Stevia Nedir

Stevia doğal tatlandırıcı olarak kullanılan ve çeşitli cilt sağlığı problemlerinde de kullanılan bir bitkidir. Piyasada şeker otu olarak da anılan stevia bitkisi, hem tatlı çeşitlerinde hem de çay ve kahve tatlandırıcısı olarak kullanılmaktadır.

Stevia Bitkisi Nedir?

Stevia bitkisi, Güney Amerika’da yetişen, yerli kabilelerinin kullandığı, çalıya benzeyen vahşi bir bitkidir. Bu bitki yıllardır Paraguay ve Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Türkiye genelinde de şeker otu olarak piyasada hayat bulan stevia bitkisi hem tatlı çeşitlerinde hem de çay ve kahve tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Bu bitkinin en önemli özelliği şeker kullanımına sağlıklı bir alternatif olmasıdır. Stevia, hiç şeker içermemesine rağmen tatlı bir bitkidir ve kalori olarak sıfır kalorilidir. Uzun zamandır Avrupa ve Amerika’da doğal tatlandırıcı olarak kullanılan stevia bitkisi Türkiye’de de son yıllar içerisinde Karadeniz taraflarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu bitki, tüketildiğinde hazım aşaması sırasında vücutta insülin salgılanmasına gerek olmuyor.

Bitkinin elde edilmesi için ise tropikal bir iklim şarttır. Bu tip iklimlerde yetişen stevia bitkisinin yaprakları kuruduktan sonra ekstresi çıkarılarak yapraklarındaki glikozit maddesi edilir.

Stevia Nasıl Kullanılır?

Stevia bitkisinin kullanımı için hasta olmaya gerek yoktur. Bu bitkiyi vücuda oldukça zararlı olan şekeri kullanmak isteyemeyen ve şeker yerine geçen doğal ürün kullanmak isteyen herkes tüketebilir. Çay, kahve, yemek ve tatlılarda kullanılabilir. Sıcak bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş stevia eklenip, 10 dakika dinlendirildikten sonra süzüp içilebilir. Ayrıca stevia bitkisi çiğ olarak da kullanılır.

Bu bitki çiğ olarak tüketime açık olduğu gibi yapraklarını kurutarak da tüketmek mümkündür. Kurutulmuş yaprakları bir havanda ezerek toz haline getirip içeceklere tatlandırıcı olarak ya da tatlılara ilave olarak kullanmak mümkündür. Çiğ olarak kullanmak istendiğinde ise ıhlamur gibi demlenerek içilebilir.

Tatlılara katılacak stevia tatlandırıcısı başlıca iki şekilde kullanıma açıktır. Bunlar stevia tozu ve konsantre stevia sıvısıdır. Ancak stevia toz kullanımı, hafif bir bitki aroma kokusu ve kırıntısı içereceğinden, çoğu insan stevia tozu kullanımına alışmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle insanlar genellikle tatlılarda konsantre stevia sıvısını kullanıma en uygun bulmaktadırlar.

Stevia
Stevia

Stevia Neye İyi Gelir?

Stevia bitkisinin ve bitkiden elde edilen ürünlerin faydaları şu şekildedir:

 • Bitkinin içeriğinde bulunan steviosid maddesi vücuttaki tat duyuları tarafından normal şekerin 300 katı kadar daha tatlı olarak algılanır. Sadece bir tutam stevia bitkisi ile 1 litre çay veya kahve tatlandırılabilir. Dolayısıyla şeker kullanımını tercih edenler için sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir.
 • Normal şekerin aksine dişlerde plak oluşumunu yavaşlatır ve çürük oluşumlarına sebebiyet vermez.
 • Vücut tarafından emilecek kalsiyum miktarı stevia kullanımı sayesinde arttırılmış olur.
 • Hipertansiyonu önleyici etkisi vardır.
 • Stevia bitkisinden elde edilen öz su, kan şekeri seviyesini düzenleyici görev yapmaktadır.
 • Doğal bir tatlandırıcı olmasına rağmen içeriğinde hiç şeker bulunmamaktadır. Sadece dildeki tat alma hücrelerine tatlıymış gibi hissettirir. Bu harika özelliği sayesinde şeker hastaları tarafından kullanılan sağlıklı bir seçenektir.
 • Bitkinin cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır. Cilt yüzeyini besler, sıkılaştırır ve kırışıklıkları giderir. Cilt maskesi olarak da kullanılabilen bir bitki dermatit etkisi ile sivilceleri azaltır ve yeni sivilce oluşumunu en aza indirir.
 • Sağlıklı bir bitki olduğundan bağırsak florasını koruyucu görev yapar.
 • Mide florasını da korur. Vücuttaki asit ve alkali dengesini sağlamaktadır.
 • Kabızlık, depresyon ve asabiyet gibi sorunlar karşısında yatıştırıcı ve tedavi edici bir özelliğe sahip olmaktadır.
 • Nikotin isteğini azalttığı için sigarayı bırakmak isteyen bireylere de kullanılması önerilir.
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır.
 • Kalorisi olmadığından beyaz şeker gibi kilo aldırmaz, dolayısıyla zayıflamaya yardımcıdır. Obezite ile mücadele etmede kullanılabilecek bir üründür.
 • Bilinen ve rastlanılan herhangi bir yan etkisi yoktur.

İlginizi Çekebilir

Yağlı Ciltler İçin Peeling Tarifi

Stevia Bitkisi Nerede Satılır?

Stevia bitkisinin satın almak isteyen kişiler için piyasada tablet, toz form, fide ya da tohum olarak satış seçenekleri mevcuttur. İnternet üzerinden satış yapan siteler aracılığıyla satın alınabilir. Siteler arasında fiyat karşılaştırması yaparak bütçeye en uygun olan ürün tedarik edilebilir.

Stevia Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Stevia bitkisini yetiştirmek ve kullanmak isteyen kişiler için en doğru tarihler Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Bu bitki diğer bitkilerin aksine çok fazla bakım istemediğinden kolay yetiştirilir. Bitkiyi yetiştirmek isteyen kişiler bitkiye uygun bir saksıda yetiştirebilirler. Bunun için yapılması gereken ilk şey uygun bir saksıya bitkinin tohumunu saksıya ekmektir.

Hangi saksıya ekileceğine karar verdikten sonra tohumun üzerine tohumun kalınlığı kadar toprak atılmalıdır. Saksı 3 gün boyunca güneş almayan, serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu 3 günün ilk gününde tohuma biraz fazla su verilmesi şarttır. Bitkiyi yetiştirmek isteyenlerin bu konuya dikkat etmelerdi önerilir. Üçüncü günün sonunda saksı belirli zamanlarda güneş alan bir yere koyulmalıdır. Yani saksı gün boyunca güneş almamalıdır. Ayrıca tohum da her gün doğru ölçüde sulanmalıdır.

Stevia Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Stevia bitkisinin zararları çok fazla olmamakla beraber bu konuda kesin bir bilgide bulunmamaktadır. Stevia bitkisinin piyasa üzerinde belirtilen çok fazla yan etkisi olmadığı bilinse de, bu konuda yapılan araştırmalar ya da bilimsel kaynakların net olarak belirlenmemiştir.

Bazı kaynaklara göre stevia bitkisi tamamen doğal ve hiçbir yan etkisi söz konusu olmayan bir bitki olsa da bazı kaynaklarda sindirim sistemi problemleri ile erkeklerde kısırlığa sebep olabileceği belirtilmektedir. Bu sebepten hangi amaçla olursa olsun stevia bitkisini kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılması gereklidir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir