İhtiyol Pomad ( Kara Merhem )

Tıp alanındaki ismi ihtiyol pomad veya ihtiyol krem olsa da, halk arasında kara merhem olarak bilinen bu krem hakkında sizler için en çok aranan ve merak edilen konuların detaylı paylaşımını yapacağız.

Adını pek duymadığınız ihtiyol pomad, sağlık alanında cilt sorunlarına karşı kullanılan bir kremdir. Kara merhem olarak da bilinir. Bir çok iltihaplı cilt üzerindeki problemlerin çözümünde kullanılan kara merhem, deri hastalıklarının tedavilerinde de kullanılmaktadır.

İhtiyol pomad adındaki bu kreme neden kara merhem denildiğine gelecek olursak; diğer kremlerin aksine beyaz değilde, alüminyum tüpün içindeki kremin rengi siyah olduğu için kara merhem adı verilmiştir.

Kara merhem olarak halk arasında söylenmektedir. Ancak bir çok eczacı kara merhem denildiği zaman ihtiyol pomadın istendiğini bilmektedir.

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Nedir

İhtiyol pomad ( kara merhem ) nedir sorusunu sorduğunuzda öncelikle size krem alüminyum tüpün içerisinde siyah renktedir. Bu yüzden ilk defa kullanacak olanlar için bunu bir uyarı olarak belirtelim.

İhtiyol pomad kara merhem içerisindeki etken madde %10 ihtimol, %80 vazelin ve %10 oranında lanolin bulunmaktadır. İhtimol ne demek diye soranlar için; kara merhem dememizin ve kremin siyah olmasının tek sebebi ihtimoldür. Yani kara merheme rengini veren ihtimoldür.

İhtiyol pomad 20 gr. alüminyum tüpün içerisinde satılan bir kremdir. Kokusu kimine göre hoş kimine göre ağır bir kokuya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Tüpün içerisindeki krem siyah ve yağlı bir pomatdır.

Lokal antiseptik ve irritan özelliğine sahip olan kara merhem iltihaplı hastalıklar olan çıban, egzama, apse, sivilce ve deri üzerindeki iltihaplı diğer antiseptiklerle birlikte kronik olarak cilt rahatsızlıklarının tedavilerine yardımcı olarak tercihen kullanılmaktadır.

Egzama İçin Doğal Yöntemler

Daha doğrusu iltihaplı bölgedeki iltihabı akıtmasını sağlamaktadır.

Genel olarak deri üzerine sürülür ve hafif cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılır. Antiseptik ve dezenfektan adı altında bulunan ilaçların sınıfında kendine yer almıştır.

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Ne İşe Yarar

Kara merhem içerisindeki etken madde sayesinde antiseptiklere ve iltihaplara karşı oldukça etkili bir kremdir. İltihaplı bölgeye sürüldüğü zaman kısa sürede iltihabı yok eder ve kurutur.

Cildin üzerinde bulunan iltihaplı sivilcelere karşı da oldukça etkilidir. Uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre sürülmelidir. Cildin üzerindeki sivilce, çıban, egzama ve iltihaplı rahatsızlıklar için yaratılan bir kremdir.

Kısaca ihtiyol pomad (kara merhem) ne işe yarar diyecek olursanız, cilt üzerinde bulunan iltihaplı deri problemlerinin iltihabının akıtılmasını sağlar.

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Nasıl Kullanılır

İhtiyol pomad yani kara merhem nasıl kullanılır sorusundan önce sizlere ilk önereceğimiz konu, içerisindeki etken maddelere karşı herhangi bir alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın.

Kullanımı oldukça basit olan kara merhem, deri üzerine sürülerek kullanımı tavsiye edilmektedir. Sürüldükten sonra etkisini kısa sürede göstermektedir. Haricen kullanabilirsiniz. Günde 1 defa hastalıklı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kremi sürdükten sonra gazlı bez yardımıyla kapatabilirsiniz. Ancak hava sirkülasyonunu kesinlikle tamamen engelleyecek şekilde kapatmayınız.

Kullanacağınız bölgeyi temizleyin. İltihaplı bölgenin büyüklüğüne göre nohut tanesini geçmeyecek şekilde kullanmanız tavsiye edilir. Yağlı bir krem olduğu için yetecek miktarı kendiniz belirlemelisiniz ve iyice yedirmelisiniz.  Daha sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Anestol Pomad Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Kesinlikle açık yaralı bölgeye sürmeyin. Kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü okuyup gerekirse eczacınıza veya doktorunuza danışın.

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Faydaları

 • İltihap kurutur
 • İltihaplı sivilcelerin iltihaplarını akıtır
 • Egzamaya iyi gelir
 • Çıbanları yok eder
 • Aknelerle mücadele eder
 • Apse oluşumunu engeller
 • Deri iltihaplanmalarını engeller
 • Deri döküntüsüne iyi gelir
 • Dolamaya karşı etkilidir
 • Ciltteki iltihaplı bölgeleri iyileştirir

Kara merhem faydaları olduğu kadar yan etkileri de mevcuttur.

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Yan Etkileri

Kara merhem yan etkileri yok diyecek kadar azdır. Ancak bazı durumlarda içerisindeki etken maddelere karşı herhangi bir alerjiniz mevcutta belli başlı yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Kara Merhem Yan Etkileri

 • Deride tahriş
 • İzole olgularda kesecik oluşur
 • Deride renk değişimi görülür
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Alerjik reaksiyonlar görülür

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Fiyatı

İhtiyol pomad fiyatı diğer adıyla kara merhem fiyatı yaklaşık olarak 2019 yılında fiyatı 20 TL olarak bilinmektedir. Tüm eczanelerde bulunur. Doktor tarafından reçete edilir. Reçetesiz olarak da alabilirsiniz.

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem ) Kullananlar

Kara merhem kullananlar genel olarak olumlu yorumları olmuştur. Ancak alerjik reaksiyon gösteren kişilerin yorumları olumsuz olarak gözlemlenmiştir. Deride renk değişimi, kızarıklık ve tahriş gözlemlenen kullanıcılar bu yönde şikayetleri olmuştur.

Herkesin cilt yapısı farklıdır. Herkeste aynı etkiyi göstermeyecektir. Kremi düzenli olarak kullanırsanız etkisini veya yan etkilerini görebilirsiniz. Kesinlikle içerisindeki etken maddeye karşı alerjiniz varsa kremi kullanmayın.

Kara Merhemin Saklanması ve Kullanımı

Kara merhemi çocukların yetişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayın. Son kullanma tarihi geçen kremleri satın almayın ve kullanmayın. 25°C’nin altındaki odalarda muhafaza edin.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir