Kolajen Maya Maskesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Maya maskesi kullanımı, cildin parlamasını ve yaşlılığa karşı kendisini korumasını sağlamaktadır. Yaş maya kullanılarak hazırlanan kolajen maya maskesinin, birbirinden farklı tarifleri ve teknikleri geliştirilmiştir. Oldukça etkili olan kolajen maya maskesi, cildin ihtiyaç duyduğu potasyum kaynağını cilde aktarmaktadır. Mayanın yenileme ve gençleştirme özelliği, ciltte bulunan leke ve kırışıklıkların giderilmesini sağlamaktadır. Özellikle 30 yaşından sonra kullanılmaya başlanması tavsiye edilen kolajen maya maskeleri, gençlik döneminde de kullanıma uygundur. Çok etkili ve kuvvetli bir maske olduğundan, haftanın belirli günlerinde uygulanması yeterli olacaktır. Kolajen maya maskesinin cilde zarar vermemesi ve tüm etkilerini göstermesi için maskenin kullanımında belirtilen talimatlara uyum sağlanmalıdır.

Kolajen Maya Maskesi Özellikleri Ve İçeriği

Kolajen Maya Maskesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Maya maskesinin özellikleri ele alındığında, cilt yüzeyinin canlanması için ihtiyaç duyulan tüm mineral ve vitaminlerin, maskenin çerisinde yer aldığı anlaşılmaktadır. Maya maskesi, hazırlık aşamasında birbirinden farklı yağlar ve malzemelerle birleştirilerek kullanılabilmektedir. Yaş mayanın birçok malzemeyle uyum sağlaması, yaş maya haricinde diğer malzemelerin de cilde etki etmesini sağlamaktadır. Çok güçlü ve etkili bir maske olan kolajen maya maskesi, dikkatli kullanım sonucunda cildi düzeltmeye başlayacaktır. Maskenin uygulandığı andan itibaren, cilt yüzeyindeki olumlu değişiklikler gözle görülebilir. Kolajen maya maskesinin içine eklenecek yağ ve malzemeler, cilt yüzeyinin sorunlarına ve cildin özelliklerine göre kombine edilebilir.

Kolajen Maya Maskesinin İçinde Bulunan Mineral ve Vitaminler

Yaş mayanın özelliklerinin başında, içinde sayısız mineral ve vitamin bulundurması gelmektedir. Bu kadar mineralin tek bir üründe bulunması, mayanın etkilerini güçlendirmektedir. Yaş mayada bulunan maddeler ve bu maddelerin sağladığı faydalar şu şekilde açıklanabilir:

B1 Vitamini: Cilt yüzeyinde oluşmuş kalıcı lekelerin yok olmasını sağlamaktadır. Güneş yanığı sonucu vücutta oluşan tüm lekeler, maya maskesi kullanımıyla yok edilebilir. B1 Vitamini, cildin kırışıklıklarını da engellemekte, mevcut kırışıklıkları yok etmektedir.
B2 Vitamini: Kontakt dermatit ve egzama gibi kronik hastalıkların tedavi sürecinde etkili bir üründür. Cildin yenilenmesi ve gençleşmesi için etkilidir.
B3 Vitamini: Saç ve cilt bakımı için hazırlanan ürünlerde kullanılmaktadır. Ciltte sivilce çıkmasını engellemekte, sivilcelerden kalan kırmızı lekeleri gidermektedir.
B6 Vitamini: B6 Vitamini azaldığı zaman, cilt yüzeyinde kuruma ve pullanmalar meydana gelmektedir.
Potasyum: Cildin nemini koruması için gerekli minerallerden bir tanesidir.
Folik Asit: Cilt yüzeyinde birikmiş bakterilerin yok edilmesini sağlayan, antioksidan içerikli mineraldir.

Kolajen Maya Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Maya maskesi kullanımının faydaları aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

Çok fazla yağ üreten ciltlerdeki sebum miktarını azaltmakta ve cildi nemlendirmektedir. Çok yağlı ciltlerde meydana gelen parlama sorunu, maya maskesi kullanımıyla yok edilmektedir.

Çok kuru ciltlerin nemlenmesi için yaş maya maskesi kullanılmaktadır. Cildin kuruluğunu giderecek yağlarla birlikte maske hazırlandığında, cildin kuruluğu ortadan kaldırılır.

Tüm cilt türlerinde ortaya çıkan siyah nokta ve sivilcelerin yok edilmesini sağlamaktadır.

Ciltteki ölü derinin gitmesi ve cildin kendini yenilemesi sağlanır.

Egzama türündeki cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır.

Yaşlanma sonucu ortaya çıkan kırışıklık, leke ve sarkmaların önüne geçmektedir.

Cildin yenilenmesini sağladığından, 30 yaş üstü kişilerin düzenli şekilde kullanması gerekir.

Cildin beyazlaşmasını sağlayan maya maskesi, cilt yüzeyindeki renk eşitsizliklerini de gidermektedir.

Maya maskesi yıkandıktan hemen sonra, ciltte beyazlama ve parlama oluşmaktadır. Cilt yüzeyi, maskenin hemen ardından kadife gibi olacak ve gerekli tüm nemini sağlayacaktır.

Kolajen Maya Maskesi

Kolajen Maya Maskesini Hazırlamak

Yağlı Ciltlere Uygun Kolajen Maya Maskesi Hazırlanışı

Yağlanma giderici maya maskesi hazırlamak için, 2 tatlı kaşığı yaş maya ve 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu kullanılmalıdır. Maya ufalandıktan sonra, limon suyuyla karıştırılmalı ve yüze süremeye uygun kıvama getirilmelidir. Maske çok sıvı olursa, üzerine biraz daha yaş maya eklenebilir ancak limon suyunun kontrollü şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Maske hazırlandıktan sonra, elle masaj yapılarak, maskenin tüm cilde yedirilmesi gerekir. Göz çevresinden uzak tutularak uygulama yapıldıktan sonra, 15 dakika beklenmelidir. 15 dakikanın sonunda, cilt maskeyi tamamen emer ve ciltte gerilme oluşur. Ilık suyla masaj yapılarak, ciltteki tüm maske temizlenmelidir. Haftada iki kez tekrarlanan maya maskesi, cildin yağ problemini ortadan kaldıracaktır.

Cilt Lekelerini Gideren Maya Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Leke giderici maya maskesi hazırlamak için 1 çorba kaşığı içme suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı yaş maya kullanılacaktır. Belirtilen ölçülere denk gelecek boyutlarda, plastik, ahşap ya da porselen kaşıklar kullanılmalıdır. Yaş maya iyice ezildikten sonra, üzerine karbonat eklenmeli ve suyla bağlanmalıdır. Suyun kontrollü şekilde eklenmesi gerekir. Maya maskesinin macun kıvamına gelmesi sağlandıktan sonra, bir fırça yardımıyla ya da elle uygulama yapılmalıdır. Leke bulunan cilt yüzeyine, maskenin masaj yaparak uygulanması gerekecektir. Maskenin 10 dakika bekletilmesinin ardından, ılık suyla masaj yapılarak tüm maske temizlenmelidir.

Kolajen Maya Maskesi Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Maya maskesinin uygulanışı esnasında, belli kurallara dikkat etmek gerekir. İlk olarak maya maskesinin sadece akşamları uygulanması gerektiği ve maskenin ardından çok fazla ışığa çıkılmaması konusunda uyarı yapılmaktadır. Özellikle güneş ışığına çıkıldığında, henüz maskenin etkisinde kalan cilt yüzeyi tahriş olacaktır. Maya maskesi başta olmak üzere, tüm cilt maskelerinin gece yatmadan önce uygulanmasına dikkat edilmelidir. Maskenin uygulanışından önce, cildin tüm kirlerden ve makyajdan arındırılması gerekir. Maya maskesinin hazırlanışında, kesinlikle metal ürünler kullanılmamalıdır. Maya maskesinin uygulanışında da geçerli olan bu durum, maskenin vitaminlerini kaybetmemesi açısından oldukça önemlidir. Maske uygulandıktan sonra, en fazla 1 dakika beklenmesi ve ılık suyla cildin temizlenmesi gerekir. Maskenin temizliği aşamasında, kimyasal malzemeler kullanılmamalıdır. Maske temizlendikten sonra, tampon hareketlerle cilt kurulanmalı ve yüz nemlendiricisiyle, tüm cilt nemlendirilmelidir. Maya maskesinin, diğer maskelerde olduğu gibi göz çevresi ve dudak çevresine değmemesine dikkat etmek gerekir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir