DogalYontemler

Saç Uzatmak için Doğal Yöntemler

Biz kadınlar, kendimizi mutsuz ya da üzgün hissettiğimiz anlarda ya da dış görünümümüzden ve saçlarımızdan sıkılarak, bambaşka bir havaya bürünmek istediğimizde genellikle kuaförümüzün yolunu tutuyor, saçlarımızı kestirmeyi tercih ediyoruz.

Bazen saçlarımızı birazcık ucundan aldırmak istesek de kuaförümüzün bizi yanlış anlaması ya da hiç anlamaması yüzünden saçlarımızın büyük bir bölümünü kaybediyor; saç kestirme işlemi sonrasında kısacık saçlarımızla karşılaşıyoruz.

Uzun saçları kullanmaktan hoşlananlarımız bile zaman zaman bu hataya düşebiliyor. Saçlarımızı tekrar uzatmak için verdiğimiz çaba bazen saçımıza kaynak yaptırmamız hatta peruk kullanmayı düşünmemiz ile bile sonuçlanabiliyor.

Kısacası biz kadınlar; uzun ve gösterişli saçlardan hiçbir zaman vazgeçemiyor; saçlarımızı kestirsek de kısa bir süre sonra tekrar uzun saçlara sahip olmak istiyoruz.

Saç uzatmak için doğal yöntemler başlıklı bu yazımızda evinizde bulunan bazı bitkisel ve doğal malzemelerle saçlarınızı kısa bir süre içerisinde nasıl uzatabileceğinize değinmek istiyorum.

Aşağıdaki önerilerimi dikkate alarak; sizler de kısa sürede uzun, gösterişli ve eskisinden daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

İşte; hepsi birbirinden etkili saç uzatmak için doğal yöntemler listemiz:

Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

Saçları Besleyen ve Hızlıca Uzatan Soğan Suyu Maskesi

Antibakteriyel ve antiinflamatuar etkisi ile ön plana çıkan, özellikle vücutta ödemi attırarak, kolaylıkla zayıflayabilmemize olanak tanıyan soğan suyu maskesi; aynı zamanda saç köklerimizi güçlendirerek, yeni çıkan saçlarımızın daha güçlü, hacimli ve canlı olabilmesini sağlıyor.

Belirli aralıklarla saçlarınızı soğan suyu maskesi ile yıkadığınız takdirde birkaç ay içerisinde saçlarınızın hızlıca uzadığına tanık olabilirsiniz.

Soğan suyu maskesi ile uzun ve ışıl ışıl saçlara kavuşmak için öncelikle ½ adet soğanı blenderden geçirin. Ardından elde ettiğiniz yaklaşık 1 yemek kaşığı soğan suyu ile saç diplerinize güzelce masaj yapın.

Bu esnada pamuk kullanabilir ya da elinize eldiven takabilirsiniz. 10 dakikalık bekleme süresini takiben saçlarınızı önce bol ılık ardından da bol soğuk suyla durulayın.

Bu işlemi haftada bir iki sefer tekrarlayabilirsiniz.

Isırgan Otu Mucizesi ile Saç Uzatma

Kış aylarında içimizi ısıtmakla kalmayan, aynı zamanda hastalıklara karşı da vücut direncimizi arttırarak, hastalıklara yakalanmamızı önleyen ısırgan otu çorbasının şifa kaynağı olduğunu hangimiz inkar edebiliriz ki? Sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otu; aynı zamanda saç bakımında kullanıldığında saçlarımızda harika sonuçlara tanık olabilmemizi sağlıyor.

Vitamin ve minerallerce zengin olan ısırgan otu; saçı nemlendiriyor, besliyor, kepekten arındırıyor, saçları güçlendiriyor, saç dökülmelerine, kırılmalarına ve kopmalarına oldukça iyi geliyor.

Kaynatılarak saçlara sürüldüğünde saçlarınızın hızlıca uzamasına öncülük ediyor.

Isırgan otu maskesi ile saçlarınızı uzatmak için temiz ve taze birkaç adet ısırgan otunu kaynattıktan sonra soğutun. Soğuyan maskeyi güzelce saç diplerinize yedirerek, sürün.

20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bol ılık suyla durulayın. Bu işlemi saçlarınıza haftada bir sefer uygulayın.

Zeytinyağı ile Saç Uzatma

Hızlı saç uzatma tekniklerinden bir diğeri olan zeytinyağı ile saçlarınızı zahmetsizce yalnızca zeytinyağı kullanarak, uzatabilmeniz mümkün!

Zeytinyağı ile canlı, parlak ve uzun saçlarınıza bir an önce sahip olmak adına öncelikle 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir cezvede ısıtın ve ılımaya bırakın.

Ilıyan zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapın. Bir streç film ya da temiz bir havluyla saçlarınızı sarıp, ortalama 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu işlemi haftada bir sefer tekrarlayın.

Saç Uzatan Yağlar

Badem yağı

Saç bakım maskelerinde sıklıkla kullandığımız, saç köklerini besleyerek, saçta kepek ve mantar oluşumunu önemli ölçüde engelleyen badem yağı, bir yandan da kısa saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını mümkün bir hale getiriyor.

İlginizi Çekebilir

>>> Bach Çiçek Özleri

Badem yağının saçları uzatan bu mucizevi özelliğinden hemen yararlanmak için bir tatlı kaşığı badem yağı ile saç diplerinize parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın.

Ardından saçlarınızı streç bir film ya da bone yardımıyla sarın.

En az 3 maksimum 4 saat badem yağını saçınızda bekleterek, saçınıza iyice nüfus etmesini sağlayın.

Son olarak saçlarınızı bol suyla durulayın. Badem yağını saçlarınızı uzatmak için her hafta bir kez kullanabilirsiniz.

Ancak aşırı kullanım saçlarınızı tahriş edebileceğinden bir hafta uyguladıktan sonra en az iki hafta ara vermeyi ihmal etmemelisiniz. Yani ayda iki seferden daha fazla bu yöntemi tercih etmemelisiniz.

Hint Yağı – Bal – Limon Maskesi

Saçları besleyerek, nemlendiren bal, saçlara ışıltı katarak, saçlardaki yağlanmayı alan limon ve saçlara kapsamlı bir bakım yapan Hint yağının birlikte kullanıldığı bu maskemiz sayesinde hem saçlarınızın rutin bakımını yapabilir hem de saçlarınızda 2-3 ayda 5-6 cm uzama elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kadar Hint yağı
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu(gerçek limon kullanmalısınız. Salatalara kattığımız, şişede hazır limon suyu kullanmaktan kaçınmalısınız).
 • 1 yemek kaşığı hakiki bal(tercihen çiçek balı)

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri cam bir kasede güzelce karıştırdıktan sonra bu karışımla saç diplerinize güzelce masaj yapın.
 • Ardından saçlarınızı streç bir film ya da bone yardımıyla sarın.
 • 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı bol suyla durulayın.
 • Maskeyi ayda iki üç sefer tekrarlayın.

Dökülmeyen Saçlar için Yoğurt Maskesi

Saçlarımızı kestirmemize rağmen yine de bir türlü uzamamasının ardında da bazen de saçlarımızdaki keratin eksikliği yer alabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olur? Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı

Protein eksikliğinden kaynaklanan saçlarınızdaki cansızlığı, saç dökülme ve kopmalarını önlemek, saç köklerinizin yanı sıra saç tellerinizi de güçlendirmek için saçlarınıza yoğurt maskesi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • ½ su bardağı yoğurt(Dilerseniz yoğurt yerine proteince zengin olan kefir de kullanabilirsiniz/En iyi sonuç için ev yapımı yoğurt ve kefir kullanmanızı tavsiye ediyoruz)
 • ½ adet taze sıkılmış portakal suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

 • Her iki malzemeyi karıştırdıktan sonra saç diplerinize bu maske ile 5-10 dakika boyunca masaj yapın.
 • Ardından streç bir film ile saçlarınızı sarın.
 • 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı bol suyla durulayın.
 • Bu işlemi her hafta bir sefer en az 2-3 ay boyunca tekrarlayın.

Saç Uzatan Vitaminler

Bemiks, Bepanthen ve Evigen Ampül Maskesi ile Saç Uzatma

Eczanelerden kolaylıkla satın alabileceğiniz bu 3 vitamin ampülü ile saçlarınızda yalnızca birkaç ay içerisinde en az 5-6 cm uzama ile karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

>>> Saç Dökülmesi İçin Doğal Yöntemler

Gür, bakımlı görünen, gösterişli ve canlı saçların sırrı olarak kabul edilen bu maske; aynı zamanda içerisindeki E ve B vitaminleri sayesinde saçları güçlendirerek, hızlı bir şekilde uzamasını sağlıyor.

Yıpranmış saçları onaran bu kürümüze bitkisel saç bakım yağlarınızdan ilave ettiğinizde ise maskenin etkisi daha da artıyor.

Malzemeler

 • Birer adet Bemiks, Bepanthen ve Evigen ampül
 • 1 tatlı kaşığı hakiki çiçek balı
 • 1 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı
 • Dilerseniz; maskeye badem yağı, Hint yağı, argan yağı gibi saç bakım yağlarından da ilave edebilirsiniz.

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri cam bir kasede karıştırın.
 • Ardından bu karışımla tüm saç diplerinize güzelce masaj yapın.
 • Yaklaşık 5 saat bekledikten sonra saçlarınızı bol suyla durulayın.
 • Bu kürü haftada bir saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar için Aloe Vera Maskesi

Cansız, mat, yıpranmış, dökülen ve kısa saçlarınızı hem onarmak hem de hızlıca uzamalarını sağlamak adına hızlı saç uzatma maskelerinden bir diğeri olan Aloe Vera maskesini tercih edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 kahve fincanı Aloe Vera(yaprağının iç kısmı)
 • ½ tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra saç diplerinize ve tüm saçınıza yedirerek sürün.
 • 30 dakika bekleme süresi sonunda saçlarınızı bol suyla durulayın.

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Bir çok kadının yaşadığı ve yaşayacağı, en büyük sorun olarak gördüğü saçlarını kestirdikten sonra kısa saç modelini beğenmemesi üzerine hızlı saç uzatmak yöntemlerini ve tekniklerini uygulamaktadır.

Bu durumda hızlı saç uzatmak yöntemlerini saçlarınızın hem hızlı hem de sağlıklı uzamasını sağlamaktadır. Sizler için hızlı saç uzatma yöntemleri için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi verelim.

İlginizi Çekebilir

Saç Rengini Açma İçin Doğal Yöntemler

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

 • Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız eğer, fön çekmekten kesinlikle vazgeçin. Fön yerine saçlarınızı kaliteli havlu ile kurulayın. Ancak kurularken de fazla sürtünmeye sebep vermemeniz gerekmektedir.
 • Çok sık saçınızı yıkamayın. Saçınızı sık yıkamak saçlarınız nem dengesini bozar. Saçınızda oluşan doğal yağ saç diplerini beslemektedir.
 • Saçlarınızı yıkadığınız zaman haftada 2 veya 3 defa şampuan kullanın. Kalan günlerde saç kremi ile yıkayın.
 • Saçınızı yıkarken çok sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su ile saçlarınızı yıkamak saç köklerine ve saçlarınıza zarar verir. Saçlarınızı yıkarken ılık su ile yıkayın. Saçınızı en son olarak soğuk su ile durulamanız ise saç diplerini uyarır ve kan akışını hızlandırmaktadır. Saçlarını yıkarken masaj yapar gibi parmak uçlarınızla yıkayın. Saçlarını yıkarken tırnaklarınızı kesinlikle kullanmayın. Tırnaklarınızı kullanırsanız saç köklerinize zarar vermiş olursunuz.
 • Yatarken kullandığınız yastıkların kılıflarını pamuk yerine saten olarak değiştirin. Bunun nedeni iste sürtünmeyi azaltıp, saçlarınızın kopmasını engellemek.
 • Kesinlikle saçlarınızı yatarken topuz tarzı şekilde toplamayın. Uyurken topuz yapmak saçlarınızın bölgesel olarak dökülmesine sebep verir. Yatmadan önce kesinlikle saçınızda toka, aksesuar olmamasına dikkat edin.
 • Saç düzleştirici ve saç şekillendiricilerinden kesinlikle uzak durun. Aynı fön makinesi gibi ısıya sahip cihazlar saçlarınıza zarar verir.
 • Saçlarınıza uyguladığınız kremler saçlarınızı cansız görünmesine sebep verebilir. Bu yüzden saçlarınıza en uygun saç kremini seçmelisiniz. Bunun için saçlarınızdaki nem dengesini dikkate almalısınız.
 • Saçlarınızın uçları kırık olduğu için saç kesim işlemi yapmaktan çekinmeyin. Kırık dolu saçlar zor uzar. Bunun neden ise saçlar dipten değil uçtan uzar.
 • Saçlarınızı taramaktan çekinmeyin. Saç diplerinizdeki kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu da saçlarınızın kendi kendini beslediği yağı meydana çıkarır. Dikkat etmeniz gerek başka bir durum daha mevcut. Bu da saçlarınız kuruyken kesinlikle fırçalamayın. Saçlarınız kuruyken fırçalamak saçlarınızın kopmasına sebep olur.
 • Saçlarınız 4 ayda bir defa uçlarından olmak şartıyla 1 cm kadar kestirin. Saç uçlarındaki kırıklardan kurtulmuş olursunuz.
 • Saçlarınızı tarakla değil de geniş yüzeyli fırça ile taramak saçlarınızın kolay açılmasını, kopmamasını ve kırılmamasına sebep olacaktır.
 • Saçlarınız her gün toplamayın. Saçlarınızın kopmasına sebep olacaktır. Bu yüzden haftada bir kaç gün saçlarınızı havalandırmayı unutmayın.
 • Saçlarınızın sağlığı için A, B, C, D3 ve E vitaminli yiyecekleri tüketmeniz saçlarınız için oldukça önemlidir.
 • Günlük içmeniz gerek su miktarını düzenli şekilde tüketin.

Saçları uzatmak için doğal yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yukarıdaki önerilerimizi uygulamaya başlayarak, saçlarınızın uzaması için aylarca beklemekten, saç bakım maskelerine ya da şampuanlara tonlarca para ödemekten kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

>>> Güneş Lekeleri İçin Doğal Yöntemler

>>> Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Yöntemler

“Saç Uzatmak için Doğal Yöntemler” üzerine bir yorum

Yorum yapın