Vajinada Yara İçin Doğal Yöntemler

Vajinadaki yaralar dünyada pek çok kadının karşılaştığı bir sorundur. Genel olarak bu yaraların oluşmasında farklı sebepler de karşımıza çıkabilmektedir.

Yaraların korkutucu bir sebebi yoktur fakat zaman geçirilmeden tedavi edilmesi gerekecektir. Yaraların bulaşabileceği için çıkan yaraya anında müdahale etmek ve yayılmasını önlemek büyük önem taşır.

Vajinada yara için doğal yöntemler her kadın tarafından uygulanabilir. Vajinada akıntının meydana gelmesi yaraların oluştuğunun habercisidir.

Bu akıntıların normal akıntıdan farklı olarak kötü kokulu bir şekilde meydana gelebileceği de unutulmamalıdır. Yine aynı şekilde vajinada cinsel ilişki sonrasında yaşanabilecek olan ağrıların vajina yaralarını meydana getirdiği görülür. Kaşınma ve yanma hissi de bunlardan bazılarıdır.

Bu gibi durumların hepsinin görülmesi vajina yaralarının oluştuğunun göstergesidir. Belirtiler varsa hemen doğal tedavi yöntemleri uygulanmalı ve vücuttan en kısa zaman içerisinde atılmalıdır.

Vajinal Akıntı İçin Doğal Yöntemler

Vajinada Yara Nasıl Oluşur

Vajinada meydana gelen yaraların birden fazla sebebi olabilir. Vajinanın nem dengesinin korunmaması durumunda da yaralar meydana gelebilecektir. Özellikle vajina kendiliğinden akıntı meydana getirebilir.

Bu akıntıların temizlenmemesi durumunda da vajina nemi yenileyecek ve buna bağlı olarak farklı mikroorganizmalar türeyecektir. Öncelikle vajinanın iyi bir şekilde temizlendiğinden emin olmak gerekecektir. Bunun yanı sıra cinsel ilişkilerin korumasız yapılması da vajinada yaraları meydana getirebilecektir.

Korumanın tek başına yeterli olmaması ve partnerin tek olması sağlanmalıdır. Birden fazla partner ile cinsel ilişki vajinal hastalıkları yoğun bir şekilde arttırabilecektir.

Vajinada yara nasıl oluşur sorusunun bir diğer cevabı da sinirsel sebeplerdir. Kimi zaman cinsel ilişki sırasında vajinadaki sinirler darbe alabilmektedir.

Bunun sonucunda da sinirlerin zedelenmesi yaraların oluşmasına sebebiyet verebilecektir. Vajinadaki yaraların başka bir sebebi de mantar olabilir. Özellikle de vajina temizliğinde kullanılan ve vajinanın PH dengesinde bozulmalar meydana getiren losyonlar ya da vücut kremleri mantar oluşumunu arttıran sebeplerdir.

Vajina temizliği karbonat ya da sirke ile yapılabilir. Bunun gibi doğal yöntemlerin tercih edilmesi sayesinde mantar oluşumu riski de azaltılacaktır. Vajina temizliğinde kullanılan farklı losyonların kimyasal ürünler içerdikleri unutulmamalıdır. Aynı zamanda vajina kendi kendini temizleyebilen bir özelliğe sahiptir.

Mantar riskinin son dönemlerde kadınlarda artış göstermesinin asıl sebebi de bu gibi farklı kozmetik ürünlerinin kullanımının artmasıdır. Uzmanlar tarafından bu gibi ilaçların kullanılması önerilmemektedir.

Vajinada yara nasıl oluşur konusunun tek bir cevabı bulunmamakta. Cilt hastalıkları da yaraların temel sebebi olabilecektir. Bunun için doktor kontrolü önem kazanacaktır.

Yaraların temel sebebinin bilinmesi tedavi için büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca yaraların oluşmasındaki bir diğer etken de menopoz olabilir. Menopoz döneminde vajinanın kuruması temizlenmesini engellemektedir. Kendi içinde temizlenemeyen vajina ekstra bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Vajinadaki yaranın cinsel ilişkiden kaynaklanabileceği de unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak erken tedavinin görülmesi ve tanının en kısa zamanda yapılabilmesi için doktora gitmekte fayda bulunacaktır.

Vajina Yara Tedavisi

Vajinadaki yaranın tedavi edilebilmesi için öncelikle yaranın neden kaynaklandığını tespit etmek gerekmektedir. Yara eğer cilt hastalıklarından dolayı kaynaklanıyorsa buna bağlı bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra temizlenmeyen vajina için de farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

İç çamaşırlarının ham maddesi de vajinadaki yaraları arttırabilmekte. Özellikle plastiğe yakın olan iç çamaşırlarının tercih edilmesi yaraların iyileşmesini geciktirmektedir. Dantel ayrıntısının vajinaya yakın olan kısımlarda kullanılması, vajinanın kaşıntılarını daha da arttırabilecektir. Düz ve pamuklu bir iç çamaşırının kullanılması önerilmektedir.

Vajinada Yanma ve Kanama İçin Doğal Yöntemler

Kimi zaman doktor kontrolü neticesinde yaralar için ilaçlar da verilebilecektir. Bu ilaçların çoğunlukla losyon olduğu görülmektedir. Doktor tedavisinde bu ilaçlar kullanılabilir fakat bir sonraki yarada aynı ilacın yeniden kullanılması önerilmemektedir.

Mümkün olduğunca doğal olan tedavi yöntemleri uygulanırsa, vajinanın kendini yenilemesi ve yaraların iyileşmesi daha olanaklı hale gelecektir.

Vajinada Yara Bitkisel Tedavi

  • Sirkeli Su

Vajina yara tedavisi için vajina temizliği büyük önem taşımaktadır. Vajina temizliğinde sirkeli su gönül rahatlığıyla uygulanabilecektir. Sirkenin güçlü bir temizleme özelliği bulunmaktadır. 1 litre suyun içerisine 2 su bardağı üzüm sirkesi karıştırılır. Bu karışım vajinanın temizlenmesinde kullanılır.

Temiz bir havlu bez yardımı ile vajinanın temizliği sağlanabilecektir. Sirkenin kokusunun engellenebilmesi açısından vajina ılık su ile yeniden yıkanabilir. Ardından pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.

  • Nar Kabuğu 

Vajinada yara için en çok tavsiye ve tercih edilen kür arasında nar kabuğu gelmektedir. Nar kabuklarının pişirilip süzülerek şekerle karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı her gün için.

Vajinada yara bitkisel tedavi için de nar çiçeği de tavsiye edilmektedir. Nar çiçeği ile balı karıştırıp macun kıvamına getirerek her gün 1 kaşık yiyebilirsiniz.

  • Meşe Kabuğu

Vajinada yara için bir diğer doğal yöntem de meşe kabuğudur. Meşe kabukları aynı nar kabukları gibi pişirilip süzülür. Daha sonra içerisine badem yağı karıştırılır.

Her gün bu işlemi yaptıktan sonra hasta bu suya oturtulur.

  • Mersin ağacı Tohumu

Vajinada yara için mersin ağacı tohumu ile de vajinada yara bitkisel tedavi için başka bir yöntemdir. Mersin ağacı tohumunu kaynatıp her gün içmek vajinada yara tedavisi için önemlidir.

NOT: Bu yöntemler herhangi bir etki göstermediği takdirde doktorunuza başvurun.

Vajinada Yara Nasıl Geçer

Vajinada yara için doğal yöntemler uzmanlar tarafından da önerilen bazı durumlardır. Özellikle bu tedavi yöntemlerinden birisi soğuk su kompresidir. Temiz bir havlu soğuk su ile yıkanır ve vajinanın rahatlaması için kompres şeklinde uygulanır. Yaraların ortaya çıkardığı kaşıntı ve yanma hissi de bu sayede daha da azalabilecektir.

Vajinada yara nasıl geçer sorusunun en önemli cevabı, aslında yaraların neden oluştuğunu belirlemektir. Vajinadaki yaraların neden çıktığı belirlenirse, buna uygun olan bir tedavi yöntemi de uygulanabilecektir.

Günlük hayatta sekmelerin oluşmasına neden olabilecek olan vajina yaralarının erken tedavisi vajinaya yayılmaması açısından büyük önem taşır. Uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise ağrı kesicilerdir. Bunun doğal bir tedavi olmadığı bilinmektedir.

Fakat hastanın yaraları çok fazla etki ediyorsa ve geçici bir çözüm arıyorsa, doktor kontrolünde ağrı kesici kullanabilir.

Vajinada yara nasıl geçer konusunun bir diğer cevabı da yoğurt olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaraların iyileşmesi ve vajina kaşıntısının dindirilmesi için yoğurt kullanılabilir. Aynı su kompresinde olduğu gibi yoğurdun da soğuk olması gerekmektedir.

Soğuk olan yoğurt bir havlu yardımı ile vajinaya sürülür. Birkaç dakika bekletildikten sonra hafif bir şekilde su ile yıkanır. Sonrasında kurulama yapılır.

Tüm vücudun sağlığını da etkileyen su tüketimi ihtiyaç dahilinde vücuda alınmalıdır. Su sayesinde vücudun dengesi de korunacaktır. Aynı şekilde düzenli beslenmenin de çok büyük bir oranda etkisinin olduğu unutulmamalıdır.

Eğer doktor tedavisine başvurulmuşsa, doktorun önerisinde olan ilaçlar rahatlıkla kullanılabilecektir. Fakat uzmanlar tarafından ilaç yerine doğal tedavi yöntemlerinin önerildiği unutulmamalıdır. Doğal tedavi yöntemleri sayesinde çok daha kolay bir şekilde yaraların iyileştiği görülebilecektir.

Vajinada Yaraya Ne İyi Gelir

Ülkemizde de pek çok kadında görülen vajina yaralarının birden fazla sebebi olabilir. Vajinada ortaya çıkan yaraların sebebinin bulunması, bir sonraki yaraların oluşmasını da engelleyecektir. Özellikle vajina temizliği gündelik hayatta da büyük bir öneme sahiptir.

Vajinanın mümkün olduğunca kimyasal olmayan ürünlerle temizlenmesi gerekmektedir. Vajinanın PH dengesini bozabilecek olan temizleyiciler yaraların oluşmasına neden olabilir.

Son dönemlerde piyasada yer alan vajina temizleyiciler PH dengeli olarak satışa sunulsa da uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Sadece su yardımıyla vajina temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

Duş sonrasında vajinanın içinin kurutulmaması mantar riskini ortaya çıkaracaktır. Mantarın oluşması da yaraların meydana gelmesine sebebiyet verir. Her yıkama sonrasında vajinanın içinin de temiz bir havlu ile kurulanması gerekecektir.

Vajinada yaraya ne iyi gelir sorusuna baktığımızda, aslında yaranın sebebinin bulunması cevap için büyük önem taşıyacaktır. Yaraların kimi zaman cinsel ilişki sonrasında da ortaya çıktığı bilinmekte. Tek eşli cinsel ilişki yara riskini ortadan kaldırabilecektir.

Aynı şekilde cinsel ilişki sırasında korunmak da yaraların oluşmasını engellemektedir. Yanma ve kızarma hissi varsa soğuk su ile kompres yapılabilir. Böylece vajinanın rahatlaması sağlanabilir.

Vajina yara tedavisi için vajina temizliği büyük önem taşımaktadır. Vajina temizliğinde sirkeli su gönül rahatlığıyla uygulanabilecektir. Sirkenin güçlü bir temizleme özelliği bulunmaktadır. 1 litre suyun içerisine 2 su bardağı üzüm sirkesi karıştırılır. Bu karışım vajinanın temizlenmesinde kullanılır.

Vajina Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Temiz bir havlu bez yardımı ile vajinanın temizliği sağlanabilecektir. Sirkenin kokusunun engellenebilmesi açısından vajina ılık su ile yeniden yıkanabilir. Ardından pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.

Rahim Ağzı Yara Sebepleri

  • Rahim ağzı yaranın en büyük sebebi enfeksiyonlardır.
  • Çok sık cinsel ilişkiye girmek
  • Hormon değişiklikleri
  • Kimyasal sebepler (prezervatif, geciktirici vs gibi araç ve gereçlerin kullanımı)

Rahim Ağzı Yara Neden Olur

Rahim ağzı yaralarının en büyük nedeni enfeksiyondur. Ancak bazı durumlarda kullanılan ilaçlar da rahim ağzında yara oluşumuna sebep olmaktadır. Bu şekilde bir sorunla karşı karşıyasanız ilacın kullanımını kesmelisiniz.

Servisite sebep olan 3 mikroorganizma bulunmaktadır. Klamidya, gonore ve  trikomonasdır. Bunların dışında genel olarak alerjiye sebep olan maddeler sebep olabilir.

Servisite sebep olan bir diğer durum da cinsel ilişkiye çok sık girilmesidir. Kadının ıslanmasını beklemeden cinsel ilişkiye girmek en büyük sebepler arasında yerini almaktadır.

Vajinada Yara Varken İlişkiye Girilirmi

Kadınların yaşı ne olursa olsun cinsel ilişkiye giren her kadının servisit olma ihtimali vardır. Vajinada yara varken ilişkiye girilirmi sorusunun tek ve net cevabı olarak; vajinada yara varken cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Vajinada Yara Varken Hamile Kalınırmı

Vajinada yara varken hamile kalınırmı, yara hamile kalmaya bir engel olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Ancak rahim ağzında yara varsa ve normal doğum yapacaklar için hastalığın tekrarlaması söz konusudur. Tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü rahim ağzında bulunan yara sürekli olarak iltihaplanmaya ve ağrıya sebep olabilir.

Vajinada Yara Gebeliğe Engel Mi

Vajinada yara gebeliğe engel mi, herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Ancak normal doğum yapacaklar için hastalığın tekrar etmesi olasıdır.

Rahim Ağzı Yarası Nasıl Yakılır

Rahim ağzı yarası nasıl yakılır; lazer tedavisi ile yakılmaktadır. Rahim ağzı yaraları uzmanlar tarafından tespit edildikten sonra, hastanın kendi isteğine göre yakılmaktadır.

Rahim ağzı yara yakılma işlemi için herhangi bir anesteziye gerek yoktur. Yara oldukça hızlı iyileşmektedir.

Rahim Ağzı Yarası Yakılması Ücreti

Rahim ağzı yarası yakılması ücreti 2019 yılında özel hastanede muayenesiyle birlikte yaklaşık olarak 400 – 500 TL arasında değişmektedir. Ancak her hastanenin fiyatı aynı olmadığı için size tam olarak bir fiyat verememekteyiz.

Rahim Ağzı Yarası Nasıl İyileşir

Rahim ağzı yarası nasıl iyileşir; bir uzmana danışarak nasıl ve ne şekilde tedavi edileceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz. Sizin için en uygun tedaviye kısa sürede başlayacaktır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir