Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından oldukça faydalı olan hünnap, Çin tıbbında kendine yer edinmiş önemli bir bitkidir. Hünnap nedir ve nasıl kullanılır gibi sorular, bu bitkinin kullanımı ve faydalarını bilmeyen insanlar tarafından sorulan sorulardandır. Hünnap bitkisinin pek çok faydası vardır. Başta uykusuzluğa iyi geldiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirmekte, öksürüğe iyi gelmektedir. 

Hünnap bitkisi C vitamini açısından zengin olup yüksek oranda lif ve potasyum içermektedir. Oldukça güçlü bir besin kaynağı olması nedeniyle insanın tokluk hissetmesine yardımcı olmaktadır. Böylece zayıflamak isteyen insanlar arasında da oldukça yaygın kullanılır. Güney Asya bölgesinde yetişen hünnap, ülkemizde Güney Anadolu ve Batı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Hünnap bitkisinin toplamda 6 cinsi ve bu cinslere bağlı olacak şekilde 25 farklı türü bulunmaktadır.

Hünnap ziziphus jujuba adı verilen bir ağaçta yetişir. Çin hurması adı da verilmektedir. Kabızlık ve uykusuzluk gibi durumlara iyi gelmektedir. Kurutularak tatlılarda da kullanılabildiği gibi oldukça sağlı bir atıştırmalık olduğundan günlük olarak da tüketilebilmektedir. Antioksidan açısından zengin olmasının yanı sıra düşük kaloriye sahiptir.

hünnap faydaları
hünnap faydaları

Hünnap Faydaları

Hünnap faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Öksürüğe, kabızlığa ve uykusuzluğa iyi gelir. 
 • Zengin bir lif kaynağıdır. 
 • Antioksidan açısından zengin bir bitkidir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Solunum yollarını mukus yapısını azaltarak temizler.
 • Tok tutma özelliği sayesinde diyet uygulayan insanların kilo vermesinde yardımcı olur.
 • Ciltte meydana gelen tahriş durumuna iyi gelir.
 • Kanın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliği sayesinde kansere karşı savaşmada yardımcıdır.

Potasyum açısından oldukça zengin bir bitki olan hünnap, damarların genişlemesini sağlar ve kan basıncını dengeler. Ayrıca barındırdığı yüksek lif oranıyla sindirim sistemini, besin alımını dengeleyerek düzene sokar. Şişkin hissetme, kabız, kramp gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. İçerdiği polisakkaritler ve diğer asitler sayesinde güçlü bir antioksidan özellik taşır. Ayrıca sahip olduğu saponinler sayesinde kolesterolü dengeler. Düşük kolesterol kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltır. Zaman zaman salgın olarak ortaya çıkan üst solunum enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Mukus ve balgam oluşumunu azalttığından ve bromelain adı verilen bir enzime sahip olduğundan öksürüğe de iyi gelmektedir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir? En Hızlı Öksürük Kesiciler için tıklayın!

Hünnap Nasıl Kullanılır?

Faydalı olduğu çoğunluk tarafından bilinen bu bitki ile ilgili hünnap nedir ve nasıl kullanılır sorularıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hünnap bitkisi meyve şeklinde tüketilebileceği gibi çiğ ya da kuru olarak da tüketilebilmektedir. Üstelik kurutulmuş hünnap bitkisinden çay yapılabilmektedir. Çayın yanı sıra hünnap meyve uyu, hünnap sirkesi gibi pek çok tüketim şekli vardır.

Hünnap faydalı bir bitki olsa da fazla ve bilinçsizce tüketilmemesi gerekir. Düzenli kullanımda etkisini gösterir. Özellikle uykusuzluk ve kabızlık gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu durumda düzenli olarak tüketilen hünnap, etkilerini kısa zaman içinde gösterecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir