Citronella Yağı

Citronella olarak bilinen yağ türü, limon içerikli uçucu bir yağ olarak tanımlanmaktadır. Citronella, limon çimeni yağı olarak da adlandırılmaktadır. Hem şifalı hem de kokusu itibariyle güzelliğe ilişkin pek çok sektörde kullanılmakta olan bir yağdır.

Aromaterapi olarak bilinen, koku içerikli terapi yöntemlerinde kullanılmakta olan bu yağ türünün bilinen pek çok yararı bulunmaktadır. Dışarıdan gelmekte olan zararlı mikroplara karşı bir kalkan görevi görmesinin yanı sıra olumsuz ruh hallerine karşı da koruyucu olduğu bilinmektedir.

Cilt sağlığı, saç bakımı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi alanlarda tedavi edici içerikler sunmakta olan bu yağın, kozmetik sektöründe de parfüm içeriği olarak kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

Citronella Yağının Faydaları Nelerdir?

Citronella yağının sunduğu yararlar, birbirinden farklı alanlar olmasının yanı sıra genel vücut sağlığına yönelik olmaktadır. Bu sebeple şifalı bir yağ olarak adlandırılan yağın yararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Dışarıda bulunan böcek ve kötü huylu bakterilerin kovulmasını sağlamaktadır. Bu sebeple oda kokusu olarak da tercih edilmesi mümkün olmaktadır.
 • Gevşeme ve rahatlama etkisi sayesinde aromaterapi sürecinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Stres ve kaygı durumları ile başa çıkarak psikolojik olarak iyi olma halini korumaktadır.
 • Kalp atışlarında düzenleme sağlamaktadır. Ritim bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • Migren ve farklı nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Solunum yollarındaki tıkanmaların giderilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Eklemlerde oluşan ağrıların ve iltihaplanmaların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnç kazandırır.
 • Regl dönemi ve dışında oluşan karın ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Detoks etkisi sayesinde vücutta oluşan şişkinliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Saç köklerini güçlendirmekte ve saç dökülmesini azalttığı bilinmektedir.
 • Gevşeme ile birlikte uyku problemlerine çözüm olarak rahat bir uykuya sahip olunmasını sağlamaktadır.

Detoks

Citronella Yağının Kullanımına İlişkin Tavsiyeler

Citronella yağı kullanım önerileri, istenen sonucun en etkili bir biçimde alınmasını sağladıkları için oldukça önemlidir. Kullanım ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 3-4 santimetre uzaklık ile uygulanması solunum sistemine yönelik tedavilerde yeterli olmaktadır. Daha uzak veya daha yakın mesafeler tercih edilmemelidir.
 • Cilt için kullanmak isteyenlerin nemlendirici kremlerin içerisinde 5-6 damla ölçüsünde eklemeleri önerilmektedir.
 • Masaj yaparak kullanmak isteyenler için bir başka yağ ile birlikte kullanılarak yağın seyreltilmesinin sağlanması önerilmektedir.
 • Böcek kovucu ya da oda kokusu için kullanmak isteyenlere yönelik sunulan ölçü önerisi ise 10 damla olarak verilmektedir. 100 ml ölçüsünde su için önerilen miktardır.

Citronella yağının kullanım alanlarına göre farklı ölçüler ile kullanılması önerilmektedir. Bu öneriler dışında yağın çok fazla kullanılması halinde alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Daha az kullanılması halinde ise yeterli etkiler gözlemlenmeyebilir. Bu sebeple ölçüler konusunda hassasiyet gösterilmesi önemli önerilerin başında gelmektedir.

Citronella Yağı ile Böcek İlacı Nasıl Yapılır?

Citronella yağıyla böcek ilacı hazırlama, öncelikle gerçek bir Citronella yağının alınmasıyla başlamaktadır. Güvenilir bir aktardan yağın alınmasının ardından şu ölçülerdeki malzemelerin temin edilmesi gerekmektedir:

 • 60 ml su
 • 40 ml ispirto
 • 30 damla Citronella yağı
 • 25 damla doğal nane yağı
 • 15 damla çay ağacı yağı

Bu malzemelerin yanı sıra isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı ölçüsünde Jojoba yağı da eklenebilmektedir. Tüm bu malzemelerin spreyi olan bir şişeye koyulması gerekmektedir. Malzemeler eklenirken ilk önce suyun eklenmesi yağların seyrelmesi açısından önemlidir. Karıştırılan ürün hazır halde bulunmakta ve sprey ile kullanılabilmektedir.

Citronella Yağının Uyku Düzenine Etkisi

Citronella yağıyla uyku problemlerini çözme, öncelikle yağın rahatlatıcı etkisi ile olmaktadır. Yağ içerisindeki etken maddelerin koku yardımıyla etkili olması, psikolojik olarak da gevşeme ve rahatlamayı sağlamaktadır.

Bu yağın uyku problemleri için kullanılmasının yanı sıra farklı bir konu için kullanılsa bile uyku düzenini olumlu etkilediği bilinmektedir. Fakat doğrudan uyku düzeni için kullanılması, düzenli bir şekilde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır.

Uykudan yaklaşık 1 saat öncesinde hazırlanmış olan kokunun teneffüs edilmesi ile ya da nevresimlere yağdan az miktarda damlatılması ile rahat bir uyku uyumak mümkün olmaktadır. Fakat bu durumun uyku problemini çözmesi için öncelikle düzenli bir yaşam gerekli olmaktadır.

Yaşam Enerjisinin Citronella Yağı ile Yükseltilmesi

Citronella yağının yaşam enerjisine etkisi, sunduğu rahatlama etkisinin yanı sıra içeriğindeki direnç verici güç sayesinde olmaktadır. Citronella yağı ile daha sağlıklı ve dinç bir vücuda kavuşmak mümkün olduğu gibi, daha enerjik bir yaşama da kavuşmak mümkün olmaktadır.
Bu süreç için yağın kullanımının şu şekilde yapılması gerekmektedir:

 • 2 tatlı kaşığı Citronella yağı ile 1 tatlı kaşığı taşıyıcı yağlardan birinin karıştırılması gerekmektedir.
 • Taşıyıcı yağ olarak Tamanu yağının kullanılması önerilmektedir.
 • Hazırlanan bu karışımın her gün şakak kısımlarına sürülmesi önerilmektedir.
 • Özellikle günün başlangıç zamanlarında kullanılması enerjinin yüksek kalmasını sağlamaktadır.

Citronella Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Citronella yağıyla saç bakımı yapmak, saçların daha güçlü bir görünüme kavuşmasını sağlamanın yanı sıra saç dökülmelerinde de ciddi oranlarda azalmalar oluşmasını sağlamaktadır. Fakat bunun için yağın düzenli olarak haftada bir ya da iki defa kullanılması gerekmektedir.

Saç yapısını güçlendirmesinin yanı sıra saç derisinde oluşan tahribatları onarmakta ve daha hijyenik bir saç derisine sahip olmayı sağlamaktadır. Bu sebeple özellikle kepek problemi yaşayanların kullanması tavsiye edilmektedir.

Citronella yağının saç bakımında kullanılması, maske şeklinde yapılabilmektedir. Banyo öncesinde saç derisine uygulanarak 1 saat ve üzeri beklenmesi önerilmekte ve ardından saçın durulanması gerekmektedir.

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken şey yağın düzenli olarak kullanılması ve bu süreçte paraben ya da silikon içeren şampuanların kullanılmamasıdır. Şampuan seçimine dikkat edilmemesi halinde yağın beklenen etkiyi göstermesi mümkün olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir
Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olur?


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir