Laden Yağı Nedir, Neye İyi Gelir?

Laden yağı olarak bilinen yağ türü, aynı isimli bitkiden elde edilmektedir. Ülkemizde çok fazla yetiştiriciliği olmaması sebebiyle çok kullanılmamaktadır. Fakat Laden yağı pek çok alanda yararları bulunan önemli esansiyel yağdır.

Laden yağı, özellikle cilt sorunlarında önemli bir etken madde olarak bilinmektedir. Ciltte oluşan lekelenmelere ya da tahribatlara yönelik yağ olarak tüketimi oldukça etkili bir çözüm yolu sunmaktadır.

Cilt sorununun yanı sıra boşaltım sistemi ile ilgili pek çok konunun tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Hemoroit olarak bilinen ve pek çok kişinin kesin çözüm bulamadığı hastalığın da iyileşmesi için önemli bir etki sunmaktadır.

Laden Yağı Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

Laden yağının tedavi ettiği hastalıklar, birbirinden farklı konular olmasına rağmen, yağ içeriğindeki etken sayesinde kalıcı çözümler sunabilmektedir. İyi geldiği bilinen hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yaşlanma karşıtı etkisi nedeniyle, yaşlanma kremlerinin içeriklerinde bulunmaktadır. Cildin daha sıkı ve pürüzsüz bir görüntüye ulaşmasını desteklemektedir.Kuru öksürük ya da alerji öksürüğü gibi şikayetlerde olukça önemli bir etki sunarak rahatlama sağlamaktadır.
 • İdrar yollarında yaşanan sıkıntıların giderilmesini sağlayarak iltihaplanma gibi problemlere çözüm olmaktadır.
 • Rahatlatıcı etkisi sayesinde; stres ve kaygı durumlarıyla başa çıkmada kullanıldığı bilinmektedir.
 • Özellikle regl ağrılarının giderilmesinde oldukça iyi etkileri olduğu gözlemlenmektedir.
 • Vücudun farklı bölgelerinde oluşan kesik ve yaralar için iyileştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Sedef hastalığı gibi cilt lekelenmesine neden olan hastalıkların tedavi süreçlerinde kalıcı etkiler sunduğu bilinmektedir.
 • Sivilceli ciltler için akne gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak cildin nem dengesini korumaya da yardımcı olmaktadır.
 • Ağız içinde oluşan yaraların ya da uçukların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Hemoroit rahatsızlığı için kesin çözüm olacak bir etki sunması nedeniyle düzenli kullanılması önem arz etmektedir.
 • Grip, nezle gibi soğuk algınlığı içerikli hastalıkların tedavi sürecinde kullanılmaktadır.
 • Bronşit gibi, bronşlardan kaynaklanan hastalıkların tedavi sürecinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir.

Laden Yağı Hangi Sektörler Tarafından Tercih Edilmektedir?

Laden yağının kullanıldığı sektörler, tedavi edici etkileri olması sebebiyle öncelikle ilaç sektörü olmaktadır. Pek çok hastalığın tedavi sürecinde kalıcı etkiler sunduğu için sistemli bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır.

Laden yağı ürünlerinin sıkça tercih edildiği alanlardan birisi de kozmetik sektörü olmaktadır. Bu sektörde bulunan yaşlanma karşıtı, sivilce giderici, leke giderici pek çok ürünün içeriğinde laden yağı olduğu bilinmektedir.

Meditasyon gibi rahatlama egzersizlerinde de laden yağı sıkça tercih edilmektedir. Zihinsel gevşemeyi sağladığı için meditasyon sürecinde kullanılan uçucu yağların başında geldiği bilinmektedir. Buradaki etkisi sonucu aromatik yağ sektöründe de kullanılabilmektedir.

Sinir sistemi hastalıklarında kullanılması sebebiyle anti depresan kategorisinde değerlendirilen pek çok ilacın içerisinde de laden yağı bulunmaktadır. Odaklanmayı destekleme, kaygı bozukluklarını giderme gibi etkiler sunduğu bilinmektedir.

Laden Bitkisi Nerelerde Yetişir?

Laden bitkisinin yetiştiriciliği, ülkemizde çok yaygı olmamasına rağmen iklim bakımından kolay yetiştirilebilecek bölgelerin başında Akdeniz iklimi gelmektedir. Akdeniz ikliminin doğrudan hissedildiği bölgelerde laden bitkisinden verim elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Akdeniz iklimine benzer unsurlar sunan Ege Bölgesi’nde de yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinmektedir. Bu bölgelerde yer alan küçük ilçelerde laden bitkisi aktif olarak yetiştirilmekte ve satışı yapılmaktadır.

Laden bitkisinin mayıs ayı itibariyle toplanacak duruma gelmesi söz konusu olmaktadır. Fakat bitki, yalnızca Mayıs ayında değil ilerleyen aylarda da toplanabilmektedir. Bitkinin son toplanma zamanı Ekim olarak bilinmektedir. Soğuyan havalara kalmamasına özen gösterilmesi, bitki yetiştiriciliğindeki en önemli ayrıntılardan biri olarak gösterilmektedir.

Laden bitkisinin yetiştirilme sürecinde kurutulma aşamaları oldukça önemli bir konudur. Bitkinin Mayıs ve Ekim ayları aralığında toplanmasının ardından geniş alanlarda kurutulması gerekmektedir. Bunun ardından kurutulan bitkiler işlenmek üzere gerekli yerlere satılmaktadır.

Laden Bitkisi Nasıl Kullanılmalıdır?

Laden yağının kullanımı, hangi alanlarda iyileştirici etkisinin görülmek istendiğine göre değişmektedir. Bazı durumlarda haricen uygulandığı gibi bazı durumlarda da çay olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Laden bitkisinin çay olarak tüketilmesinde gerekli olan ölçü, bir kahve kaşığı olmaktadır. Bir kahve kaşığı kullanılan bitkinin ince kıyılmış olarak tüketime hazırlanması gerekmektedir. Bir bardak ölçü olan bitkinin ortalama iki bardak su ölçüsü olduğu bilinmekte ve demleme usulü ile hazırlanması önerilmektedir.

Laden yağının kullanımı ise haricen yapılan uygulamalarda önemli olmaktadır. Cildin nem dengesinin korunması ve lekelerin giderilmesi gibi konularda yağın sürülerek uygulanması gerekli görülmektedir.

Laden Yağı ile Cilt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laden yağının cilt tedavisinde kullanılması, ilk olarak yaşlanma karşıtı olarak bilinmektedir. Bunun için kullanılan yağın içeriğinde bulunan etken maddenin sıkılaştırıcı etkisi öncelenmektedir.

Cilt tedavisinde kullanımı önemli olan laden yağının özellikle sivilcelerin giderilmesi için de kullanıldığı önemli olmaktadır. Sivilcelerin giderilmesinin yanı sıra yeniden oluşmasının engellenmesi için de tedavi edici olduğu bilinmektedir.

Cilt tedavisinde kullanılan yağın bir pamuk yardımıyla uygulanması gerekmektedir. Bu uygulama öncesinde cildin temiz olmasına özen gösterilmesi önemli olmaktadır. Temiz cilde düzenli olarak uygulanan yağın kısa sürede etkili olduğu bilinmektedir.

Laden Yağı ile Kuş Gribi Tedavisi

Laden yağının kuş gribi tedavisinde kullanılması, soğuk algınlığı ya da grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmasından referans alınarak uygulanmaktadır. Son yıllarda pek çok kişi için
hayati risk taşıyan kuş gribi için laden yağı kullanılmaktadır.

Laden yağı yanı sıra, ladenin bitki çayı olarak tüketilmesinin de tedavi edici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bitki şeklinde kullanılma sürecinde her gün bir bardak çay tüketimi önemli olmaktadır.

Tedavi sürecinin ortalama on beş gün olması kesin çözümün sağlanması için önemli bir ayrıntıdır. On beş gün sonunda bitki çayına ara verilmesi ve ihtiyaç durumunda iki hafta aradan sonra yeniden başlanması gerekmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir