Keratin Sütü Nedir, Neye İyi Gelir?

Keratin sütü olarak bilinen ürün, çoğunlukla saç bakımında kullanılmaktadır. Keratin sütü hem saç kökünü hem de saç hücrelerini beslemektedir. Güçsüz olan saçların daha güçlü bir hale gelmesi için kullanılmaktadır.

Keratin sütü, saç bakımının yanı sıra cilt yapısının da sağlıklı bir hale gelmesi için kullanılabilmektedir. Kullanım alanına göre Keratin sütünün kullanım aşamalarında değişiklikler uygulanabilmektedir.

Keratin, vücudun kendinde bulundurduğu bir içerik olmasının aksine yaşla birlikte azalma göstermektedir. Keratin bakımı olarak bilinen ürünlerin de cilde bu noktada takviye edici olduğu bilinmektedir.

Keratin bakımının saç ve cilt yanı sıra tırnak bakımında da tercih edildiği bilinmektedir. Tırnak yapısının daha güçlü olmasının yanı sıra daha hijyenik bir görüntüye sahip olmasını sağlayan Keratin ürünlerinin farklı faydaları da bulunmaktadır.

Keratin Sütü Nerelerde Kullanılır?

Keratin sütünün kullanıldığı alanlar, vücut üzerindeki pek çok yer olarak bilinmektedir. Saçtan, tırnağa kadar çeşitlenen bu alanların sıralaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • Tırnağın sarı ya gri görünümünün daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Tırnak kırılması gibi problemlerle karşılaşanlar için tırnak güçlendirici olarak kullanıldığı bilinmektedir.
 • Saç bakımında, saçın kökten uca kadar beslenmesini sağlayan Keratin sütü aynı zamanda saçın sağlıklı bir biçimde uzamasına da yardımcı olmaktadır.
 • Kuru ciltler için nemlendirici bir etkisi olan Keratin sütünün farklı cilt tipleri için tedavi edici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Keratin sütünün içerdiği bu faydalar, yalnızca yaşlanmakta olanlar için değil önleyici olarak kullanmak isteyenlere yönelik de sunulmaktadır. Keratin sütünün faydalarını görebilmek için düzenli kullanılması en önemli öneriler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Daimon Keratin Nasıl Kullanılır ?

Keratin Sütü Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Keratin sütü ile saç bakımı yapmak, farklı ürünlerle birlikte hazırlanan saç maskeleri ile mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra Keratin sütünün doğrudan uygulanması da istenen sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

Keratin sütünün doğrudan uygulanması halinde herhangi bir durulama işlemine gerek görülmemektedir. Banyodan sonra temiz saça, saç derisinde saç ucuna kadar uygulanması gerekmektedir.

Keratin sütünün uygulanmasının akabinde, kurutma makinesi kullanılarak saçın etkiyi daha yüksek düzeyde görmesi sağlanabilmektedir. Bu sebeple Keratin sütünün banyo sonrasında ıslak saça uygulanması önerilmektedir.

Keratin sütü, aynı zamanda saçlarda oluşan elektriklenmeyi ya da yıpranmış görünümü de gidermesi nedeniyle her banyo sonrasında uygulanması etkinin daha hızlı bir şekilde görülmesini sağlayabilmektedir.

Keratin Sütünün Saç Bakımına Etkileri Nelerdir?

Keratin sütünün saç bakımındaki etkisi hem görüntünün hem daha sağlıklı bir hal almasını hem de yapısal olarak güçlenmesini sağlamak olarak bilinmektedir. Bilinen etkilerden şu şekilde bahsedilmektedir:

 • Saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlayarak saç dökülmesini önlediği bilinmektedir.
 • Saç uçlarında oluşan kırıkların giderilmesini sağlamakta böylelikle daha güçlü bir görüntü sunmaktadır.
 • Saçın parlak ve canlı bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır.
 • Saç köklerini canlandırdığı için yeni saçlar çıkmasını sağlayarak, saçın daha gür görünmesine kaynaklık etmektedir.
 • Saçın kabarık ve elektrikli yapısını daha kolay taranabilir yumuşak bir yapıya bırakmaktadır.
 • Saç derisi için gerekli olan nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yoğun kimyasal maddeler içermemesi nedeniyle saç derisinde herhangi bir hasara neden olmamaktadır.

Keratin Sütünün Cilt Bakımına Etkileri Nelerdir?

Keratin sütü ile cilt bakımının yapılması, özellikle cildin neminin dengelenmesini sağlaması sebebiyle önemlidir. Cilt bakımı için Keratin sütünün tercih edilme nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Cildin ihtiyacı olan nem dengesini sağlamaktadır.
 • Ciltteki kurumanın giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi nedeniyle günlük bakım kremlerinin içerisinde kullanılabilmektedir.
 • Cildin daha parlak görünmesini sağlamaktadır.
 • Esnek bir deri dokusunun oluşumuna yardımcı olmaktadır.
 • Ciltte oluşan kuruma ve kaşıntıları gidererek herhangi bir leke oluşmasını önlemektedir.

Keratin Sütünün Tırnak Bakımına Etkileri Nelerdir?

Keratin sütü ile yapılan tırnak bakımı, tırnaklardaki kötü görüntünün giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra tırnakların daha güçlü bir yapıya sahip olmasına destek olarak kırılmaları önlemektedir.

Tırnak bakımının Keratin sütü ile yapılması sonucunda tırnakta mantar ya da egzama gibi hastalıkların oluşması engellenmektedir. Bu sayede daha sağlıklı tırnak yapılarına sahip olmak Keratin sütü ile mümkün olmaktadır.

Keratin sütü, tırnak bakımında rutin olarak kullanılması önerilen bir üründür, tırnak yapısında oluşan hasarların giderilmesinin yanı sıra daha parlak bir görüntüye kavuşmalarını da sağladığı bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

Saç Uzatmak için Doğal Yöntemler

Keratin Sütü Kullanılarak Yapılacak Saç Maskeleri Nelerdir?

Keratin sütü ile yapılan saç maskeleri, haftada bir defa uygulanması ile saç derisini güçlendiren bir etki sunmaktadırlar. Bu maskelerden biri olan, yumurta ve bal maskesi şu şekilde yapılmaktadır:

 • 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı Keratin sütünün karıştırılması ile elde edilmektedir.
 • Tüm malzemelerin karıştırılmasının ardından saç derisine detaylı olarak uygulanması gerekmektedir.
 • Saç derisine uygulanan maskesinin ortalama 20 dakika boyunca saçta bekletilmesi önerilmektedir.
 • Maskenin durulanmasında sıcak su yerine ılık suyun tercih edilmesi önerilmektedir.

Keratin sütü ile yapılan maskelerden bir diğeri ise onarıcı maske olarak bilinen, muz ve avokado maskesidir. Şu şekilde uygulanması önerilmektedir:

 • 1 adet muz, 1 adet avokado, 1 yemek kaşığı buğday tohumu yağı, 1 çay kaşığı gül yağı, 1 yemek kaşığı Keratin sütünün karıştırılması ile yapılmaktadır.
 • Hazırlanan karışım çok yağlı olması nedeniyle fırça ile uygulanması önerilmektedir.
 • Saça uygulanan maske için belirlenen bekleme süresinin 45 dakika olduğu bilinmektedir.
 • Saçın durulanması ise saç tipine uygun olan şampuanla yapılmalıdır.

Bu maske, içeriğindeki malzemeler aracılığıyla cilde C ve E vitaminlerinin haricen verilmesini sağlamaktadır. Bu sayede saç derisindeki eksik vitaminlerin giderilmesi sağlanarak, kullanıcılar daha sağlıklı bir saç derisine kavuşturulmaktadır. Dolayıyla haftada bir ya da iki kez uygulanmasının gözle görülür etkiler sunduğu söylenebilmektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir