giderici
 • Akıntılı egzama, madeni para görünümlü egzama, kaşıntılı egzama
 • Atopik dermatit

Bu tedavilerin her birisi için önemli çözümler sunmakta olan krem içerisindeki etken madde aynı zamanda, sivilce nedeniyle oluşan kızarıklıkların da giderilmesini sağlamaktadır. BU sebeple sivilce tedavilerinin akabinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bu hastalıklardan herhangi biri için kremin kullanılması, öncelikle doktorun ilgili teşhisi yapmasını zorunlu kılmaktadır. Reçeteli bir ilaç olması nedeniyle doktor onayı olmadan alınması mümkün olmamaktadır.

Advantan Krem Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Advantan krem kullanımında dikkat edilecekler, kremin tedavi sürecini en iyi bir şekilde tamamlanması adına sunulan önerilerdir. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Krem kullanımı öncesinde cilt temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Cilde uygun olan temizleyiciler ile krem kullanımından yarım saat kadar önce temizlik işlemi yapılmalıdır.
 • Krem kullanımı öncesinde alerji durumunun tespit edilmesi gerekmektedir. Olası yan etkiler ile karşılaşmamak için bu durum önemli olmaktadır.
 • Krem sivilce sonrası lekelenmeleri gidermektedir fakat sivilce kremi olarak kullanılmaması gerekmektedir.
  Kremin açık olarak görünen yaralara sürülmemesi önerilmektedir.
 • Mantara bağlı enfeksiyonlar farklı bir hastalık kategorisinde değerlendirilmesi nedeniyle bu hastalıkların tedavi süreçlerinde kullanılmaması önerilmektedir.
 • Krem kullanımı esnasında, krem sürülen bölgenin açık bırakılması ve hava ile temas etmesi sağlanmalıdır.
 • Kremin kullanılmasından yaş sınırı, 6 ay olarak belirlenmektedir. 6 ay öncesinde hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. 6 ay sonrasında ise bir uzman görüşü ile tedavi başlatılabilir.
 • Kreme kesintisiz olarak devam edilmesi önerilmemektedir. Tedavi süreçleri içerisinde mutlaka belirli sürelerle ara verilmesi gerekmektedir.

Advantan Krem Fiyatı Nedir?

Advantan kreminin fiyatı, vergiler gibi değişkenlik gösteren oranlar ile birlikte her yıl farklı tutarlara karşılık gelmektedir. 39 gram ölçüsündeki krem için 2020 fiyatının 8,71 TL olduğu bilinmektedir.

Advantan krem satışının reçeteli ya da reçetesiz satılma durumu da yıllara göre değişkenlik gösterdiği için eczaneye danışılması gerekmektedir. Reçetesiz satılmaması halinde kremin bir doktor tarafından yazılması gerekli görülmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir