Fucicort Nedir

Fucicort krem, özellikle ciltte oluşan lekelenmelerin ve aknelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak sonradan oluşacak leke ya da farklı cilt problemlerinin oluşmasını da engellemesi sebebiyle koruyucu bir etki sunmaktadır. Fucicort, ciltte herhangi bir bakteri oluşumuna karşı savaşmakta olan bir krem olarak bilinmektedir.

Sivilce ve lekelenme dışında egzama tedavisinde de bu kremin kullanıldığı bilinmektedir. Doktor tarafından yazılan reçete ile alınabildiği gibi reçetesiz kullanıma da uygun olduğu bilinmektedir.

Kremin kullanımı, ne için kullanıldığına ve cilt tipine göre değişmektedir. Antibiyotik içerikli olduğu için düzenli kullanımı çok önemlidir. Doktor önerisine bağlı olarak günde ne kadar kullanılacağı belirlenebilmektedir.

Fucicort Kremin Yararları Nelerdir?

Fucicort krem yararları, pek çok cilt problemine yönelik olmaktadır. Bilinen bazı yararlarını şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Sivilce tedavisinde kullanıldığı için özellikle ergenlik döneminde hormon değişikliği nedeni ile oluşan büyük sivilcelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ciltte farklı nedenler ile oluşan kızarıklık ya da tahriş sonucu oluşan pürüzlü görüntünün giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Egzama tedavisinde, Unna tedavisinde kaşıntı giderici bir ilaç olarak kullanılabilmektedir.
 • Alerjik durumu ile ilişkilendirilen Atopik egzama hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 • Sedef hastalığı nedeni ile ciltte oluşan döküntülerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cilt derisinin hasar alması sonucunda kabuk oluşumunu gidermede kullanılmaktadır.
 • Dudak kuruluğu sonucu oluşan dudak çatlaklarının önlenmesi ve tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.
 • Cilt kızarıklıkları sonucu oluşan yanma hissinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kremin bilinen tüm yararlarının yanı sıra farklı cilt problemlerinde yan tedavi olarak da kullanıldığı bilinmektedir.
 • Tedavi edici etkisinden ziyade yaşanan acının ya da yanmanın giderilmesine de yardımcı olduğu için sıkça tercih edilmekte olan bir kremdir.

İlginizi Çekebilir
Sivilce İzleri için Doğal Yöntemler

Fucicort Krem Kullanımı

Fucicort kreminin kullanılması, öncelikle kremin hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak belirlenmektedir. Bunun yanı sıra cilt tipi ya da alerji durumu gibi faktörlerle de kullanım talimatlarında değişiklik olabilmektedir.

Kremin pek çok tedavi sürecinde günde iki ya da üç defa kullanıldığı bilinmektedir. İki defa kullanımlar sabah ve akşam olurken üç defa kullanımlarının sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç periyoda ayrıldığı bilinmektedir.

Krem kullanımı, hijyen gerektirmektedir. Bu sebeple kremin hem kullanım öncesinde hem de kullanım sonrasında ellerin bol köpüklü su ile dezenfekte edilmesine önem verilmelidir. Bazı durumlarda kremin ele uygulanması gerekebilir, bu durumlarda el yıkaması krem uygulamasından önce yapılmalıdır.

Krem kullanılırken çok fazla krem sürmemek ince bir tabaka halinde sürmek önemlidir. Kremin yoğun sürülmesi, etkiyi azaltabilmekte ve cildin yalı bir görüntü oluşturmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple krem kullanımında nohut miktarının geçilmemesi önemlidir.

Fucicort kremin diğer kremlerden farkı, antibiyotik içermesidir. Bu sebeple kremin kullanıma başlandığı saatler iyi takip edilerek hep aynı saatlerde uygulanması noktasında da hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Fucicort Kremin Yan Etkileri Var Mıdır?

Fucicort krem yan etkileri, kremin kullanım sıklığına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak kremin çok yoğun sürülmesi halinde de yan etkiler oluştuğu bilinmektedir. Görülmekte olan bazı yan etkiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Döküntü oluşumunun başlaması, ciltte yoğun yanma ve batma hissinin yaşanması
 • Ciltte incelme oluşması ile damarların görünür hale gelmesi
 • Farklı bir nedene bağlı olmaksızın ciltte kanama meydana gelmesi
 • Ciltte renk değişiminin meydana gelmesi
 • Ciltte bilinenden fazla tüylenme meydana gelmesi

Bu yan etkiler seyrek olarak görülmektedir. Fakat bir ya da daha fazlasının görülmeye başlanması ile hemen bir doktora başvurulması önerilmektedir. Doktora başvurulurken kullanılan kremin yanınızda bulundurulması faydalı olmaktadır.
Bu yan etkilerin yanı sıra daha hayati etkiler de meydana gelebilmektedir. Zatürre, solunum yolu hastalığı gibi etkiler bilinen yan etkilerden daha seyrek olması sebebiyle tehlike içermektedir. Hemen acil servise başvurulması önerilmektedir.
Bu yan etkilere düzenli ve kontrollü kullanımda rastlanmamaktadır. Fakat alerji durumu olması halinde ya da doktorun belirlediği kullanım talimatlarına uyulmaması halinde ortaya çıkması muhtemel olmaktadır.

Fucicort

Fucicort Krem Fiyatı Nasıldır?

Fucicort krem fiyatı, yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Toplu şekilde uygulanan zamlar ile kremin gramajına göre tutarların değiştiği bilinmektedir. 30 gram olarak satışa sunulan kremin güncel fiyatının 21 TL olduğu bilinmektedir.
Krem eczane ürünü olduğu için herhangi bir yerde satışa sunulması mümkün olmamaktadır. Bu sebeple eczane dışında satışı görülen yerlerden alınmamasına özen gösterilmelidir. Kremin bir değer satış önerisi de son kullanma tarihi olarak bilinmektedir. Son kullanma tarihi yaklaşmış ya da geçmiş kremlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
Krem kullanım sürecinde oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda kremin etki gücünü kaybetmesi söz konusu olabilmektedir. Oda sıcaklığı olarak bilinen sıcaklık ise minimum 15 derece, maksimum 25 derece olarak bilinmektedir.

Fucicort Krem Kullananlar İçin Öneriler

Fucicort krem kullanımına ilişkin öneriler, tüm kremlerde olduğu gibi en iyi etkinin alınması açısından önemli olmaktadır. Bilinen birtakım öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Krem içerisinde bulunan etken maddelerin gözetilmesi, alerjik durumu oluşmaması açısından önemlidir.
 • İlacın tedavi sürecinde kullanılması halinde bırakılması da doktor kontrolünde sistematik bir biçimde yapılmalıdır.
 • Herhangi bir ilaç kullanım durumunda farklı etken madde içerme durumuna karşın doktora danışılması gerekmektedir. İlaçların birlikte kullanımları halinde beklenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir.
 • Göz ve çevresine uygulamama konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.
 • Açık yaralara doğrudan temas ettirilmemesi gerekmektedir.
 • Fucicort krem, kullanım süresinin maksimum 4 hafta olduğu bilinmektedir. Daha fazla kullanılması ancak doktor onayıyla olmalıdır.
 • Çocuk ve bebek cildi kullanımı için uygun bir krem değildir fakat bazı durumlarda doktor tarafından kullanılması önerilebilir. Bu yüzden çocuk ve yetişkinler için doktordan bağımsız kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir