Prednol Krem Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir?

Prednol kremin kullanımı, kişilerin deri rahatsızlıkları yaşaması durumudur. Derinin herhangi bir bölgesinde meydana gelecek kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi durumlarda bu ilaç kullanılabilmektedir. Prednol krem kullanımı, anüs ve çevresi için de uygundur. Genital bölgede meydana gelebilecek kaşıntı ve yanmalarda da kullanılabilmektedir. Deride meydana gelecek döküntülerin önlenmesinde ve kaşıntı ile bağlantılı tahrişlerde bu ilacın kullanımı mümkündür.

Prednol Krem Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Prednol kremin kullanılacağı durumlar şunlardır:

Akut veya kronik egzama
Nörodermatit
Kontakt, kronik dermatitler
Numuler dermatit
Liken simpeks
Anogenital kaşıntı
Yaşlılığa bağlı kaşıntılar
Yatak yaralarından meydana gelen kaşıntılar
Psikolojik kaşıntılardan kaynaklanan tahrişler

Bu durumlarda kullanılabilecek ilaç, kişilerin deri üzerinde meydana gelebilecek ince yaralardan enfekte olmasını engeller.

Prednol Krem Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Prednol kremin kullanımında dikkat edilecek unsurlar şu şekildedir:

– İlacın etken maddesi Predenasinolon’dur. Eğer etken maddeye karşı alerjiniz varsa, ilacı kullanmamalısınız.

– Gözde kullanılmamalıdır. Açık yaraya direkt olarak sürülmemelidir. Göz ile teması durumunda bol su ile yıkanmalı ve acil doktora başvurulmalıdır.

– Tedavi süresi 2 haftadır. 2 haftayı aşan tedavilerde kreme ara verilmelidir. İlacın etki alanı içinde yer alan bölgenin uzun süreli maruz kalması durumunda tahriş olması mümkündür.

– Tedaviden sonra cilt kapatılmamalıdır. Kremin sürülmesinden sonra bölge hava almalıdır. Aksi halde deride tahriş, yanma gibi durumlar meydana gelebilir.

– Tedavi bölgesi bandajlanmamalıdır.

– Küçük çocuklarda gelişimi geriletir. Bu nedenle kullanılmamalıdır. Krem, doz açısından yüksektir ve etki alanı geniştir. Bu nedenle kas ve kemiklerde gelişim aksamaları meydana gelebilir. Bu durumlarda doktora çocuğun yaşı tam olarak söylenmelidir. Yaşın düşük ağırlığa sahip olan çocuklarda kullanımı uygun değildir.

– Tedavi edilmesi gereken bölgeye uygulanmalıdır. Kesinlikle tedavi bölgesinin dışına taşan geniş bölgeye yayılmamalıdır.

– Herhangi bir alerji durumunda kullanılmamalıdır.

– İlacın sürüldüğü dönemde kurumaya, tahrişe neden olabilecek sabunlar ve bakım kremleri kullanılmamalıdır.

– İlaç, tedavi sırasında birkaç gün içinde net olarak etki etmeye başlar. Bu nedenle ilk birkaç günde olumlu bir gelişme görmezseniz ilacı bırakmanız gerekir.

– İlaç ile birlikte tüy dökücü, alkollü cilt ürünleri kullanılmamalıdır. Saç boyası gibi vücuda enjekte olan ürünlerden uzak durulmalıdır.

– Tedavi sırasında güneş ile uzun süre temastan kaçınılmalıdır. Kremi sürdükten hemen sonra güneşe çıkılması, tahrişe neden olabilir. Ayrıca kremin kullanımı sırasında kişilerde güneş hassasiyeti gelişme ihtimali daha yüksektir.

– Kişilerin kullanacakları diğer kremlerle bu kremin etkileşimde bulunması ihtimali vardır. Bu nedenle ilacın kullanıldığı süre boyunca doktor tarafından önerilmeyen hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Herhangi bir nedenle doktora gidildiğinde krem ya da ilaç kullanılması durumunda Prednol krem kullanıldığına dair bilgi verilmesi gerekmektedir. Bilgi verilmezse etken madde ile etkileşime girecek bir ilaç kullanılabilir. Bunun sonucunda kişiler ilaç zehirlenmesi yaşayabilir.

Hangi Durumlarda Prednol Krem Kullanılmaz?

Prednol kremin kullanımının uygun olmadığı durumlar şunlardır:

Tüberküloz
Suçiçeği
Zona
Uçuk
Yüzde şişlik ve kızarıklık
Gül hatalığı
Sivilce
Açık yara olması durumunda kullanılmamalıdır.

Bir hastalığın belirtisini geçirmek için bu ilaç kullanılamaz. Hastalığın belirtilerinden biri deri döküntüsü ise bu ilacın kullanımı durumu daha zor bir hale getirecektir. Ayrıca AIDS hastalarının sahip oldukları deri yaralarında da bu ilaç kullanılmamalıdır. İlacın kullanımı için deride ciddi olmayan bir tahriş, şişlik veya kızarıklık bulunması gerekmektedir. krem, direkt olarak genital bölgelerin içine kullanılmamalıdır. Genital bölgede kullanılması için kişilerin bu ilacı doktor tavsiyesi ile almış olması gerekmektedir.

Prednol Krem Nasıl Kullanılır?

Prednol kremin kullanımı, doktor tarafından verilecek reçetede anlatılmaktadır. Tedavi süresince doktorunuz ile irtibat halinde olmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım veya talimatların dışına çıkılması, hastalığın daha kötü duruma gelmesine neden olabilir.

Krem, sadece hastalıklı bölgeye çok az miktarda uygulanmalıdır. Sadece hastalıklı bölgenin emmesi gereken ilacın, geniş bir deri alanına yayılmaması gerekir. Hafif hareketlerle yapılması gereken ovma işlemi, acıtmadan ve ani hareket yapmadan gerçekleştirilmelidir. Yaranın kanaması halinde uygulamaya ara verilmelidir. Doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece bölge açık bırakılmalıdır. Günde en fazla 2-3 kez uygulanmalıdır. 2 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Kullanım öncesinde bölgenin temiz olduğuna emin olunmalıdır. Bunun yanında bölgede herhangi bir açık yara ya da sivilce bulunmamalıdır. Yüzde kullanımında makyaj ürünleri ile etkileşimin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Makyaj ürünleri ile etkileşim durumunda kremin etkisi azalır ve krem enfekte hale gelir. Bu nedenle absorbe edilen krem miktarına bağlı olarak kişi daha fazla zarar görebilir.

Kullanım öncesinde, kullanım bölgesinde kanayan ya da kanayabilecek yara olmamasına dikkat edilmelidir. Kullanım kurallarına uyulmaması durumunda kişilerin kremden fayda sağlaması mümkün olmayacaktır.

Prednol Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Prednol kremin meydana getirebileceği yan etkiler şunlardır:

Karında ağrı
Nefes almada güçlük
Kurdeşen
Yüzde ve kulak arkasında, boğazda, dudaklarda şişme
Uygulama bölgesinde batma
Yanma
Ciltte kuruluk ve ağrı
Yara bölgesinde soyulma ve ağrı

Bahsedilen bu yan etkiler nadir görülmektedir. Ancak herhangi birinin ortaya çıkması durumunda bölge temizlenmeli ve ilacın kullanımına son verilmelidir. Nefes almada güçlük durumu, alerjiye işaret eder. Bu nedenle hemen bir sağlık kliniğine başvurulmalıdır.

Gebelikte Prednol Krem Kullanılır Mı?

Prednol kremin gebeler için kullanımı uygun değildir. Kremin kullanılması, absorbe şeklinde vücut tarafından emilime neden olmaktadır. Bu nedenle kremin etken maddeleri vücutta birikir. Emziren annelerin ve gebelerin Prednol kremi kullanması uygun değildir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir