İdrar Söktürücü Nedir?

İdrar söktürücünün tanımı, vücutta fazla suyun atılmasını ve böbreklerin çalışmasını sağlayan maddeler olarak yapılır. İdrar sökme özelliği, birikmiş suyun meydana getirdiği şişkinliğin alınma ve kişilerin kemiklerine yapılan basıyı azaltma durumudur. İdrar söktürücü kullanımı, kişilerin özellikle eklem bölgelerinde toplanan su miktarının düşürülmesini, dolayısıyla kemiklere yapılan baskının azalmasını sağlar. Bu da vücudu rahatlatarak hareket kolaylığı ve tansiyon kontrolüne yardımcı olur.

İdrar Söktürücü İlaçlar ve Besinler Nelerdir?

İdrar söktürücü çeşitleri, doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. Doğal idrar söktürücüler bitkisel içerikler ve meyve- sebzelerdir. Yapay idrar sökücüler ise ilaçlardır. İlaçlar, meyve sebzeden daha kısa sürede etki göstermesi nedeniyle tercih edilir. Ancak ilaçların vücutta yaptığı birikme ve kontrolün sağlanması konusundaki zorlanma, vücutta daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun yanında doğal idrar sökücüler, vücutta birikmeye neden olmaz. Ancak uzun sürede etki edebilir. Doğal idrar sökücülerin kullanımında tutarlılık ve zamanlama önemlidir.

Kişilerin idrar sökücüye ihtiyaç duymalarının nedeni, vücutlarında biriken sudur. Ödem olarak da bilinen bu su, karında, ayak bileklerinde ve el bileklerinde toplanır. Gün içinde özellikle ayaklarda şişmeye neden olur. Genellikle tek başına görülen bir rahatsızlık değildir. Ödem toplanmasının nedeni, kalp damar ve dolaşım rahatsızlıkları, kanın miktarından kaynaklanan bozukluklar ya da su içmemeye bağlı su toplanmasıdır. Bunun yanında aşırı tuz tüketimine bağlı olarak sodyumun tolare edilememesi durumunda ödem meydana gelebilir. Tuz, suyu vücutta tutar. Bu nedenle kişide su toplanması oluşur. İdrar söktürücülerle bu durum ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında böbreklerin çalışmamasından kaynaklanan bir su tutulumu da meydana gelmiş olabilir. Tiroit bezlerinin bozulması, böbreklerin çalışma hızının düşmesi gibi sorunlar, vücutta ödem oluşmasına neden olur. Bu durumlarda idrar söktürücü kullanılması zorunludur.

İdrar Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?

İdrar söktürücü ilaçların kullanım şekli, idrar sökücünün türüne göre değişiklik gösterir. Kullanım, yapay idrar söktürücülerde doktor tavsiyesinin dışına çıkmamalıdır. İdrar söktürücülerin uygun olmayan şekilde aşırı kullanımı, böbreklerin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca kullanılan ilacın içeriğinde bulunan maddelerin vücut tarafından sindirilememesi, absorbe edilememesi gibi durumlarda metabolizma dengesi de bozulur. Özellikle yapay idrar sökücülerin kullanımında doktorun verdiği süre aşılmamalıdır. Kişilerde nefes darlığı, ağız kuruması, su içme ihtiyacı, baş dönmesi ve kan değerlerinde düşüş görülmesi durumunda idrar sökücülerin bırakılması gerekmektedir. Ayrıca idrar sökücülerin kullanıldığı süre boyunca kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. İdrar söktürücü kullanımında mineral dengesinde değişiklikleri görülebilir. Bu durumlara karşı mineral ve vitamin desteği alınmalı, sebze meyve tüketimi arttırılmalıdır.

Karpuz İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilir Mi?

Karpuzun idrar söktürme yeteneği, içinde bulunan yüksek su oranından kaynaklanmaktadır. Likopen adlı içeriğe sahip olması nedeniyle vücudu serbest radikallerden korur. Bağışıklık sistemini düzenler ve böbreklerin daha uygun şekilde çalışmasını sağlar. İçeriğinin alkali ve arındırıcı olması nedeniyle böbrekleri temizlerken vücuda faydalı bir içerik bırakır. Bağırsaktan toksinleri temizleyerek daha güçlü bir emilim sağlar. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğinde hem idrar söktürücü bulunduran, hem de idrar söktürücülerin bir yan etkisi olabilecek durumları ortadan kaldırabilecek maddeler bulunduran karpuz, bu özellikleri ile tercih edilebilmektedir.

Domates İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilir Mi?

Domatesin idrar söktürme özelliği, içeriğinde bulunan %90 su oranından kaynaklanmaktadır. Bu su oranı, vücutta tutunan suyun atılmasına ve idrar söktürme işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. C vitamini, selenyum, A vitamini, beta- karoten ve likopen içermesi nedeniyle idrar söktürme işlevinin yanında antioksidan kaynağı olma özelliği de taşır. kan damarlarında birikme yapan ve suyun tutulmasına neden olan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. antioksidan olması, iltihaplanmayı önler. Bu sayede iltihabın vücut tarafından dağıtılması için biriktirilen suyun da atılmasını sağlar. Damarları açması sayesinde dolaşımı kolaylaştırır. Kanın tüm hücrelerde kolaylıkla dolaşması, kan gitmemesi nedeniyle iltihaplanma yapan vücut bölümlerinin de iltihabı atmasına yardımcı olur.

Yaban Mersini Suyu İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilir Mi?

Yaban mersini suyunun idrar söktürme özelliği, posası ile birlikte tüketilmesinden daha faydalı olan nadir meyvelerdendir. En büyük özelliği, ödem söktürmesi sırasında ortaya çıkan fazla suyun atılımında mineralleri muhafaza etmektir. Potasyumu ve diğer mineralleri vücutta tutması ile bilinir. Bu nedenle sağlıklı şekilde idrar söktürme özelliği taşır.Ayrıca idrar söktürürken idrar yollarındaki iltihapları da giderici bir özelliğe sahiptir.

Havuç İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilir Mi?

Havucun idrar söktürme özelliği, su tutumunun gözleri etkilemesi açısından önemlidir. Vücutta fazla su tutulumu, organlarda bulunan suyun da çekilerek tutulumun bulunduğu bölgelere yoğunlaşmasına neden olur. Bu durum, göz gibi bol su ile varlığını sürdüren organlarda işlevini yerine getirememe, kuruluk, kuruluğa bağlı ağrı ve net görememe gibi kusurları da beraberinde getirir. Havucun idrar söktürme özelliği de buradan gelmektedir. İçeriğindeki mineraller, idrar söktürücü olmasının yanında, suyu ödem noktalarına çekilmiş organların tekrar sıvı dengesine kavuşmaları konusunda etkilidir. Potasyum yönünden zengin olması, idrar söktürücü özelliğinin yanında kaybedilen minerallerin kazandırılmasını da sağlar.

Patlıcan ve Enginar İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilir Mi?

Patlıcan ve enginarın idrar sökme özelliği, böbrek fonksiyonlarını düzenleme becerisinden kaynaklanmaktadır.içeriğinde çok fazla su bulunan ve kafeik aside de sahip olan bu besinler, tüketilmeleri durumunda metabolizmayı hızlandırır. İdrar söktürücü olma nedenleri de temelde böbrek işlevlerini düzenlemektir. Tembel böbreklere sahip olan kişi, gerekli atımı gerçekleştirmemesi nedeniyle su toplamaya başlar. Kemik ve eklemlerde biriken ödem, idrar söktürücü kullanımı ile çekildiğinde ise mineral eksikliğinden dolayı eklem ağrıları başlar. Biriken ödemin bir anda çekilmesi, eklem ağrılarına neden olabilir. Ancak bu eklem ağrıları, bu besinlerin içinde bulunan minerallerle giderilebilir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir