Büyük Akne Nasıl Geçer?

Büyük aknelerin geçmesi ve iyileşmesi cilt güzelliğine ve sağlığına dikkat eden insanların günlük hayatta en çok önem verdiği konular arasında gelir. Erkek ve kadınların problem haline getirdiği en yaygın cilt problemlerinden olan akne (sivilce), cilt altında biriken fazla yağların gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. Büyük akne tedavisi için birçok bitkisel çözümler mevcuttur. Ayrıca cilt bakımını evde gerçekleştirmek isteyen insanlar için de kolay cilt maskeleri vardır.

Büyük Akne (Sivilce) Neden Olur?

Sivilce; cildin orta tabakasında kir, ölü deri ve çeşitli sebeplerle cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Deri üzerinde biriken fazla yağ ve tıkanan gözenekler sebebiyle ciltte siyah noktalar meydana gelir. Ardından ciltte artan siyah noktalar inflamasyon sonucu kırmızı ve iltihaplı aknelere dönüşür.

Akne (sivilce) genellikle ergenlik çağının ilk zamanlarında meydana gelir ve kırklı yaşların sonuna kadar da aktif cilt problemleri arasındadır. Erkekler, kadınlara oranla daha fazla akne sorunuyla uğraşırlar. En sık; yüz, sırt, kol ve göğüs bölgelerinde görülür. Aşırı büyük olan akneler, ciltte iz bırakabilir. Aşırı yağ, hormonal düzensizlikler, stres, kullanılan ilaçların yan etkisi, dengesiz beslenme ve hijyen kaynaklı olarak akne sorunuyla karşılaşılır.

Akne (Sivilce) Tipleri Nelerdir?

Sivilce (akne) çeşitleri şu şekildedir:

  • Akne Vulgaris: Bu akne tipi özellikle ergenliğin başlarında görülen basit aknelerdir. Diğer vücut bölgelerine oranla en fazla yüzde görülür. Aknenin görünümü; siyah noktalar ve sarı kapalı papüller şeklindedir. Bu akne sorununu yaşayan insanlar nodüller ve kistlerle çok az uğraşır. Erken müdahale ile skar gelişimi çokça önlenebilir.
  • Akne Fulminans: Genellikle ergenlik çağında olan ergen erkeklerde görülen ateş ve eklem ağrıları ile seyreden şiddetli aknelerle dışa vurulan karakterize bir rahatsızlıktır.
  • Akne Conglabata: Bu akne çeşidi genellikle şiddetli kist ve apselerle meydana gelen karakterize aknelerdir. Bu akneler genellikle gövde kısmında görülür. Polikistik over rahatsızlığı, aşırı tüylenme ve adet düzensizliği ile olabilir. Bu akne çeşidi genellikle derin izler bırakır.

İlginizi Çekebilir.

Doğal Sivilce Maskesi

Büyük Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Büyük akne iyileşmesi ve tedavisi için genellikle tıbbi ilaçlar, kremler ve ağızdan alınan formlar kullanılabilir. Büyük akne tedavisi için genellikle Retinoid denilen ilaçlar kullanılır. Cildin sebum dengesinin sağlanması için etkili cilt temizliği yapılmalıdır. Antibiyotikler de akne tedavisinde kullanılabilir. Yağ bezlerinin aktivitesini baskılamak ve yeni komedon oluşumunu önlemek için de ilaçlar geliştirilmiştir. Krem ve oral formlar da tercih edilebilir.

Tedavisi geciktirilen ya da yapılmayan akneler, cilt üzerinde derin ve iyileşmez izler bırakarak hem kozmetik hem de ruhsal sorunlara yol açabilir. Sivilce izlerinin ortadan kalkması için kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, dermaroller ve lazer peeling kullanılabilir.

Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilcelerin geçmesi için en etkili doğal çözüm limondur. Limonun içerisinde ki bileşenler ve asitler sivilcelerin ortadan kalkması için etkili bir rol oynamaktadır. Limon, akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olan doğal bir antibakteriyeldir. Limonun içerisinde bolca bulunan asitler cilt üzerine biriken ve fazla yağa dönüşen akneleri kurutmak için birebirdir. Ölü deriyi kurutma, dökme ve temizleme işlevi vardır.

Aynı zamanda limon, sivilce izlerinin yanı sıra koyu renk lekelerin azaltılmasına yardımcı olmak için de doğal bir görev yapar. Limon ve doğru malzemeler kullanılarak sivilcesiz ve lekesiz bir cilde sahip olunabilir. Limonun cildi tahriş etmemesi için öncelikle hassasiyet kontrolü yapılması önerilir. Bunun için de kişi bileklerine 2 veya 3 damla limon suyu damlatarak 15 dakika bekletmelidir. Kızarıklık ve kaşıntı gibi olumsuz bir durum meydana gelmemişse limon bu aşamadan sonra akne tedavisi için kullanılabilir.

Akne Tedavisinde Limon ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır?

Limon ve tarçın maskesi ile akne (sivilce) tedavisi yapmak isteyen kişiler için bu yöntem ev ortamında pratik bir şekilde denenebilir. Limon ve tarçın bir araya geldiğinde sivilce tedavisinde kullanılabilecek en etkili antibakteriyel maddeler olmaktadırlar.

Maske için; 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 çorba kaşığı tarçın gereklidir. Bu iki malzeme karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Cilt üzerine sürülüp kuruması ve dinlenmesi için 15 – 20 dakika bekletilmelidir. Ardından ılık su ile yıkanıp bitkisel bir nemlendirici ile desteklenmelidir. Haftada 2 – 3 kez tekrarlandığında akneler büyük oranda ortadan kalkacaktır.

İlginizi Çekebilir

Sivilce İzleri için Doğal Yöntemler

Akneli Cilt Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akneli cildin bakım aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunların en başında bilinmelidir ki akneler kesinlikle elle sıkılmamalıdır. Aknelerin temizliği için cilt doktorları onaylı kimyasal peelingler ve özel komedon başlıkları kullanılır.

Akneler için cilt özel sabunlar ve temizleyici jel solüsyonlar ile günde iki kez yıkanmalıdır. Leke oluşumunu önlemek amacı ile yağsız güneş kremi kullanılmalıdır. Bu kremler ayrıca cildi nemlendirerek kurumasını ve tahriş olmasını önler. Sivilce ilaçlarının meydana getirdiği kuruluğu ve tahrişi ortadan kaldırmak için yağ içermeyen nemlendiriciler kullanılabilir.

Akne Tedavisinde Limon, Bal ve Süt Maskesi Ne İşe Yarar?

Limon, bal ve süt maskesi ile akne tedavisi ile cilt temizlenir ve cildin asit dengesi düzenlenir. Bal ve limon antibakteriyel olarak çalışırken, süt cildi rahatlatmak için kullanılır. Maskenin içerisinde olan bal, cilt üzerindeki bakterileri kurutur ve hidrojen peroksit ile etkili bir şekilde tıkanmış gözenekleri arındırır. Bal sayesinde cilt üzerinde aşırı yağ salınımı da önlenmiş olacaktır.

Büyük akne tedavisi için yapılacak bu maskede yarım fincan süt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyu kullanılacaktır. Malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra pamuk yardımı ile cilt üzerine uygulanmalıdır. 20 dakika sonra maske ılık su ile cilt üzerinden arındırılmalıdır. Sivilcelerden tamamen kullanmak için 3 hafta boyunca her gün yapılmalıdır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir