Arnica kremin kullanımı, kişilerin herhangi bir nedenle morluklarla başa çıkamaması durumudur. Çarpma, düşme ya da uykusuzluktan kaynaklanan göz altı morluklarında kremin kullanılması başarılı sonuç verir. Arnica krem içeriğinde bulunan bitki özleri ile cilde bakım yaparak meydana gelen morlukları onarır. Bu sayede oluşan morluklara neden olan gözenekler ve kılcal damarlar tamir olur.

Arnica Kremin İçeriği Nedir?

Arnica kremin içindekiler Orta Sibirya’da yetişen Arnica Montana bitkisinin özleri ile yasemin ve kokoja bitkilerinin karışımıdır. Bitkisel özleri ile kişilerin güvenle kullanmasını sağlayan ürün, Batı Amerika’da yaygın bulunan çeşitli bitkileri de içinde ihtiva eder. montana bitkisi, morlukların dağılmasında etkili iken, yasemin ve diğer bitkiler hoş bir koku verir. İçeriğinde bulunan kokoja bitkisinin ağrı kesici özelliği vardır. Bu nedenle vurma ve çarpma nedeniyle oluşmuş morlukların tedavisinde kullanımı, ağrıyı da keser. İçinde bulunan diğer bitkiler, gözeneklerin küçülmesini ve cildin normal tonuna dönmesini sağlar. Kremin içinde yapay parfüm bulunmaz. Krem, kokusunu tamamen bitki özlerinden almaktadır.

Arnica Krem Ne İçin Kullanılır Neye İyi Gelir?

Arnica kremin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Krem, bölgesel ödemlerden kurtulmak için kullanılmaktadır. Derinin hemen altında bulunan ödemin atılmasında faydası bulunan Arnica krem, derinin terleme yoluyla fazla sudan arınmasına yardımcı olmaktadır. Derin bölgelerde olmayan, deri altında toplanan yüzeysel ödemlerde krem, gözle görülür fayda sağlar.
 • Krem, dönemsel ya da günlük şişkinliklerde de kullanılmaktadır. Çok uzun süre ayakta kalınan ya da fazla tuz tüketilen bir günün ertesinde el ve ayaklarda şişkinlikler görülebilir. Bu şişkinliğin nedeni bölgesel su toplanmasıdır. Rahatsız ayakkabı kullanımı nedeniyle ayaklarda şişkinlik meydana gelebilir. Bu durumda toplanan suyun atılmasında krem kullanılabilir.
 • Özellikle gebelikte görülen el ve yüz şişkinliğinin nedeni bozulan uyku düzeni olabilir. Aynı zamanda vücutta meydana gelen metabolik değişimler de yüzde şişmeye neden olur. Bu nedenlerle meydana gelen şişkinlikler de su toplanmasına bağlı olarak gelişmektedir. Bu tip şişmelerde Arnica kremin kullanımı uygundur.

İlginizi Çekebilir
Ödem İçin Doğal Yöntemler

yüz şişkinliği

Arnica Krem Nasıl Kullanılır?

Arnica kremin kullanım şekli, masaj yaparak sürme şeklindedir. Masaj yaparak deriye yedirilecek krem, hafif sert bir şekilde uygulanmalıdır. Özellikle morluk durumunda uygulanması halinde, deri altına kremin absorbe edildiğinden emin olunmalıdır. Çünkü çarpma durumunda meydana gelen morluklarda, deri yüzeyine yakın kılcal damarlarda çatlama meydana gelir ve kan sızmaya başlar. Meydana gelecek bu sızıntı, deri yüzeyinde morluk şeklinde görünür. Bu morluğun dağılması için kişilerin kremi masaj yaparak uygulaması gerekmektedir.

Krem, yüz ve diğer bölgelerde kullanıma uygundur. Masaj yaparak uygulama işlemi, çok fazla krem kullanımına neden olmamalıdır. Fazla krem kullanmanız durumunda ciltte tahriş ve alerjik enfeksiyon meydana gelmesi ihtimali vardır.
Krem, günde en fazla 3 defa uygulanmalıdır. Hamile ve emziren kadınlarda bu sayı 1’e düşmelidir. Kremin çok fazla kullanılması çabuk iyileşme sağlamaz.

Arnica Kremin Yan Etkileri Var Mıdır?

Arnica krem kullanıldığında oluşabilecek yan etkiler şu şekildedir:

 • Kremin yan etkileri nadiren ortaya çıkar. Ancak ciddi rahatsızlığa neden olabilir.
 • Kremin aşırı kullanılması, kullanılan bölgede ağrıya, yanma hissine neden olabilir.
 • Krem kullanıldıktan sonra bölgenin üzeri kapatılmamalıdır. Hava almayan bölgede emilim düşük olur ve deri rahatsızlıkları görülme riski artar.
 • Nadiren baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtilerle alerjiye neden olabilir.
 • Bitkisel ürünlerin neredeyse tamamında meydana gelen bir yan etki olarak kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu tür bir yan etkinin görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.
 • Yüzde makyaj öncesi ve sonrası uygulanmamalıdır. Uygulamanın yapılacağı bölgenin yeni yıkanmış ve kurulanmış olmasına dikkat edilmelidir. Krem, kirli veya kimyasal ürünle etkileşime girebileceği bölgelere uygulanmamalıdır.

Arnica kremin Fiyatı Nedir?

Arnica kremin ücreti 29 TL’dir. Dermo marketlerde satışı devam eden kremi eczanelerde bulmak da mümkündür. Kremin kullanımı, eczacıya veya doktora sorularak gerçekleştirilmelidir. Kremin bazı kişilerde alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca hassas ciltlerde tahriş görülebilir.

Hangi Tip Morluklarda Arnica Krem Kullanılmalıdır?

Arnica kremin kullanılabileceği morluk tipleri şu şekildedir:

 • Gebelik döneminde göbek ve bel çevresinde çatlaklar meydana gelir. Bazı durumlarda kişilerin bu bölgeleri çatlamanın yanında morarır. Bunun nedeni, çatlamanın içten, kılcal damarların yoğun olduğu bölgeleri de kapsayacak şekilde devam etmesidir. kılcal damarlarda, ani genişlemeye bağlı olarak meydana gelen çatlaklardan sızan kan, zararsızdır. Ancak yüzeye yakın bölgelerde morluk görünümüne neden olabilir. Bu görüntünün ortadan kalkması için krem kullanılabilir.
 • Uykusuzluk veya diğer nedenlerle meydana gelen göz altı morluklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Genellikle yeni doğum yapmış kadınlarda meydana gelen göz altı morlukları, uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle ortaya çıkabilir. Emziren kadınlar, sütün zarar görmemesi için krem kullanımına dikkat etmelidir. Ancak Arnica krem, içinde bulunan maddelerin doğal olması sayesinde süte zarar vermez, emziren kadınların kullanımına uygundur.
 • Çarpma sebepli morluklarda, morluğun dağılmasını sağlar. Moraran bölgenin toparlanarak eski hale gelmesine yardımcı olur.
 • Bacaklarda varisten dolayı meydana gelen morarmaları yavaşlatır. Bu morarmaların tamamen ortadan kalkması komplike bir işlemdir. Varislerin oluşma nedeni damar genişlemesi olduğundan, damarların genişlemesini engelleyen de bir madde bulunamayacağından kesinlikle doktora gidilmesi gerekir. Ancak Arnica krem, varis oluşumunun yavaşlamasına yardımcı olur.
 • Ayakta uzun süre kalmaya bağlı gelişen bölgesel morarmaların önlenmesinde kullanılır. Uzun süre ayakta kalan kişinin damarlarında kan akışı hızlanır. Buna bağlı olarak yüzeye bağlı bölgelerde damar izleri daha fazla görünür. Meydana gelen bu izlerin oluşturtacağı morlukların ortadan kalkması için Arnica kremin, hafif sert bir masajla sürülmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir