Kuru Cilt Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Deride yağ üreten bezler, cildi havadaki değişimlere karşı koruyan yağdan (sebum) yeterli miktarda üretemediğinden cilt kurur, pullanır ve bazen acır. Temel cilt bakımı kurallarını uygulayarak ve çeşitli doğal ilaçlar ve diğer tedavi yöntemlerinden birini kullanarak genellikle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Cilt Bakımı Nedir?

Yağ bezleri işlevini tam olarak yerine getirmediğinde cildiniz kurur. Bunun nedenleri arasında kalıtımsal eğilim, geçici bir hormonal dengesizlik (hamilelikte olduğu gibi) veya beslenme bozukluğu sayılabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe de ciltte kuruluk başlar.

Aşırı sıcaklık farkları ve kuvvetli rüzgar cildin nemini alıp götürür. Özellikle yağ bezleri buralarda daha az bulunduğu için eller, ayaklar, dirsekler ve genellikle çevreye açık olduğu için de yüz ve boyun çok hassastır. Ayrıca egzama, sedef hastalığı, bebeklerde pişik ve sıvı kaybı da cildin kurumasına neden olur.

Bu sebeplerden dolayı cildinize cilt bakımını eksik etmemeniz gerekir. Kuru cilt bakımı için doğal yöntemlerin mevcut olduğunu ve gerekirse de nemlendirici kremler de kullanılabilir.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru ciltler için günlük cilt bakımı yapmanın ilk yöntemi, dışarı çıktığınızda yüksek faktörlü bir güneş koruyucusu kullanın, soğuk havalarda sıcak çorap ve eldiven giyin ve dudaklarınıza düzenli olarak nemlendirici sürün. Evinizde sıcaklığı rahat ettiğiniz en düşük seviyede tutun. Gündüzleri kaloriferi kısın ve onun yerine daha sıkı giyinin.

Havalandırma ve ısıtma sistemleri, televizyon ve bilgisayar da dahil olmak üzere tüm elektrikli aletler havadaki nemi alarak derinin kurumasına neden olan pozitif yüklü iyonların yoğunluğunu arttırmaktadır. Bu iyonları en aza indirmek için bir pencereyi açık tutun, havayı nemlendirin (nem cihazı kullanarak veya kaloriferlerin üstüne ya da yakınına bir tas su koyarak) ve ev bitkileri bulundurun.

Kesinlikle plastik kaseleri peteğin üstüne direk olarak koymayın.

Plastik kapları peteğin yan tarafına asarak koyun.

Elektrikli battaniye kullanmayın. Kan dolaşımınızı hareketlendirmek için düzenli olarak egzersiz yapın ve cildinizin iyi beslenmesini ve bol oksijen almasını sağlayın.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kurucu cilt bakımı tedavisi için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Yediğinizi her yiyeceğin cildinize yararı da olabilir zararı da olabilir.

Beslenme: Çiğ meyve ve sebzelerden oluşan sağlıklı bir diyet cildi nemli tutar ve ona esneklik kazandırır. Her gün kafeinsiz içeceklerden en az 6 bardak içerek vücudun susuz kalmasını önleyin.

 • Temel yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler yiyin.
 • A ve D vitaminleri bakımından zengin olan yiyeceklerden daha çok tüketmeye çalışın. (Ancak D vitaminin temel kaynağının güneş ışınları olduğunu unutmayın)
 • E vitamini ve çinko bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 • Balık yağı takviyesi alın.

Yukarıdaki vitaminleri hangi yiyeceklerden temin edeceğinizi öğrenmek için Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Yöntemler yazımızı okuyun.

Kuru Cilt Bakım Ürünleri

Kuru cilt için bakım ürünleri piyasada pek çok alternatifi olan kremlerle doludur. Ancak bunlara yüksek miktarlarda para harcamanıza gerek yoktur.

 • Pahalı cilt bakım ürünleri alamaya hiç gerek yoktur. Dermatologların çoğu katı sebze yağlarının en iyi nemlendirici olduğunu düşünürler. Eczanelerden alacağınız basit bir nemlendirici krem de genel olarak işinizi görür.
 • Yulaf ununun yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkisi vardır. Cildi yumuşatmak için içerisine iki bardak işlenmemiş yulaf unu koyduğunuz bir tülbenti ılık suya batırın ve 15 dakikayı geçmeyecek kadar suda tutun. Cildinizi kuruladıktan sonra nemi hapsetmesi için ıslak tülbenti üstüne koyun.
 • Havadaki nemi emen bal, kuru cilt için yapışkan ama etkili bir maskedir.

El ve ayak derinizi beslemek için birer dakika dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk suya batırın. Ayrıca, kuru ellerin tedavisi için kürek kemiklerinin ortasına ve ense köküne yine dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk kompres uygulayın. Ayaklarınızdaki kuruluğu gidermek içinse belinize aynı şekilde kompres yapabilirsiniz.

Kuru Cilt Bakımı Bitkisel İlaçlar

Kuru cilt bakımı için bitkisel ilaçlar ilk olarak araştırılan ve tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Kuru cilt bakımı için bitkisel ilaçlar;

 • Aloe vera jelinin yumuşatıcı etkisi vardır ve sertleşen yüz derisine iyi gelir.
 • Kur otu da yumuşatıcıdır. Derideki kuruluğun neden olduğu kaşıntıyı geçirmek için soğuk kuş otu çayı ile kompres yapın.
 • Temel yağ asitleri içeren evening primrose yağı kullanın.
 • Itır çiçeği yağını küvetin içindeki suya 1-2 damla damlatın ve küvette 10-15 dakika kadar bekleyin.
 • Sandal ağacı ve Isparta gülü yağını bir çorba kaşığı buğday özü yağına bunlardan 2’şer damla ve bir ezan çiçeği kapsülünün içini ekleyin. geceleri kuru cilde uygulayın.

Kuru cilt bakımı için bitkisel ilaçların doğru kullanılması için Bitkisel Tedavi ve İlaçlar Nelerdir? yazımıza göz atın.

NOT: Kurulu artarsa ve acı veya iltihap olursa mutlaka tıbbi destek almanız gerekmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir