Gripten Korunmak İçin Doğal Yöntemler

Sıcak havadan soğuk havaya geçerken mevsim değişikliğinden dolayı “bana bir şey olmaz” diyerek kendinizi korumadığınız takdirde gripten kaçamazsınız.

Grip çok ağır yaşanmakla birlikte yatarak tedavisi bile olmaktadır. Grip olarak bildiğimiz aslında soğuk algınlığıdır. Bu da tamamen hava sıcaklığının düşmesinden dolayı yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Önlem alınmadığı takdirde akciğerde çoğalıp zatürreye kadar da ilerleyebilmektedir. Hatta başka hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Genel olarak 65 yaş üstü yaşlılarda kalp, böbrek, akciğer, karaciğer ve şeker hastalığı yaşayan kişilerde bağışıklık sistemi gelişmediğinden dolayı bazı durumlarda ölümle de sonuçlanabilmektedir.

Gripten Korunmanın Doğal Yolları

Gripten birçok yolla korunmak mümkündür. Giydiğiniz kıyafet, içtiğiniz içeceklerin soğuk olması, bilinçsiz klima kullanımı başlıca nedenlerindendir.

Gripten korunmanın doğal yolları olarak da birçok çeşitte bitkisel karışımlar sayesinde de gripten korunmak oldukça basittir. Gripten kurtulmanın doğal yolları olarak da bu karışımlarla hem gripten korunursunuz hem de gripseniz tedavisini gerçekleştirmiş olursunuz.

Gribe ne iyi gelir doğal yöntemler sayesinde gribe karşı doğal antibiyotik olarak da düşünebilirsiniz. Hatta bazı insanlarımız gripten kurtulma duası ile gripten kurtulmanın yollarını aramaktadır. Gripten korunmak için bitkisel çözüm olarak sizlere en iyi ve kolay bir şekilde bulabileceğiniz tariflerle gribe en etkili bitkisel çözüm yolları hakkında detaylı bilgi vererek hem gribe karşı önlem almış olacaksınız hem de grip olduysanız tedavinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Gripten Korunmak İçin Bitkisel Çözüm

 • Kakule-Tarçın

Soğuk algınlığı, bronşit, yüksek ateş, öksürük, ağız ve boğazda oluşan iltihapların tedavisinde kakule oldukça etkilidir. Çaydanlıkta demlenerek çeşitli baharatlarla birlikte karıştırılarak içilebilir. Ancak karışımın içerisinde mutlaka tarçın olmalıdır. Kakule ve tarçın içerisindeki etken maddeler sayesinde bağışıklık sistemi çok güçlenip, virüs ve mikroplarla savaşır.

 • Mürver- Nane

Soğuk algınlığı, grip, öksürük ve her türlü üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı çok faydalı bir karışımdır. Mürver göğsü ve öksürüğü yumuşatarak rahat nefes almanızı sağlar. Nane ile birlikte mükemmel bir tat verir.

 • Zencefil Kökü-Limon

Zencefil kökü limonla birlikte tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı çok etkili bir tedaviye yönlenir. Limonun içerisindeki c vitamini sayesinde ve zencefil kökünde bulunan ve sindirime yardımcı olan etken madde ile grip ve soğuk algınlığının en etkili savaşçıları arasında yerini alır. Boğaz ve vücudunuzda kırgınlık ve halsizlik hissettiğiniz anda limon suyu ve bal karışımı ile bu kırgınlık ve halsizlik ortadan kalkacaktır.

 • Ihlamur

Ihlamur kışın vazgeçilmez sıcak içeceklerin arasında bulunmaktadır. Ihlamur çiçeklerinin iltihap sökücü ve ağrı giderici olması, soğuk algınlığına karşı tedavisi oldukça başarılıdır. Ihlamur tedavinin hızlanmasını sağlar.

 • Ekinezya

Soğuk algınlığı ve gripten korur. Tedavinin yardımcısı olarak bilinir. Sıvı halde bulunan ekinezya ürünlerini tercih etmeniz sizin için daha iyi sonuçlar verecektir.

 • Karabiber Tanesi

Karabiberin ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olduğundan genel olarak soğuk algınlığı tedavisinde tercih edilir. Karabiber ile hazırlayacağınız çayı gargara şeklinde tüketilmesi ağrıların azalmasına sebep olacaktır.

 • Adaçayı

Evlerde olmazsa olmazların arasında bulunan adaçayı, içerisindeki uçucu bileşenler sayesinde ağız ve boğaz çevresinde bulunan enfeksiyonlarla savaşır. Soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Adaçayını çay demler gibi demledikten sonra tüketmeniz tedaviniz için iyi sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca 2-3 poşet tıbbi adaçayını kaynamış suyun içerisinde 5-10 dakika kadar beklettikten sonra suyu gargara şeklinde günde 6-7 defa uygulayabilirsiniz.

 • Kuşburnu

Kuşburnu meyvesinin içerisinde bulunan zengin c vitamini sayesinde, kaynatarak tüketildiği takdirde soğuk algınlığına karşı etkili bir çözüm olacaktır. Normal çay demler gibi kuşburnu meyvesi parçalarını demleyerek tüketebilirsiniz. Kuşburnu vücuda direnç verir.

Bitkisel ilaçları ve bitkisel yöntemleri doğru bir şekilde kullanmak için Bitkisel Tedavi ve İlaçlar Nelerdir? yazımıza göz atmanızı öneririz.

Gripten Korunma Yolları

 1. Girpten korunmak için grip olmadan önce grip aşısı olmak sizi grip olmadan geçireceğiniz bir kışa hazırlamaktır. Ancak kendinizi korumadığınız takdirde grip olma olasılığınız da yüksektir.
 2. Grip aşısı sadece girpten korumaz bronşit ve zatürre gibi hastalıkların oluşumunu da engeller.
 3. Sağlıklı beslenmeniz sizin için her türlü hastalıktan korunmanızı sağlayacaktır. Ancak gerektiği kadar bitkisel ve hayvansal proteinleri de eksik etmemeniz gerekmektedir.
 4. Bol bol C vitamini tüketimi gerçekleştirin. C vitamininin yanında çinko yönünden zengin olan gıdaları da tüketmelisiniz. Özellikle limon ve zeytinyağlı salata, portakal, mandalina ve greyfurt gibi C vitamini olan gıdaları tercih edin. Çinko yönünden zengin olan gıdalar ise; mantar, badem, fasulye, kabak, bezelye, tavuk göğsü, kuzu ve sığır eti, ıspanak, susam gibi gıdaları tüketebilirsiniz.
 5. Gripten korunmanın en etkili yolu soluduğunuz havanın temiz olduğundan emin olun. Çok kalabalık ve havalandırılmamış ortamlardan uzak durun.
 6. Ellerinizi çok iyi temizleyin. Özellikle de dışarıdan geldiğinizde hemen ellerinizi temizleyin. Dışarıda ellediğiniz yerlere dikkat edin ve gerekirse kolonyalı mendille temizleyin.
 7. Nerede olursanız olun ellerinizi çok iyi şekilde yıkayın. Bunu alışkanlık haline getirin. Çalışma ortamınızda kullandığınız araçlardan bile grip bulaşma riski bulunmaktadır.
 8. Yakın tanıdıklarımız bile olsa öpüşmemeye özen gösterin. Gribin en çok bulaşmasının sebebi yakın temastır. Başkasından kolayca bulaşabilir.
 9. En önemlisi öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda peçete kullanın ve peçeteyi hemen çöpe atın.
 10. Giydiğiniz kıyafetlere özen gösterin. Kapalı bir ortama girdiğinizde üzerinizdeki palto ve kalın giysileri çıkarıp ortamın sıcaklığına vücudunuzu alıştırın. Dışarı çıkarken de tekrar kıyafetlerinizi giyin. Böylece gripten korunmuş olursunuz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir