öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe Ne İyi Gelir? En Hızlı Öksürük Kesiciler

Özellikle salgın zamanlarında ya da hasta olunduğundan insanlar öksürüğe ne iyi gelir, nasıl doğal yollarla öksürük kesilir gibi soruların cevaplarını internetten araştırmaktadır. Öksürük pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Grip, bronşit, solunum yolu enfeksiyonları, alerji gibi pek çok nedenden dolayı bir semptom olarak ortaya çıkan öksürük, fazla sigara tüketimi gibi nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Öksürük geceleri uykusuzluğa ve uzun süre devam etmesi durumunda göğüste ağrıya neden olabilir.

Öksürüğün giderilmesi için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerde genellikle bal ve bitkiler kullanılmaktadır. Öksürüğe iyi gelen bitki ve besinlerden bazıları şunlardır:

  • Bal
  • Adaçayı
  • Zencefil
  • Zerdeçal
  • Sarımak
  • Limon
  • Soğan

Evde öksürük tedavisi için genellikle doğal bitkiler kullanılmaktadır. Bu bitkilerin çay şeklinde hazırlanması ya da toz hallerinin bal ile karıştırılması ile öksürüğe iyi gelen çözümler üretmek mümkündür. Çoğu antioksidan özelliğe sahip olan bu bitki ve besinler ile öksürüğe iyi gelen karışımlar hazırlanabilir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir
Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe İyi Gelen İlaç Kullanımı

En iyi öksürük kesiciler arasında ilaçlar yer alsa da doğal yöntemlerden çoğu en az ilaçlar kadar etkilidir. Öksürük kesici ilaçlar arasında şuruplar, antihistaminikler yer almaktadır. Bu ilaçlar sahip oldukları etken maddeler ile akciğerlerdeki durumu dengeye sokmaya çalışırlar. Bu sayede öksürük azalmış veya kesilmiş olur.

Öksürük şurupları genellikle çocuklar için veriliyor gibi gözükse de öksürük sorunundan muzdarip kişiler için de doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir. Fakat bu ilaçlar kişilerde yan etkilere neden olabilmektedir. Bazen sadece öksürük sorunu yaşayan kişiler doktora gitmek de istemeyebilir. Bu nedenle doğal çözümler aranmaktadır.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler

Öksürüğe ne iyi gelir sorusu için pek çok cevap vardır. Öksürüp üst solunum enfeksiyonu, grip ve aşırı sigara tüketimi gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Öksürük, doğal yöntemlerle azaltılabilir ve tamamen kesilebilirdir. Öksürüğün giderilmesi için kullanılan doğal yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Bitki Çayları: Öksürük için en çok kullanılan yöntemler arasında bitki çayları yer almaktadır. Özellikle adaçayı tercih edilir. Adaçayı, sahip olduğu özellikler sayesinde öksürüğe iyi gelmektedir. Bunu yanı sıra zencefilli limonlu bitki çayları da öksürüğe iyi gelen bitki çayları arasında yer almaktadır. Ayrıca ıhlamur, yeşil çay gibi bitki çayları da öksürük için etkilidir.
  • Karışımlar: Özellikle bal ile yapılan karışımlar öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bir kaşık toz zencefil ve iki kaşık bal kullanarak öksürük için harika bir kür oluşturulabilir. Ayrıca limon ve zerdeçal ile zenginleştirerek öksürüğün hafifletilmesi, hatta karışımın etki süresi boyunca tamamen kesilmesi sağlanabilir.
  • Ayva Yaprağı: Ayva yaprakları öksürük tedavisinde en etkili bitkilerden biridir. İçeriğinde yer alan maddeler ve bileşenler sayesinde boğazdaki enfeksiyonlara iyi gelmekte ve öksürüğü hafifletmektedir.

Öksürüğe iyi gelen pek çok yöntem vardır. Kişiler kendileri deneyerek en sevdikleri yöntemi kullanabilirler.

İngiliz Karbonatı Nedir? Nasıl Kullanılır? merak edilenler için tıklayın!


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir