Ebegümecinin Faydaları

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Bilimsel adı malva sylvestris olan ebegümecinin faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır gibi sorular insanlar arasında merak edilen bir konudur. Görünümde koy mor ve pembe yapraklara sahiptir. Yabani olarak tarlalarda yetişen bu bitki, sağlığa oldukça faydalıdır. Boğazı rahatlatan ve mukus gibi bir maddeye sahip olan bu bitki öksürüğün hafiflemesi için de kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Hal arasında kazan karası, divangir ve ilbik gibi adlarla da bilinmektedir. Salatalarda, yemeklerde kullanılabilir. Hatta istenirse yaprakları kurutularak bitki çayı olarak tüketilebilir.

Solunum ve sindirim sistemine oldukça faydalı olan bu bitkinin yaprakları kurutulup demlenirse çay elde edilir. Ayrıca pişirildiği zaman mukus benzeri bir madde açığa çıkar. Bu sıvı yemeklere hem tat katar hem de oldukça şifalıdır. Kuru öksürük, bronşit ve boğaz tahrişine iyi gelmektedir. Ayrıca bazı gıdalarda renklendirici olarak da kullanımı yaygındır.

Ebegümecinin Özellikleri

Ebegümecinin faydaları içinde barındırdığı madde ve vitaminlerle ortaya çıkar. Ebegümeci bitkisi A, B, C, D, E vitaminleri açısından zengin olduğu gibi çinko, kalsiyum, magnezyum ve potasyum anlamında da oldukça zengindir. Ayrıca diş eti enfeksiyonlarına iyi gelmekte ve diş eti bakımında önemli bir yere sahip olmaktadır. Hızlı yara iyileştirme özelliği sayesinde bazı tedavilerde de kullanılmaktadır.

Çörek Otu Yağı Faydaları için tıklayın!

Ebegümeci yol kenarlarında ya da tarla gibi arazilerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Pek çok türe sahiptir. Ancak en fazla etki yaratan türü mor çiçekli olan türdür. Bu tür büyük ebegümeci olarak da adlandırılmaktadır. Bu bitki ilkbahardan yaza geçildiği dönemlerde çiçek açmakta ve bu dönemde toplanmaktadır. Çay olarak tüketebilmek için kurutulmuş ebegümeci yaprakları aktarlar gibi yerlerden satın alınabilir.

Ebegümecinin Faydaları

Ebegümecinin faydaları özellikle hastalıkları önleme ya da onlarla savaşmada ortaya çıkmaktadır. Bademcik iltihabı, öksürük ve grip gibi solunum yollarını etkileyen hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca sindirim ve kabızlık sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Cilt sorunları, egzama gibi durumlara iyi gelmekte ve sahip olduğu antiinflamatuar etki sayesinde pek çok sorunu gidermede yardımcı olmaktadır. Özellikle solunum yollarındaki rahatsızlıklara iyi gelmesiyle bilinen ve iltihap yok edici özelliğiyle tercih edilen bu bitkinin sahip olduğu özelliklerden ve faydalardan bazıları şunlardır:

  • Antinflamatuar sayesinde iltihaplara iyi gelme
  • Solunum yolunda meydana gelen hastalık ve rahatsızlıklara iyi gelme
  • Ağız bakımı ve sağlığı üzerinde etkili olma
  • Kaz ve iskelet sistemine faydalı olma
  • Kabızlık ve benzeri sindirim sorunlarına iyi gelme
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Sakinleştirici bir etkiye sahip olma
  • Antimikrobiyal, antioksidan ve hepatoprotektif özelliklere sahip olma
  • Cilt bakımında kullanılabilir olma
  • Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelme

Ebegümeci pek çok farklı şekilde tüketilebilen bir bitkidir. İster salatalarda ister yemeklerde isterse de çay olarak kullanılabilen bu bitki, insan sağlığına iyi gelmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen bitkiler arasındadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir