Saç İçin Sarımsak Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç için yapılan sarımsak maskesi, saç derisinin ve saç uçlarının daha güçlü olması amacıyla yapılmaktadır. Saç için sarımsak maskesi, her saç tipi için uygun olmakla birlikte kullanım öncesinde alerji testinin yapılması da önerilmektedir.

Sarımsak maskesi yapılırken, maske içeriğine farklı malzemeler eklenerek sarımsak maskesi türetilebilmektedir. Bilinen 5 farklı sarımsak maskesi tarifi bulunmaktadır. Bu tariflerin içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

  • Sarımsaklı ve zeytinyağlı saç maskesi
  • Sarımsaklı ve yumurtalı saç maskesi
  • Sarımsaklı ve limon sulu saç maskesi
  • Sarımsaklı ve yoğurtlu saç maskesi
  • Sarımsaklı ve papatya çaylı saç maskesi

Bu saç maskesi tarifleri, saç tipine uygun olacak şekilde yapıldığı gibi saç bakımından olan şikayetlere göre de şekillenmektedir. Saç dökülmesi, saç kepeği gibi problemlere göre en uygun olan maskenin kullanılması önerilmektedir.

Saç İçin Saç İçin Sarımsak Maskesi Nasıl Yapılır ve Nasıl Uygulanır ?

Sarımsaklı ve Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Sarımsak ve zeytinyağı bulunduran saç maskesi, az saçı olanların saç gürleştirmek amacıyla uygulanan bir maske olarak bilinmektedir. Bu maskenin içeriğinde bulunan 3-4 diş sarımsağın rendeleyerek kullanılması gerekmektedir.

Rendelenmiş ve suyu sıkılmış sarımsağın içerisine ortalama 1 yemek kaşığı ölçüsünde Aloe Vera özü eklenmelidir. Son malzeme olarak da 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullanılarak maske hazır hale getirilmektedir.

Maske içeriğinde Aloe Vera kullanılması, saç köklerini güçlendirici bir etki sunmaktadır. Fakat alternatif olarak Aloe Vera eklemeden yapılan maskenin de aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir.

Maske içerisinde kullanılan zeytinyağının ılık olarak eklenmesi önerilmektedir. Bu sayede malzemelerin birbirine rahatlıkla karışması mümkün olmaktadır. Hazırlanan karışım saç diplerine sürülerek havayla teması kesilmelidir. Ortalama bekleme süresi ise 40 dakika olarak belirlenmektedir.

40 dakikanın ardından saçın durulanması mutlaka saça uygun olan bir şampuanla yapılmalıdır. Şampuan kullanımının ardından durulama işleminin ayrıntılı olarak yapılması gerekmektedir. Maskenin haftada bir defa kullanılması yeterli görülmektedir.

Saç İçin Sarımsak Maskesi

Sarımsaklı ve Yumurtalı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Sarımsaklı, yumurtalı saç maskesi yapılırken, bal ve zeytinyağının da eklenerek maskenin daha zengin bir içeriğe sahip olması sağlanmaktadır. İnce telli saçlar için daha kalın ve güçlü saç teline sahip olmak için önerilmektedir.

Rendelendikten sonra suyu çıkarılan 4 diş sarımsağın üzerine ılık zeytinyağı eklenir, daha sonra 1 adet yumurtanın sarısı, 1 tatlı kaşı bal eklenerek karışım hazırlanır. Maskenin uygulanması için iyi bir şekilde karıştırıldığından emin olunması gerekmektedir.

Saç için sarımsak maskesi türleri arasında en çok tercih edilen yumurtalı maske, saç diplerine uygulanması önerilen bir maskedir. Saç diplerinden yeni çıkacak olan saçların daha kalın ve gür çıkmasını sağlayabilmektedir.

Maskenin ortalama bekleme süresinin 20-30 dakika aralığında olması önerilmektedir. Yeterli düzeyde bekletilen maske iyi bir şekilde durulanmalıdır. Durulanma esnasında bitkisel içerikli şampuan kullanımı önerilmektedir.

Limon Sulu Sarımsak Maskesi Nasıl Uygulanır?

Saç için yapılan limon sulu sarımsak maskesi, saçta bulunan kepeklerin arındırılması için yapılmaktadır. Saç derisinden kaynaklanan kepeklenmenin giderilmesine yönelik yapılan maskenin içerisinde şu malzemeler bulunmaktadır:

Sarımsak
Limon suyu
Bal

Verilen malzemeler kullanılırken öncelikle sarımsak rendelenmeli ve elde edilen sarımsak suyu maskede kullanılmalıdır. 3 diş sarımsak üzerine 1 yemek kaşığı ölçüsünde limon suyu eklenmesi gerekmektedir.

Maske içeriğinde 1 tatlı kaşığı bal kullanımı önerilmektedir. Bal, isteğe bağlı olmakla birlikte saçın daha parlak görünmesini sağlayacağı için kullanılması önerilmektedir. Hazırlanan karışım masaj yapılarak saç derisine uygulanmalıdır.

Maskenin bekleme süresi yarım saat olarak belirlenmektedir. Yarım saat boyunca bekletilen maskenin ardından temizleme ve durulama işlemi ile maske uygulaması tamamlanmaktadır. Haftada bir uygulanması önerilmektedir.

Sarımsak ve Papatya Çayı İçerikli Maske Nasıl Yapılır?

Sarımsaklı ve papatya çaylı maske, özellikle kuru bir saç derisine sahip olanlar için saçın daha sağlıklı ve güçlü bir hale gelmesine yönelik yapılmaktadır. Bu maske içerisinde papatya ve sarımsak malzemelerine ek olarak yumurta sarısı da bulunmaktadır.

1 yumurta sarısı ve 2-3 adet poşet papatya çayının sarımsak suyuna karıştırılması ile maske hazırlanmaktadır. Fakat maskenin hazırlanmasından ortalama 40 dakika önce çayın demlenerek hazır hale getirilmesi gerekmektedir.
Hazırlanan malzemelerin özünün birbirlerine geçerek maske halini alması için iyi bir şekilde karıştırılması gerekmektedir. Hazırlanan maske saç derisine ve saç köklerine uygulandıktan sonra 20 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

Durulama gerektiren maskenin kullanım kolaylığı için duş öncesinde yapılması önerilmektedir. 20 dakikanın sonunda saçının iyi bir şekilde durulanması ve şampuanlanarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Yoğurtlu Sarımsaklı Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Sarımsak ve yoğurt ile yapılan saç maskesi, saç dökülmesi problemine yönelik yapılan saç bakım maskeleri içerisinde yer almaktadır. Saç dökülme şikayeti olanların, şu malzemeleri kullanarak saç maskesini hazırlamaları gerekmektedir:

3-4 diş sarımsağın suyu
İsteğe bağlı 1 yemek kaşığı Hint yağı
1 yemek kaşığı ölçüsünde yoğurt
1 tatlı kaşığı ölçüsünde bal

Tüm malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırılmalıdır. Karıştırıla malzemelerin yalnızca saç derisine değil saç uçlarına da uygulanması önerilmektedir. Uygulamanın yapılmasının ardından bekleme süresi 30 dakika olarak belirlenmektedir.

Sarımsağın Saç İçin Hangi Yararları Vardır?

Sarımsağın saça olan faydaları hem saç derisine hem de saç uçlarına yönelik olmaktadır. Bilinen sarımsak faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:
Saç derisinin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içerdiği için saç derisinin sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.

İnce telli saçların gürleştirilmesini sağlamaktadır.
Saç derisinin nem dengesini sağlaması sebebiyle hem kuru hem de yağlı saçlar için kullanılmaktadır.
Saç kırıklarını gidererek saçın hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.

Saç için sarımsak maskesi uygulamaları da farklı kür tarifleri ile tüm bu faydaları sunmaktadır. Herhangi bir saç problemi olmasa da genel saç bakımı için sarımsak kullanılması, uzman önerileri arasında yer almaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir