Bach Çiçek Özleri

Bitki ve ağaçları çiçeklerinden elde edilen çiçek özler önce suyun içerisinde hazırlanır, ardından alkol içinde saklanır. Zihin ve ruh hali üzerindeki tedavi edici etkileri için kullanılır ve olumsuz ruh hallerini düzeltmeye ve duyguları dengelemeye yaradığına inanılır. Çiçek özleri, yumuşak etkileri (bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır) nedeniyle diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılmaya elverişlidir.

Bach Çiçek Terapisi

Çiçek özlerini hazırlayan ilk insan, 1930’lu yıllarda Galler’de bateriyolog ve patolog olarak çalışmakta olan Doktor Edward Bach’tır. Bach, insan hastalıklarının genellikle kişilik ve duygusal yaşamada oluşan temel dengesizliklerin belirtisi olduğu sonucuna varmıştı. Çiçeklerin zihinsel stresi azaltacak güce sahip olduğuna inandı ve çeşitli çiçeklerin tedavi edici etkilerini araştırmak için sezgilerini ve kendi üzerinde yaptığı deneyleri kullandı.

Başlangıç olarak bir düzine çiçek özü hazırladı ve bunlara “ On İki Şifa” adını verdi. Bunları 26 başka öz takip etti ve toplam 38 çiçek özüne ulaştı. Her bir çiçek özünün korku, sabırsızlık veya endişe gibi belirli nahoş duygulardan birini gidermeye yaradığı söylenir. Bach, çiçek özlerini kişiye özel tedaviler yaratmak için karıştırmak kolay olsun diye sıvı halde hazırladı. Son yıllarda dünyanın dört bir tarafından insanlar Bach’ın fikirlerini kullanarak çiçek özlerine dayalı yeni karışımlar elde ettiler ve böylece hizmetimize bir dizi yeni öz ve karışım sunulmuş oldu.

Bach Çiçekleri Nelerdir?

Çiçek Özü                                                    Temel Belirtiler

Cam güzeli (Impatiens)                                : Sabırsızlık

Centiyane (Gentian)                                     : Umutsuzluk

Cerato                                                           : Kendi yargı ve kararlarından emin olmamak

Dere menekşesi (Water Wiolet)                : Kendine aşırı güven, kendini uzak tutma

Hindiba (Chicory)                                       : Başkalarının dertleriyle fazla ilgilenmek

Kırmızı kantaron (Centaury)                      : Aşırı memnun etme arzusu, güven eksikliği

Kasık otu (Agrimony)                                 : Gizli anksiyete

Laden (Rock Rose)                                     : Korku saçmak

Maymun çiçeği (Mimulus)                         : Utangaçlık, anksiyete, günlük korkular

Mine çiçeği (Vervian)                                 : Fazla enerji ve coşku

Orman asması (Clematis)                           : Dalgınlık, hayalcilik

Scleranthus                                                  : Kararsızlık, ruh hali değişimleri

Bach Çiçekleri Kullananlar

Bach çiçekleri kullananlar kesinlikle doktoruna danışmalıdır. Bir uzman hastalarına özgü çiçek özü karışımı elde etmek için iki çeşit çiçek kullanır. İnsanın kişiliğini tasvir eden çiçek özlerine “tip” özler, ruh halini ortaya koyanlara ise “ruh hali” özeleri veya “yardımcı” özler denir. Uzman kişi genellikle her iki türden çiçek özünü de içeren bir karışım sunar. Örneğin, normalde otoriter bir kişiliğe sahip olan birisi, bir düğünde yapacağı konuşma için heyecanlanıyorsa, ona tip özü olarak asma, heyecanını yenmesi için de maymun çiçeği verilebilir. Basit problemler için tek bir çiçek özü yeterli olabilir.

İlginizi Çekebilir

Bitkisel Tedavi ve İlaçları Nelerdir?

Çiçek özü uzmanları psikolojik durumların temelinde yatan sorunların derinliklerine çok fazla inmez. Bunun yerine yıllar yılı birikmiş sıkıntılı durumları adım adım, yavaşça gidermeye çalışır.

Uzmanların pek çoğu yüzeydeki sorunlara yönelir ve kişinin en bariz sorunlarını iyileştirmek konusunda çiçek özlerine zaman tanır. Sizi endişelendiren belirtilerin ortaya çıkması halinde daima doktorunuza danışın. Çiçek özleri, diğer tedavilerle karşılaştırıldığında, daha çok tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Tıbbi rahatsızlıkların geleneksel tıp yöntemleriyle iyileştirilmesinin yerini tutmaz; daha ziyade, yaşadığınız rahatsızlığı zorlaştıran duygusal sorunlarla uğraşırken size yardımcı olmayı amaçlar.

Bach Çiçek Özleri

Bach çiçek özlerini, yanlış seçmiş olsanız bile bir zararı dokunmayacağını bilerek, güven içerisinde kullanabilirsiniz. Bir açmaza düştüğünüzde veya dikkatle seçtiğiniz özleri 3 hafta kullanmanıza rağmen durumunuzda hiçbir iyileşme olmazsa bir uzmana başvurun.

Kendiniz için çiçek özleri seçerken duygularınız göz önünde tutun ve duygularını çiçek özleriyle eşleştirmek suretiyle seçiminiz yapın. Tek seferde 7 çiçek özü birden kullanabilirsiniz. Çiçek özlerini düzenli olarak kullanmayı hedefliyorsanız, her bir öz hakkında ayrıntılı bilgi veren bir kitap elde edinmeniz faydalı olacaktır.

Kendi Karışımınızı Hazırlayın

  • 30 mililitrelik, damlalıklı boş bir şişeyi seçtiğiniz çiçek özlerinin her birinden iki damla koyun.
  • Bir çay kaşığı brendi ekleyin ve şişenin geri kalanını içme suyu ile doldurun. Alkol kullanmak istemiyorsanız, brendi yerine gliserin kullanabilirsiniz.
  • Bu karışımdan günde 4 kez 4 damla veya daha çok ihtiyaç hissederseniz daha fazla alın.
  • Düzenli olarak kullanırsanız bu karışım 2 ile 3 haftada tükenecektir. Bitirdiğiniz zaman duygularınızı yeniden yoklayın. İhtiyaç hissederseniz, aynı veya değişik özleri kullanarak kendinize bir şişe daha hazırlayın.
  • Gelip geçen ruh halleri için, bir bardak suya ihtiyaç duyduğunuz çiçek özlerinden ikişer damla damlatın ya da her bir çiçek özünü doğrudan dilinizin üzerine damlatın.

Özel Önlemler

Çiçek özleri güvenlidir. Bebekler ve hamile kadınlar için bile güvenlidir. Ancak bu özleri saklamak için genel olarak alkol kullanılır. Eğer bu durum sizin açınızdan sorun oluşturuyorsa, kendi karışımınıza alkol yerine gliserin kullanın ya da yetkili bir uzmana danışın. Çiçek özlerinin diğer ilaçlarla birlikte kullanıldıklarında herhangi bir ters etki yarattıkları gözlemlenmemiştir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir